o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wynagrodzenia mocno w górę. Budżetówka zawyża statystyki

26
Podziel się

W firmach wzrost płac spowolnił, ale w budżetówce wręcz przeciwnie. W drugim kwartale średnie zarobki w gospodarce skoczyły o aż siedem procent rok do roku.

Pielęgniarki dostały ostatnio wysokie podwyżki
Pielęgniarki dostały ostatnio wysokie podwyżki (East News)
bEsnhUWJ

Dane o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach były w czerwcu słabsze. Płace wzrosły o 5,3 proc. rok do roku. To głównie efekt obniżki płac w górnictwie. Średnia pensja w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego spadła o 22 proc. w czerwcu.

Ale już dane dla całej gospodarki, uwzględniające też strefę budżetową, wcale się nie pogarszają. W drugim kwartale średnie zarobki wyniosły 4839,24 zł i były wyższe o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Dynamika siedem procent plus utrzymuje się w ten sposób już piąty kwartał z rzędu.

bEsnhUWL

Zobacz też: PiS szykuje olbrzymią podwyżkę składki ZUS? Mamy komentarz ministra z KPRM

GUS nie podał jeszcze co prawda informacji, o ile wzrosły płace w budżetówce, ale można z danych wywnioskować, że dużo wyżej niż te siedem procent. Nie były to pensje nauczycieli, którzy dostali podwyżkę 5 proc. na początku roku, a drugą dostaną dopiero od września.

bEsnhUWR

Ale żołnierze zawodowi dostali już na początku roku podwyżki 13-procentowe o około 655 zł brutto miesięcznie. Tyle samo dostali też policjanci, strażacy, straż graniczna i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej. Pracownicy cywilni wojska zarabiają o 300 zł brutto więcej, ratownicy medyczni o 400 zł brutto. Pielęgniarki dostały jeszcze w ubiegłym roku 1100 zł brutto, do czego dojdzie od lipca 100 zł brutto.

W ten sposób po podwyżkach dla budżetówki średnia płaca w gospodarce rosła bardzo szybko. Rosły też szybko płace w branżach, gdzie dotąd płaciło się mało. W administracji i działalności wspomagającej dla biznesu, która obejmuje m.in. usługi sprzątania, płaciło się w czerwcu o 10 proc. więcej rok do roku. W handlu detalicznym - o 9,5 proc. więcej.

bEsnhUXm
KOMENTARZE
(26)
AA
2 lata temu
W GUS i CIS nie było podwyżek od 4 lat, propaganda, nic więcej
Wściekły pies...
2 lata temu
Ja robie w budrzetowce 14 lat i 2 tys na miesiąc nie zarobie.
Blee
2 lata temu
Dlaczego te panie opiekunki chorych są takie puszyste?
bEsnhUXn
danil
2 lata temu
srednia kajowa zawyżają prezesi spółek, dyrektorzy itd. Dostają po 200tys i wiecej miesiecznie wiec jak maja nie zawyżać ?. A te podwyżki co dostały mrówki to zaraz zabiorą w postaci podwyżki skladki zus itd
martin864
2 lata temu
Sprawdźcie ile zarabiają salowe w szpitalu,administracja kpina.
medion
2 lata temu
Ja jako informatyk czyli człowiek od wszystkiego w urzędzie mam 2620 z 18% dodatkiem stażowym na rękę
Pytanie
2 lata temu
co one mają na głowach ????
XINA
2 lata temu
Taaaki dobrobyt, a ceny rosna szybciej. Tak wielkie podwyżki pensji, że trudno je zauważyć na rachunku. W propagandę uwierzy sporo ludzi.
ktr
2 lata temu
To wszystko nic warta podwyżka z tym co wzrosło życie a gdzie są pracownicy fizyczni zwykli sobie rząd przydzieli od nowego roku lub wcześniej po 1500 podwyżki a ludziom ochłap dla zamydlenia oczu.
abka
2 lata temu
10 procent od 1500 to niewiele, a posłowie dostali 600 zł do 30000 zł. to jest to zawyżanie średniej w budzetówce
Urzędnik
2 lata temu
Co za bzdury piszą. Jedni zarabiają po 6-7 tys brutto a reszta stanowiąca większość po 2400-3000 brutto ... Powinni wskazywać faktyczne zarobki np. w urzędach wojewódzkich jeżeli nie jesteś na stanowisku kierowniczym bądź dyrektorskim dostaniesz marne 2000 netto max 2500 netto -co to za pensja gdy chleb kosztuje już 7 pln a masło 6... Takie gadanie jak to dobrze zarabia się w budżerówce tylko krzywdzi urzędników. Nie mówie o pupilkach, którzy dostaja od "swoich szefów" jakieś bonifikaty ale o zwykłych pracownikach, którzy dostali się do pracy bez "pleców" - i tych zwykłych jest najwięcej.
NSZ
2 lata temu
To jest prawda, wszystkie te nieroby i obiboki / nauczyciele, policja, wojsko, straż, prokuratorzy i sędziowie, lekarze i pielęgniarki /, które nie wypracowują dochodu, mają o wiele większe pensje od ludzi pracy, którzy pracują ciężko w przemyśle, górnictwie, energetyce, rolnictwie itp. Cała budżetowcze ma pensje dzięki tym , którzy pracują na nich.
as
2 lata temu
sama młodzież 60+
bEsnhUXf
hbc er8opae50...
2 lata temu
tylko te 5% procent u nauczycieli najewyżej uposażonych-czyli dyplomowanych z magistrem to 160 zł brutto.Dlaczego u jednych podają kwotowo, a u innych w procentach już wiecie...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić