Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda gotowy do startu. Opozycja szuka kandydata

11
Podziel się

PiS szykuje się do wyborów prezydenckich. Ugrupowanie to zdaje sobie sprawę z faktu, że w razie klęski, może stracić władzę. I choć oficjalnie kampania prezydencka jeszcze nie ruszyła, to walka o reelekcję Andrzeja Dudy już trwa.

Andrzej Duda z wizytą w Nisku
Andrzej Duda z wizytą w Nisku (PAP, Darek Delmanowicz)
bEEHswqd

Według informacji tygodnika "Wprost" tydzień po wyborach parlamentarnych Jarosław Kaczyński spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Spotkanie miało trwać półtorej godziny i uzgodniono na nim podział zadań między Nowogrodzką (czyli centralą PiS) a Pałacem.

- W kancelarii nie ma nikogo, kto miałby kampanijne doświadczenie. Dlatego my będziemy odpowiadać za wydarzenia związane z wypełnianiem funkcji prezydenta, a sztab weźmie na siebie jego aktywność jako kandydata i wyborczą strategię - wyjawia tygodnikowi "Newsweek" rozmówca z Pałacu.

bEEHswqf

Walka o reelekcję Andrzeja Dudy, jak donosi "Wprost", będzie dla Zjednoczonej Prawicy bitwą o wszystko. Po tym, jak większość w Senacie zdobyła opozycja, przegrana w wyborach prezydenckich mogłaby oznaczać koniec rządów PiS. By odrzucić weto prezydenta potrzeba bowiem 3/5 głosów. A tylu Zjednoczona Prawica nie ma w Sejmie.

Zobacz także: Zobacz też: Zarzuty wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Jego minister reaguje

Jakie szanse na reelekcję ma Duda? Z sondaży wynika, że spore. Zdaniem byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Andrzej Duda dobrze wykorzystał ostatnie pięć lat w kontekście reelekcji.

bEEHswql

- Objechał Polskę, był w powiatach i parafiach. Spotykał się z różnymi środowiskami, a więc nawiązał więź, która może zaowocować tym, że ci ludzie na niego zagłosują - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek".

Kwaśniewski uważa jednak, że poparcie dla Dudy może okazać się zbyt niskie, by ten wygrał wybory. - Problem Dudy polega na tym, że jest przyklejony do elektoratu PiS. To wyborcy bardzo zdyscyplinowani, ale dają 43,5 proc. głosów, a żeby wygrać, trzeba mieć co najmniej 51 proc. głosów. Tymczasem Andrzej Duda nie ma skąd tych głosów dobrać - przekonuje Kwaśniewski.

- Można oplakatować pół Polski, podrzucić parę groszy komu trzeba, ale gdybym był strategiem Dudy, to zrobiłbym wszystko, by wygrać choćby o jeden głos i zamknąć to w pierwszej turze - radzi w "Newsweeku" Kwaśniewski.

bEEHswqm

Były prezydent radzi też opozycji jak najszybciej ogłosić swojego kandydata, bo każdy tydzień zwłoki, oznacza zwiększanie szans Dudy.

Tymczasem, jak przypomina "Wprost", tego kandydata wciąż nie ma. Lider PO Grzegorz Schetyna forsuje pomysł zorganizowania prawyborów w partii. Czeka jednak z ich rozpisaniem na ostateczna decyzję Donalda Tuska. Tusk tymczasem z decyzją się nie śpieszy.

Nie wiadomo też, czy były premier miałby szanse w starciu z Dudą, na co zwracają uwagę informatorzy obu tygodników. Powód? Donald Tusk mocno mobilizuje bowiem elektorat PiS, ale nie jest w stanie zachęcić do siebie wyborców lewicy.

"Wobec chaosu jaki funduje wyborcom największa partia opozycyjna, Andrzej Duda może na razie spokojnie realizować swoja strategię objeżdżania Polski i docierania do miejscowości, do których nie zawitał nigdy żaden polityczny VIP, i po każdej takiej wizycie zyskuje rzesze nowych fanów. A podobno każda uściśnięta dłoń ma większe znaczenie niż dziesiątki rozdanych ulotek" - czytamy we "Wprost".

bEEHswqG
KOMENTARZE
(11)
ollo
2 lata temu
Głosuję na Donalda Tuska jedyny kandydat na prezydenta
sprzedawczyni...
2 lata temu
jest już przygotowany, zakupił nowe pióra i długopisy.
dziacho-1963
2 lata temu
Andrzej Duda I TYLKO
bEEHswqH
OLLOA
2 lata temu
ONI PROGRAMU NIE MIELI A KANDYDATA HAHAHAHAHA I TO JESZCZE NA PREZYDENTA - NIE WIDZĘ TEGO HAHAHAAH
Wyborca
2 lata temu
Utrzymanie roczne prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego było droższe od utrzymania Królowej Elżbiety II o 2 miliony Funtów, utrzymanie roczne prezydenta Andrzeja Dudy jest droższe od utrzymania Królowej Elżbiety II o 7 milonów Funtów. Brawo "Dojna Zmiano".
hfghjj
2 lata temu
Lepiej z wacka zrobić skręta niźli z dupyprezydenta
dsdsdsd
2 lata temu
Bidna ta opozycja....
premier
2 lata temu
Kto glosuje na dude ten ma duzo za uszami!!! Europejczycy glosuja na D.Tuska,prawdziwego meza stanu! Duda bije swoja zone!!!
potencjalny w...
2 lata temu
Nie jestem pisowy, w wyborach do sejmu nie głosowałem na pis. Jednak nie zagłosuję na żadnego lewicowego kandydata, żadne po-ko. Lewice i PZPR już przeżyłem i już ich nie chcę. Natomiast młodzi działacze lewicowi, nie wiedzą i nie rozumieją czym to śmierdzi.Dobrze że nie żyli w tamtych czasach.
tyle
2 lata temu
Błazenada na czas kampanii,a potem długopis w rękę i wszystko co zostanie podsunięte.
Mrx
2 lata temu
Jedyna opozycja w Sejmie to Konfederacja, wszyscy inni to to samo tylko inaczej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić