Wróć na
Klaudia Stawska
|

Wyginęły 140 lat temu. Mogą powrócić do polskiej puszczy

14
Podziel się

Niedźwiedzie brunatne zniknęły z Puszczy Białowieskiej pod koniec XIX wieku. Od tego czasu pojawiały się na jej terenie sporadycznie, ale nigdy nie osiedliły się ponownie. Po 140 latach, w ostatnich tygodniach w Puszczy znów zaobserwowano niedźwiedzia.

Niedźwiedzie brunatne z Puszczy Białowieskiej zostały wybite dokładnie 140 lat temu, ale jest szansa, że powrócą
Niedźwiedzie brunatne z Puszczy Białowieskiej zostały wybite dokładnie 140 lat temu, ale jest szansa, że powrócą (Shutterstock.com)
bCNYdKGd

Ostatni niedźwiedź brunatny z Puszczy Białowieskiej został zabity dokładnie 140 lat temu (w 1879 r.) i od tego czasu osobniki widziane były jedynie sporadycznie i przez krótki czas w tych rejonach. Niekompletny dokument historyczny sugeruje, że w 1908 r. zarejestrowano pojawienie się pojedynczego osobnika. W 1937 roku zostały również podjęte działania w celu reintrodukcji niedźwiedzi do Puszczy Białowieskiej w celu ochrony gatunku. Był to pierwszy na świecie przypadek, kiedy próbowano reintrodukcji dużego drapieżnika.

Tradycyjnie w celu reintrodukcji wypuszcza się na łono natury zwierzęta, które wcześniej były w niewoli. Jednak w przypadku niedźwiedzi brunatnych postąpiono inaczej. W Puszczy Białowieskiej umieszczono klatkę z niedźwiedzicą, która urodziła dwójkę młodych. Dzięki temu małe niedźwiedzie mogły stopniowo oswajać się z przyrodą bez zbędnej ingerencji człowieka. Oba młode przeżyły, ale w wyniku zajęcia przez wojska radzieckie Puszczy Białowieskiej w 1939 r. oraz wybuchu II Wojny Światowej program reintrodukcji przerwano.

bCNYdKGf

Niedźwiedzie brunatne znów pojawiają się w Puszczy

Od 1950 r. niedźwiedzie były widziane w Puszczy Białowieskiej jedynie sporadycznie i były to pojedyncze osobniki. Jednak po niemal 70 latach ślady niedźwiedzi pojawiają się regularnie. Na początku czerwca tego roku niedźwiedzia widziano po stronie białoruskiej, a 14 czerwca prawdopodobnie tego samego osobnika widziano także po polskiej stronie granicy.

Pojawienie się tak dużego drapieżnika na terenach, w których do tej pory nie występował jest według naukowców dziwne. Jednak Dr Nuria Selva przyznaje, że drapieżniki mogą pokonywać bardzo duże odległości, nawet w terenie mocno zmodyfikowanym przez człowieka. Przywołała też przykład wilka, który w 2009 r. przeszedł całą Polskę w niecałe dwa miesiące, w drodze z Niemiec na Białoruś, zaś jeden niedźwiedź był w stanie przejść z Tatr w ukraińskie Gorgany, pokonując w sumie ponad 3500 km.

Jak zwierzęta radzą sobie z upałami?

bCNYdKGl

Puszczę Naliboki na Białorusi, w której niedźwiedzie brunatne mnożą się w dużym tempie dzieli od Puszczy Białowieskiej ok. 170 km. Tym samym nie jest to odległość, której niedźwiedzie nie są w stanie pokonywać. Rosnąca populacja niedźwiedzi na Białorusi prawdopodobnie spowoduje migracje części osobników, które będą chciały osiedlić się w Puszczy Białowieskiej. Byłoby to korzystne zarówno dla ekosystemu jak i dla samych niedźwiedzi. Jednak żeby do ponownego zasiedlenia w Puszczy mogło dojść bez większych problemów, naukowcy zalecają zakazanie polowań na jej terenie w czasie, gdy przebywają tam niedźwiedzie.

bCNYdKGG
KOMENTARZE
(14)
Jacek
rok temu
Zostały wybite przez myśliwych i kłusowników......niestety znów wina człowieka, nie jestem dumny,że należę do tego nikczemnego gatunku
joda
rok temu
Nie wyginęły tylko zostały wybite przez człowieka.
Rasisci
rok temu
On brązowy to PiS go przegoni.
bCNYdKGH
ninka
rok temu
niech wracaja misie do Polskich lasów
Jacek
rok temu
Dowiedział się o łapówce 500+ to przyszedł na wybory
Najnowsze komentarze (14)
Prostak
rok temu
To jak to w końcu było z tymi niedźwiedźami? Wygineły czy zniknęły? Coraz wyższy poziom redagowania na każdym z portali.
choleryk
rok temu
co za nielogiczny bełkot! przez 140 lat niedźwiedzie pojawiały się sporadycznie w Puszczy Białowieskiej, ale się nie osiedliły na stałe. A teraz mogą powrócić.. Bo co? bo jeden się pojawił? gdzie więc ta nowa jakoś, ten przełom? Czym to pojawienie różni się od poprzednich sporadycznych pojawień?
BALLERMANN
rok temu
BRAKLO OBRONCOW LASOW Z LUZIFERGMBH I CIMOSZEWICZA, TO I MADRE NIEDZWIEDZIE WROCILY, DO BERLINA TEN WLASCIWY LECHICKI NA HERB KOPANICY TEZ WROCI. JAKSY Z KOPANICY. I HERMANN ARMINIUSEM POLLECHITA, NAD LASEM NIBY TEUTOBURSKIM GORUJACY TEZ SIE STANIE
69
rok temu
zeżre go inflacja pisowska
Tyu
rok temu
Dlaczego we wszystko dajcie polityke
ninka
rok temu
niech wracaja misie do Polskich lasów
Jacek
rok temu
Misiu nie głupi , zobaczy że tu PiS pisci to będzie szybko zwiewał
szkoda misia
rok temu
Bedzie mial szyszko co zabijac
bCNYdKGz
joda
rok temu
Nie wyginęły tylko zostały wybite przez człowieka.
Jacek
rok temu
Zostały wybite przez myśliwych i kłusowników......niestety znów wina człowieka, nie jestem dumny,że należę do tego nikczemnego gatunku
BALLERMANN
rok temu
TAK,DUZO
Jacek
rok temu
Dowiedział się o łapówce 500+ to przyszedł na wybory
Rasisci
rok temu
On brązowy to PiS go przegoni.
Swawolny Dyzi...
rok temu
Zaraz będzie to gatunek łowny. Sadło niedzwiedzia miało zastosowanie w tradycyjnej kuchni.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić