o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wybory samorządowe 2018. Data już znana. Mateusz Morawiecki zdecydował

20
Podziel się

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października i 4 listopada. Tak zdecydował Mateusz Morawiecki. Premier swoją decyzję musiał ogłosić do 16 sierpnia.

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił datę wyborów samorządowych 2018
Premier Mateusz Morawiecki ujawnił datę wyborów samorządowych 2018 (East News, Wojciech Strozyk)
bDYncXyZ

Zgodnie z zapowiedziami Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych 2018. I tura odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. Rozporządzenie w sprawie terminu jesiennych wyborów samorządowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja musiała zostać ujawniona przed 16 sierpnia 2018 r.

Wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem kadencji samorządowców, która upływa 16 listopada. Premier ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych 2018 odrzucił dwie inne potencjalne daty. Pod uwagę, jeśli chodzi o pierwszy termin, brano także 28 października oraz 4 listopada. Podczas wyborów będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad i sejmików czy jednomandatowe okręgi wyborcze.

bDYncXzb

Wybory samorządowe 2018. Kampania wyborcza wystartowała

W wyborach samorządowych 2018 r. zdecydujemy kto będzie rządził w radach gmin lub miastach na prawach powiatu, radzie powiatu, sejmikach wojewódzkich, radach dzielnicy i osiedla, a także wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o jesiennych wyborach samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

Mimo, że agitacja wyborcza oficjalnie możliwa jest dopiero po ogłoszeniu wyborów, to w Warszawie trwała już od długiego czasu. Według sondaży największe szanse na przejście do drugiej tury wyborów samorządowych 2018 mają kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, a także Rafał Trzaskowski popierany przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

bDYncXzh

Dla osób startujących w wyborach ważną datą w kalendarzu wyborczym będzie 27 sierpnia. Do tego dnia komitety będą musiały zgłosić komisarzom kandydatów na radnych. To umożliwi im zbieranie podpisów i rejestrację list. Termin minie 17 września o północy. Do 26 września możliwe będzie zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz PKW przyzna numery list do sejmików wojewódzkich, a potem powiatów. Dla chętnych osób, które chcą być kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych, ostateczna data zgłoszeń to 21 września.

Wybory samorządowe 2018. Początek gorączki głosowania

Jesienne wybory samorządowe otwierają serię głosowań, które czekają Polaków. Po tym jak udamy się do urn, aby wybrać wójtów burmistrzów i prezydentów miast następne w kolejce będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Europarlamentarzystów wybierzemy na wiosnę 2019 r. Jesienią tego samego roku odbędą się też wybory parlamentarne. Z kolei w 2020 r. wybierzemy nowego prezydenta Polski.

Zobacz także: Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski
bDYncXzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYncXzC
KOMENTARZE
(20)
"to tylko inc...
3 lata temu
I znów pijany milicjant wywróci się gdzieś na rowerze,a z torby wysypią się gotowe karty do głosowania skreślone na PO,gotowe do podrzucenia tam gdzie POwska komisja zasiada i nie będzie widzieć.
Stop NEOKOMUN...
3 lata temu
PREMIER ZDECYDOWAL....HAHAHA ...KULAS ZDECYDOWAL.....TO FAKT.
ololla
3 lata temu
sowietom nic nie pasuje widać po wpisach na o2 PO-lszewia wonnnnn!!!
bDYncXzD
czerwony bura...
3 lata temu
Sowa i Przyjaciele zapraszają na wybory PO-PSL
12
3 lata temu
PSLowi nie pasuje ta data chcieli by POwykopkach
sgtf
3 lata temu
maly gej sfalszuje wybory
:-)
3 lata temu
PSL-lowi nie pasuje ta data ,oni by woleli POwykopkach
Wyborca
3 lata temu
PiS jest wieli , BRAWO NASZ KOCHANY MORAWIECKI
Jarozbaw
3 lata temu
PIS idzie na wybory z nowym Programem "Grabimy+", a dokładniej to "wy orzecie, my grabimy"! PIS na grabieniu się zna doskonale, nagrabili sobie "nagród", Morawiecki grabił jako bankster Polaków z kasy. Misiewicze w spółkach grabią od trzech lat. Brawo PIS! Grabimy+.
marek
3 lata temu
polska po wyjściu z unii i blokadzie rosyjskiej granicy :-) będzie potęgą gospodarczą :-)
Pożyjemy,zoba...
3 lata temu
Idę zakład o 100zł,że pis wygra następne wybory..Tak samo w wyb.samorządowych bedzie miał wiekszość...
888
3 lata temu
Morawiecki zdecydowal...od kiedy to on o czyms decyduje..?!
POLAK
3 lata temu
PiS TO FANATYCY RELIGIJNI A TO JEST GROŻNE DLA POLSKI
bDYncXzv
Xar
3 lata temu
No to teraz wszyscy przeciwnicy zakazu handlu w niedziele wiedza na kogo maja nie glosowac w niedziele niehandlowa!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić