o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Oskar Górzyński
Oskar Górzyński
|
aktualizacja

Wyciekły tajemnice fińskiego wywiadu. Dziennik ujawnił tajną bazę służb

6
Podziel się

Największa fińska gazeta "Helsingin Sanomat" opublikowała w sobotę szczegóły działania i lokalizacji ściśle tajnego ośrodka wywiadu wojskowego. Ministerstwo obrony zapowiada śledztwo i nie wyklucza pociągnięcia dziennikarzy do odpowiedzialności karnej.

Rewelacje dziennika wstrząsnęły Finlandią
Rewelacje dziennika wstrząsnęły Finlandią (flickr.com)
bEhWhwid

Jak ujawnił dziennik, publikując ściśle tajne dokumenty, Ośrodek Badań nad Wywiadem fińskiej armii jest zlokalizowany w Tikkakoski w środkowej Finlandii. Jego zadaniem było przechwytywanie sygnałów z Rosji. Na tej podstawie służby są w stanie identyfikować rosyjskie jednostki wojskowe i monitorować zachowania świadczące o mobilizacji. W bazie gromadzono także dane na temat technik wojny elektronicznej i zakłócania łączności.

Dziennik ujawnił także, że w centrum wywiadu pracowała komórka odpowiadająca za napisanie ustawy o inwiligacji, która ma dać służbom wojskowym możliwość monitorowania internetu nawet za granicą.

Na publikację "Helsingin Sanomat" gwałtownie zareagowały fińskie władze.

bEhWhwif

"Ujawnienie ściśle tajnych dokumentów wywiadowczych jest afrontem dla naszego bezpieczeństwa i może spowodować poważne szkody" - stwierdził w oświadczeniu prezydent kraju Sauli Niinistö.

- Ujawnione dokumenty pochodzą z lat 2002-2010, a informacje w nich zawarte nie są jakimiś wielkimi rewelacjami. Mimo to, niektóre szczegóły nie powinny były zostać opublikowane - mówi WP pracownik fińskiego MON. - Teraz największym problemem jest to, jaka sterta dokumentów wydostała się poza ministerstwo i kto nimi dysponuje - dodaje nasz rozmówca.

Minister obrony Jussi Niinistö poinformował, że Dowództwo Obrony fińskiej armii - odpowiednik polskiego Sztabu Generalnego - złożyło do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku tajnych informacji. Śledztwo obejmie także dziennikarzy gazety.

- SIły zbrojne postępują zgodnie z prawem, ale czy to samo można powiedzieć o "Helsingin Sanomat"? Oto jest pytanie - powiedział Jussi Niinistö radiu Yle. Jak dodał, chodzi o kwestię praworządności. - Jeśli doszło do czynu sprzecznego z prawem, przestępstwo musi zostać ukarane. Tak to działa w kraju, w którym rządy prawa są przestrzegane.

bEhWhwil

Redaktor dziennika Esa Makinen broni się przed zarzutami. Jak napisał w sobotę, gazeta zdecydowała się opublikować informacje ze względu na swój obowiązek informowania opinii publicznej.

"Najważniejszym zadaniem mediów jest monitorowanie i kontrola działań władzy" - stwierdził Makinen, dodając, że dotąd o działaniu ośrodka wiadomo było bardzo niewiele. Gazeta zapowiedziała też, że w najbliższym czasie opublikuje kolejną serię dokumentów fińskiego wywiadu wojskowego.

bEhWhwiG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(6)
SzeptuchaMedi...
3 lata temu
Finowie mają głupszych niż Antoni, jak widać
symun
3 lata temu
o czyzby kuklinski ozyl w ich sztabie generalnym??!
Goldengecko
4 lata temu
Cóż u nas Minister Macierewicz nie takie rzeczy ujawnił
bEhWhwiH
rynsztok
4 lata temu
Dzisiaj informacja to jest m a n i p u l a c j a .I te wszystkie wycieki, przecieki = to są ścieki .
bvbvb
4 lata temu
Byl spokoj w europie i nigdy wiecej nie bylo by wojen. Wtedy przyszedl jankes i chcial koniecznie sprzedawac swoj gaz a ze polak dosc tempy to i kupuje....do wojny podzega....Do tego naprawde wierzy ze rusek go napadnie....Tfu!
zapach Finlan...
4 lata temu
Nawet w Finlandii rząd nie lubi jak mu patrzą na ręce. Finowie o własnym rządzie mają czytać tylko w CNN albo w TVP, reszta źródeł pachnie zdradą.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić