o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jakub Wątor
|
aktualizacja

Wybuchł Rajkioke - uśpiony od 100 lat wulkan. NASA zrobiła zjawisko zdjęcie

6
Podziel się

Niezwykłe zdjęcie zrobili astronauci NASA z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kilka dni temu zobaczyli wybuch wulkanu. Oglądanie go z kosmosu zapiera dech w piersiach.

Wybuch wulkanu Rajkioke
Wybuch wulkanu Rajkioke (NASA)
bEpxpFkR

To był 22 czerwca 2019 roku nad ranem. Znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci ujrzeli nietypowy widok. Z szerokiego na 700 metrów krateru wulkanu Rajkokie zaczęły się wydobywać ogromne ilości popiołu i gazów wulkanicznych.

Rajkioke, znany bardziej jako wyspa Rajkioke, jest częścią łańcucha w pobliżu bardzo aktywnego półwyspu Kamczatka w azjatyckiej części Rosji. W tej „okolicy” znaleźć można wiele wulkanów i gorących źródeł. Znajduje się tu ich więcej, niż w jakimkolwiek innym rejonie Ziemi.

bEpxpFkT

Wybuch wulkanu Rajkioke

Jednak Rajkioke – mający wysokość 550 metrów nad poziomem morza i krater o głębokości 200 metrów, od 95 lat był uśpiony. Co więcej, nic nie zapowiadało wybuchu. Naziemny monitoring nie zarejestrował wcześniej żadnych sygnałów. To astronauci NASA pierwsi zobaczyli, że się budzi. Później także krążące wokół Ziemi satelity zarejestrowały to zdarzenie. Poniżej zrobione przez nie zdjęcie:

Ostatni raz wulkan Rajkioke wybuchł w 1924 roku, poprzednio – w 1778. Wybuch z zeszłego tygodnia to dopiero trzecia taka sytuacja dla wulkanu Rajkokie. Naukowcy już rozpoczęli badania, co było jego powodem.

bEpxpFkZ

To nie jedyna wiadomość od NASA w ostatnich dniach. W poniedziałek okazałó się, że Łazik Curiosity prowadzący badania na Marsie dokonał niezwykłego odkrycia. Może świadczyć o istnieniu życia na Czerwonej Planecie. Dowodem, że na planecie znajdują się żywe organizmy ma być bardzo duża ilość metanu wykryta w Marjańskim powietrzu.

bEpxpFlu
KOMENTARZE
(6)
Adrian
2 lata temu
Jeden wybuch wulkanu emituje tyle co cala gospodarka swiata w rok. Oczywiscie my ograniczajmy efekt cieplarniany bo CO2 to nasza wina. Zmiany klimatu w sredniowieczu i wczesniej tez. Zlodowacenie tak samo. Co za bzdury. Ludzie zacznijcie myslec. Jestesmy w najbardziej aktywnym wulkanicznie czasie od ponad 100 lat!
timermans
2 lata temu
Ukarać za dwutlenki,bezwzglednie ukarać
koko
2 lata temu
A gdzie jest Greenpeace – przecież wulkan kopci !!!!!!!!!!!!!!!!
bEpxpFlv
Mik
2 lata temu
Kadzidło Rydzyka i odmawiane różańce nie zapobiegły wybuchowi wulkanu.
Zbyszek
2 lata temu
Astronauci NASA z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robili ciekawe zdjęcia wulkanu autor gniotu nie dodał że kosmonauci rosyjscy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pili w tym czasie samogon. .
Greg
2 lata temu
Jeden wulkan, dziesiątki lat działalności człowieka, nie mówię że człowiek się nie przyczynił do ocieplenia, ale sama natura to powoduje, a właściwie procesy, które na ziemi się powtarzają od tysięcy lat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić