o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Światowe media o wynikach w Polsce

12
Podziel się

Wybory parlamentarne 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkie światowe media komentują nowe rozdanie w polskim Sejmie i Senacie. Zobaczcie, co piszą o wynikach w Polsce największe zagraniczne serwisy.

Wybory parlamentarne 2019. Światowe media komentują sukces PiS
Wybory parlamentarne 2019. Światowe media komentują sukces PiS (PAP, Radek Pietruszka)
bEEIQqyd

Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 poznamy najpóźniej we wtorek rano, ale już teraz Państwowa Komisja Wyborcza pokazała dane po podliczeniu 82,79 proc. głosów. Wynika z nich, że PiS zdobyło 45,16 proc, a KO 26,10 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 12,10 proc. Polaków. Czwarte jest PSL - 8,81 proc., a piąta Konfederacja 6,71 proc.

Reuters

"Polscy nacjonaliści na dobrej drodzy do utrzymania władzy na drugą kadencję" – czytamy na stronie Reutersa. W komentarzu agencji możemy przeczytać, że "zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości może wywołać obawy o demokratyczne standardy w największym postkomunistycznym państwie UE".

bEEIQqyf

"The New York Times"

"The New York Times" zwraca uwagę, że źródłem sukcesu partii Jarosława Kaczyńskiego były programy socjalne. "Wyborcy odrzucili obawy związane z autokratycznym kierunkiem polityki rządu i nagrodzili partię za hojne programy pomocy społecznej" - czytamy na stronach amerykańskiej gazety.

Dziennik zauważa, że w trakcie sprawowania władzy przez PiS "państwowa telewizja i radio zamieniły się w rządowe ośrodki propagandowe", co miało duży udział w wyniku wyborczym.

Amerykańska gazeta podkreśla też rekordową frekwencję. "Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem. Społeczeństwo obywatelskie tętni życiem, a w mediach pojawiają się krytyczne głosy" - napisano.

bEEIQqyl

"Corriere della sera"

Włoski "Corriere della sera" pisząc o zwycięstwie PiS, obwieszcza: "Polska w rękach nacjonalistów". Gazeta uważa, że "Jarosław Kaczyński będzie miał teraz spokojne życie, dzięki większościowej wygranej, która zagwarantuje jego partii wygodną samowystarczalność i możliwość rządzenia bez konieczności szukania sejmowych sojuszy".

Włoski dziennik podkreśla, że PiS "zjednoczył polską konserwatywną opinię publiczną przez patriotyczną kampanię wyborczą, wrogą wobec UE i Niemiec".

bEEIQqym

BBC

Brytyjska agencja BBC pisze o zwycięstwie "konserwatywnej nacjonalistycznej partii" i wspomina o konflikcie polskiego rządu z Unią Europejską. Zauważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego najprawdopodobniej zdobyła najwięcej głosów od czasu przywrócenia w Polsce demokracji w 1989 roku.

Serwis pisze też o planach PiS. "Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do kontynuowania kontrowersyjnej reformy sądownictwa, pomimo sprzeciwu Komisji Europejskiej, która twierdzi, że niezależność polskich sędziów ulega erozji" - czytamy.

bEEIQqyn
Zobacz także: Zobacz też: Internetowe komentarze po sondażu exit poll IPSOS

BBC twierdzi, że realizacja polityki społecznej i hojna, sprzyjająca rodzinom polityka socjalna sprawiły, że PiS ma obecnie opinię partii, która dotrzymuje swoich obietnic.

bEEIQqyo

"Financial Times"

"Financial Times" komentując wyniki wyborów w Polsce, ocenia, że "Polska, która była przykładem ekspansji Unii Europejskiej na wschód, zbacza w stronę nieliberalnej formy demokracji". Brytyjska gazeta zwraca uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość skusiło wyborców programami socjalnymi, dzięki którym podniesiono poziom życia rodzin i najbiedniejszych obywateli.

AFP

Francuska agencja AFP zwraca uwagę na wejście do Sejmu skrajnie prawicowej, antyeuropejskiej Konfederacji oraz lewicy.

Serwis cytuje opinię jednego z przywódców Konfederacji Roberta Winnickiego. "Ponad milion Polaków wyraziło zaufanie do Konfederacji. To wielki sukces prawicy wiernej swoim ideałom, odniesiony w skrajnie trudnych warunkach" - czytamy. AFP podkreśla też, że kluczową dla Konfederatów jest osoba Janusza Korwin-Mikkego.

"Deutsche Welle"

"Deutsche Welle" w komentarzu pisze o wyniku opozycji, która liczy na sformowanie koalicji. Niemiecka agencja podkreśla, że partie opozycyjne łączy prounijna postawa i obietnica odwołania kontrowersyjnych reform m.in. w sądownictwie wprowadzonych przez PiS.

Serwis zwraca uwagę, że partia Jarosława Kaczyńskiego skutecznie odpowiedziała na problemy nierówności i niezadowolenie społeczne przez programy socjalne, m.in. 500 plus.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: reuters.com/BBC/AFP/ft.com/dw.com/"Corriere della sera"/nytimes.com

bEEIQqyG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(12)
Stop Nazizmow...
2 lata temu
Wkoncu zachód cos prawdziwego powiedzial
qwerty
2 lata temu
"Polscy nacjonaliści na dobrej drodzy do utrzymania"
🤔
2 lata temu
Tzn. jak niemcy,francuzi i anglicy są źli to Polska robi dobrze !!!!!! Brawo
bEEIQqyH
Aki.
2 lata temu
Prawdziwi nacjonaliści to lewactwo podporzadkowane pani Merkel.PIS ma swoje zasady.Np:Stop dla uchodzcow do Polski.Za to miedzy innymi ich cenie.
BezJaj
2 lata temu
Koleś co szedł pod sztandarami UPA na Ukrainie. Gdzie jeden z jego podkomendnych mówi że Ukraińcy przejmą władzę w Polsce. Jest nazywany polskim nacjonalistą.
gość
2 lata temu
I super i bardzo dobrze!
zik
2 lata temu
A my się bardzo cieszymy z wygranej i gratulujemy sobie zdrowego rozsądku!
zebra
2 lata temu
KO i reszta jak się cieszą, aż ich ręce świerzbią, żeby dorwać się do kasy
"nacjonalista...
2 lata temu
Co za brednie , tam za granicą to jest dopiero pranie mózgu ludziom !!!! Czym więcej takich bredni z zagranicy tym bardziej Polacy będą sceptyczni wobec UE.
SEBA
2 lata temu
PiS to nie narodowcy, to nawet nie jest porządna prawica. A wybory były demokratyczne, lud zadecydował. Chcieliście demokracji, to ją macie :)
ali
2 lata temu
Europo ucz się demokracji nie pałami tylko wyborami.
j
2 lata temu
No tak, lewackie media mogą i potrafią tylko opluć i zmiażdżyć.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić