Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wynagrodzenia mocno w górę. Budżetówka zawyża statystyki

26
Podziel się

W firmach wzrost płac spowolnił, ale w budżetówce wręcz przeciwnie. W drugim kwartale średnie zarobki w gospodarce skoczyły o aż siedem procent rok do roku.

Pielęgniarki dostały ostatnio wysokie podwyżki
Pielęgniarki dostały ostatnio wysokie podwyżki (East News)
bCGVOZVN

Dane o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach były w czerwcu słabsze. Płace wzrosły o 5,3 proc. rok do roku. To głównie efekt obniżki płac w górnictwie. Średnia pensja w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego spadła o 22 proc. w czerwcu.

Ale już dane dla całej gospodarki, uwzględniające też strefę budżetową, wcale się nie pogarszają. W drugim kwartale średnie zarobki wyniosły 4839,24 zł i były wyższe o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dynamika siedem procent plus utrzymuje się w ten sposób już piąty kwartał z rzędu.

bCGVOZVP

Zobacz też: PiS szykuje olbrzymią podwyżkę składki ZUS? Mamy komentarz ministra z KPRM

GUS nie podał jeszcze co prawda informacji, o ile wzrosły płace w budżetówce, ale można z danych wywnioskować, że dużo wyżej niż te siedem procent. Nie były to pensje nauczycieli, którzy dostali podwyżkę 5 proc. na początku roku, a drugą dostaną dopiero od września.

bCGVOZVV

Ale żołnierze zawodowi dostali już na początku roku podwyżki 13-procentowe o około 655 zł brutto miesięcznie. Tyle samo dostali też policjanci, strażacy, straż graniczna i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy cywilni wojska zarabiają o 300 zł brutto więcej, ratownicy medyczni o 400 zł brutto. Pielęgniarki dostały jeszcze w ubiegłym roku 1100 zł brutto, do czego dojdzie od lipca 100 zł brutto.

W ten sposób po podwyżkach dla budżetówki średnia płaca w gospodarce rosła bardzo szybko. Rosły też szybko płace w branżach, gdzie dotąd płaciło się mało. W administracji i działalności wspomagającej dla biznesu, która obejmuje m.in. usługi sprzątania, płaciło się w czerwcu o 10 proc. więcej rok do roku. W handlu detalicznym - o 9,5 proc. więcej.

bCGVOZWq
KOMENTARZE
(26)
arek
11 miesięcy temu
Stednia placa 4800zl...? Haha..To dopiero zaklamana propaganda...Podzielcie te sume przez dwa to wtedy bedzie rzeczywista prawda....
Ten kraj to p...
11 miesięcy temu
4800 zł do tego netto, to już dawno Polacy powinni zarabiać pracując w fabrykach na linii. To jest połowa tego co się zarabia na Zachodzie na takim samym stanowisku . Tyle lat jesteśmy w UE, a zarobki jak w Mozambiku.
as
11 miesięcy temu
sama młodzież 60+
bCGVOZWr
gość
11 miesięcy temu
Ja też w budżetówce mam połowe z tego brutto....
Gdzie te podw...
11 miesięcy temu
Kłamstwo i tyle w temacie.
Najnowsze komentarze (26)
AA
11 miesięcy temu
W GUS i CIS nie było podwyżek od 4 lat, propaganda, nic więcej
Wściekły pies...
11 miesięcy temu
Ja robie w budrzetowce 14 lat i 2 tys na miesiąc nie zarobie.
Blee
11 miesięcy temu
Dlaczego te panie opiekunki chorych są takie puszyste?
danil
11 miesięcy temu
srednia kajowa zawyżają prezesi spółek, dyrektorzy itd. Dostają po 200tys i wiecej miesiecznie wiec jak maja nie zawyżać ?. A te podwyżki co dostały mrówki to zaraz zabiorą w postaci podwyżki skladki zus itd
martin864
11 miesięcy temu
Sprawdźcie ile zarabiają salowe w szpitalu,administracja kpina.
medion
11 miesięcy temu
Ja jako informatyk czyli człowiek od wszystkiego w urzędzie mam 2620 z 18% dodatkiem stażowym na rękę
Pytanie
11 miesięcy temu
co one mają na głowach ????
XINA
11 miesięcy temu
Taaaki dobrobyt, a ceny rosna szybciej. Tak wielkie podwyżki pensji, że trudno je zauważyć na rachunku. W propagandę uwierzy sporo ludzi.
bCGVOZWj
ktr
11 miesięcy temu
To wszystko nic warta podwyżka z tym co wzrosło życie a gdzie są pracownicy fizyczni zwykli sobie rząd przydzieli od nowego roku lub wcześniej po 1500 podwyżki a ludziom ochłap dla zamydlenia oczu.
abka
11 miesięcy temu
10 procent od 1500 to niewiele, a posłowie dostali 600 zł do 30000 zł. to jest to zawyżanie średniej w budzetówce
Urzędnik
11 miesięcy temu
Co za bzdury piszą. Jedni zarabiają po 6-7 tys brutto a reszta stanowiąca większość po 2400-3000 brutto ... Powinni wskazywać faktyczne zarobki np. w urzędach wojewódzkich jeżeli nie jesteś na stanowisku kierowniczym bądź dyrektorskim dostaniesz marne 2000 netto max 2500 netto -co to za pensja gdy chleb kosztuje już 7 pln a masło 6... Takie gadanie jak to dobrze zarabia się w budżerówce tylko krzywdzi urzędników. Nie mówie o pupilkach, którzy dostaja od "swoich szefów" jakieś bonifikaty ale o zwykłych pracownikach, którzy dostali się do pracy bez "pleców" - i tych zwykłych jest najwięcej.
NSZ
11 miesięcy temu
To jest prawda, wszystkie te nieroby i obiboki / nauczyciele, policja, wojsko, straż, prokuratorzy i sędziowie, lekarze i pielęgniarki /, które nie wypracowują dochodu, mają o wiele większe pensje od ludzi pracy, którzy pracują ciężko w przemyśle, górnictwie, energetyce, rolnictwie itp. Cała budżetowcze ma pensje dzięki tym , którzy pracują na nich.
as
11 miesięcy temu
sama młodzież 60+
hbc er8opae50...
11 miesięcy temu
tylko te 5% procent u nauczycieli najewyżej uposażonych-czyli dyplomowanych z magistrem to 160 zł brutto.Dlaczego u jednych podają kwotowo, a u innych w procentach już wiecie...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić