o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wybory prezydenckie, dwa referenda. Ważny dzień na Litwie

0
Podziel się

Trwają wybory prezydenckie na Litwie. Kto zastąpi Dalię Grybauskaite? O prezydencki fotel walczy dziewięciu kandydatów, ale nie ma wśród nich wyraźnego faworyta. Jednocześnie Litwini głosują w dwóch referendach. Dotyczą one podwójnego obywatelstwa i zmniejszenia liczby posłów.

Litwini głosują do godz. 20
Litwini głosują do godz. 20 (PAP, Valda Kalnina)
bDIDNFzF

O fotel prezydencki walczą: kandydat Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, filozof Arvydas Juozaitis, europoseł Valentinas Mazuronis, były główny doradca prezesa banku SEB, ekonomista Gitanas Nauseda, posłowie Mindaugas Puidokas i Naglis Puteikis, kandydat Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS) premier Saulius Skvernelis, kandydatka Związku Ojczyzny - Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) posłanka Ingrida Szimonyte oraz przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL-ZChR) europoseł Waldemar Tomaszewski.

Według przedwyborczych sondaży, największe szanse mają Nauseda, Szimonyte i Skvernelis.

Aby zwyciężyć już w pierwszej turze, kandydat musi otrzymać ponad 50 proc. głosów. Jeśli dojdzie do drugiej tury, odbędzie się ona 26 maja. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci, którzy w pierwszej turze zdobędą najwięcej głosów.

bDIDNFzH

2,5 mln ludzi ma na Litwie czynne prawo wyborcze.

Dwa referenda

Również w niedzielę odbywają się na Litwie dwa referenda. Pierwsze dotyczy ustanowienia podwójnego obywatelstwa. Wiąże się to ze zmianą art.12 konstytucji. Aby doszło do zmiany, ponad połowa uprawnionych do głosowania musi wyrazić na do zgodę.

Drugie referendum ma na celu zmniejszenie liczby posłów. Ma zmienić artykuł 55. konstytucji. Wymaga głosu na "tak" ponad połowy uczestniczących w referendum, ale nie mniej niż 1/3 wszystkich wyborców.

bDIDNFzN

Lokale wyborcze na Litwie zostaną zamknięte o godzinie 20.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIDNFAi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić