Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wynagrodzenia w sierpniu spadły. GUS podał najnowsze dane

110
Podziel się:

Duże i średnie firmy płacą pracownikom przeciętnie już 5,12 tys. zł brutto - wynika z najnowszych danych GUS. To lepiej niż oczekiwali ekonomiści, ale w porównaniu z lipcem pensje spadły.

Płace w lipcu były wyższe
Płace w lipcu były wyższe (flickr.com)

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyliczenia dotyczące płac w firmach, zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wyniosło 5 125 zł brutto. To o 6,8 proc. więcej niż rok temu. Ekonomiści oczekiwali 6,7 proc. wzrostu, można więc mówić o lekkim pozytywnym zaskoczeniu.

Przeciętna podwyżka wyniosła w ciągu roku 327 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4 798 zł brutto. W skali miesiąca średnia płaca jednak spadła o 57 zł brutto i 40 zł na rękę.

Spadkowi płac od lipca towarzyszy też mniejsze zatrudnienie w firmach z minimum 10 pracowników. W porównaniu z lipcem spadło o 7,6 tys. osób miejsc pracy. Analitycy mBank Research wskazują, że to najgorsze sierpniowe dane od 2011 roku.

Zobacz też: Polska goni unijne zarobki

W większych firmach pracowało na koniec lipca 6 390 tys. osób. Rok do roku zatrudnienie jednak rosło. Według danych GUS o 2,6 proc. rok do roku, czyli o 161 tys. osób.

5 125 zł brutto oznacza, że pracodawca wydaje przy umowie o pracę średnio 6 175 zł, a ten dostaje do ręki 3 638 zł. Całą resztę zabiera państwo, zasilając budżet własny oraz budżet funduszy ubezpieczeń społecznych.

5,2 tys. zł brutto to dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistych wypłat. Trzeba jednak pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy, w których pracuje 6,4 mln pracowników z 16,3 mln wszystkich, zatrudnionych w gospodarce.

Na dodatek GUS nie liczy pracujących na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani, przynajmniej na poziomie brutto.

"W okresie ośmiu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 4,5 proc. w sekcji „Informacja i komunikacja” do 9,4 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,8 proc." - podaje GUS. Ta ostatnia to m.in. sprzątacze, portierzy i ochroniarze, więc najprawdopodobniej w górę idą głównie najniższe płace.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
213
3 lata temu
Chore myślenie w kujaawsko pomorskim jak zrobisz 2,5 tyś to max kłamcy sredniom bierzecie warszawy chyba !!!!!!!
Rzeczpospolit...
3 lata temu
Od 10 lat prowadzę jednoosobową działalność , i po odliczeniu kosztów zostaje mi 1500-1800 zł miesięcznie . Pis naciągnął do Polski Ukraińców jako niezdrową konkurencje , i widzę jak z roku na rok moje dochody spadają .
Tomek
3 lata temu
Średnia płaca to jak długość penisa... z kręgosłupem.
gus
3 lata temu
Ile zarabia pisowski troll?
1075
3 lata temu
jasne !!! lepiej było za PO jak bezrobocie sięgało 14%!!!! Bandyci!!!! Ludzie nie dajcie się draniom omotać!!! Im (PO) jest w niesmak że żyjemy!!!!
Z Londynu
3 lata temu
Mam £1,200 miesiecznie brutto w Londynie...😒😞
pawel
3 lata temu
nierób prezes 200000 , robole po 2000 - i średnia jak talala ...
c
3 lata temu
Powiedz mi o2, czemu w Polsce tak źle jak z twoich danych wynika że jest tak dobrze. Masz dane tylko z samego Mazowsza !!!! Do ludzi żyjących poza granicami ::::: w Polsce nie jest heppi. Że jest dobrze w kraju, to tylko powiedzą Ukraińce !
Polak
3 lata temu
Ja mam 4800 netto Lubin
K
3 lata temu
To jest przekręt na wyższy haracz do ZUS. Gdyby policzyli średnie wynagrodzenie od wszystkich firm a nie od połowy, to składki na ZUS byłby o połowę niższe.
XX
3 lata temu
Gdzie tak płacą?
Frajer za 27...
3 lata temu
Za 5-6 tyś. pracują frajerzy jak mawiała "znana i lubiana" Bieńkowska.
mm
3 lata temu
pracodawca wydaje przy umowie o pracę średnio 6 175 zł, a ten dostaje do ręki 3 638 zł. Całą resztę zabiera państwo, zasilając budżet własny oraz budżet funduszy ubezpieczeń społecznych.
morys
3 lata temu
Dlatego nie cierpię Warszawiaków cwaniaków...!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić