o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wybory parlamentarne 2019. O tym partie zapomniały

0
Podziel się

Gdy 4 lata temu do władzy dochodziło Prawo i Sprawiedliwość oraz Andrzej Duda, to również dzięki obietnicom podniesienia kwoty wolnej. Dziś w kampanii ten temat praktycznie nie istnieje, a kwota wolna dla większości Polaków wciąż nie drgnęła.

Wśród obietnic wyborczych największych partii próżno szukać kwoty wolnej od podatku
Wśród obietnic wyborczych największych partii próżno szukać kwoty wolnej od podatku (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bDAwthDV

Jak przypomina "Rzeczpospolita", polskie 3091 zł to bardzo niewiele przy kwotach obowiązujących w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Finlandia.

PiS zapowiadał zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł dla wszystkich. Obietnicy nie spełnił. Co prawda kwotę podniósł dla tych najmniej zamożnych, ale to bardzo niewielka liczba podatników.

Wraz ze wzrostem dochodów wysokość odliczeń maleje, a dla tych bogatszych znika zupełnie. W efekcie wciąż zdecydowana większość Polaków korzysta ze wspomnianych 3091 zł.

bDAwthDX

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W porównaniu z krajami zachodu wypadamy fatalnie. Mowa już nawet nie o krajach zachodnich, gdzie podatku nie trzeba płacić nawet do równowartości 40 tys. zł. W Wielkiej Brytanii z kolei jest to nawet 60 tys. zł.

bDAwthEd

– Wprawdzie osoby z niskimi dochodami dostały wyższą kwotę zmniejszającą podatek, ale przecież niewielka grupa pracowników zarabia 660 zł miesięcznie, a takich osób ta podwyżka dotyczy – mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG.

– Dla ponad 90 proc. podatników nic się nie zmieniło. Co więcej, część osób z wysokimi dochodami kwotę wolną w ogóle straciła. Zapłacili za jej podwyżkę dla osób z niskimi dochodami – dodaje.

W efekcie kwota wolna stała się ulgą podatkową pod pewnymi warunkami, a - jak wskazuje ekspert - powinna obowiązywać wszystkich, bezwarunkowo.

bDAwthEe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAwthEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić