Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|

Wynik z matury to jedno. Drugi problem - dostać się na wymarzone studia

10
Podziel się

W tym roku polskie uczelnie musiały ograniczyć liczbę miejsc dla studentów. Jak poradzić sobie z ich brakiem? Elab Education Laboratory radzi, by rozważyć wyjazd za granicę.

Wynik z matury to jedno. Drugi problem - dostać się na wymarzone studia
(iStock.com)
bEUiRpFN

Najlepsze warunki w Europie oferuje Dania, gdzie studia są bezpłatne. Choć jest to jeden z najdroższych krajów Unii Europejskiej, studenci mogą ubiegać się tam o stypendium rządowe, które pomoże utrzymać się na miejscu. Aby z niego skorzystać, należy znaleźć pracę i zgłosić się do State Educational Support (SU). Stypendium zostanie wypłacone pod warunkiem, że udokumentujemy zatrudnienie w Danii w wymiarze minimum 10 godzin tygodniowo. Podobnie przyjazną ofertą zachęca wiele uczelni niemieckich i skandynawskich.

Studia w Wielkiej Brytanii to koszt rzędu 9250 funtów rocznie. W ich sfinansowaniu pomoże udzielana na bardzo preferencyjnych warunkach pożyczka rządowa. Mogą o nią aplikować wszyscy obywatele Unii Europejskiej i, co najważniejsze, otrzyma ją każdy. Pokrywa pełne czesne na publicznych uczelniach brytyjskich oraz kwotę do 6000 funtów na prywatnych. Spłatę rozpoczyna się po osiągnięciu dochodów na poziomie 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 7120 funtów w Polsce.

W popularnej Walii czesne wynosi 9 250 tys. funtów. 2/3 tej kwoty finansuje jednak rząd walijski, przyznając granty w wysokości 5 190 funtów. Najwięcej zapłacimy za studia w Stanach Zjednoczonych. Studenci powinni przygotować się na wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów rocznie. Najzdolniejszych uczelnie przyciągają atrakcyjnymi stypendiami.
Procedury aplikacyjne różnią się w zależności od kraju.

bEUiRpFP

W Anglii cały proces odbywa się przez internetowy system UCAS. To za jego pośrednictwem wybieramy interesującą nas uczelnię, wprowadzamy dane osobowe, historię edukacji, list motywacyjny oraz dokonujemy opłaty aplikacyjnej w wysokości 24 funtów – komentuje Aleksandra Kozera z Elabu.

Na polskich uczelniach liczba miejsc zostanie w tym roku ograniczona. W związku z obowiązującą od 1 stycznia nowelizacją rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego szkoły wyższe zostały zobowiązane do zmniejszenia liczby studentów tak, aby na jednego wykładowcę przypadało nie więcej niż 13 uczniów. Obecnie średnia wynosi 20.7. Przykładowo, w efekcie wprowadzonych zmian, Uniwersytet Technologiczny w Radomiu obetnie liczbę przyjętych na studia o ponad połowę. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu obniży limity aż o 1,3 tys. miejsc.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUiRpGq
KOMENTARZE
(10)
hahaha
4 lata temu
I tak "Szlachta" dorasta i zderza się z rzeczywistością XD
,jhbvg
4 lata temu
Na mc donalds nie liczcie tam trzeba mieć studia skończone. a poza Polską czekają na was araby z ostrymi nożami. Swietlana przyszłość zagwarantowana przez wyznawców.
Kika
4 lata temu
Haha.. Dobrej zmianie przeszkadza inteligencja, więc zmniejszają ilość miejsc ponoć dla "najlepszych". A potem ci najlepsi wyjadą zagranicę, bo nie po to są najlepsi, żeby po studiach grosze w Polsce zarabiać i jeszcze płacić horrendalne podatki na patologie i tym sposobem inteligencja w Polsce zaniknie i zostaną same miernoty rydzykowe.To w komunie było lepiej - bez porównania lepiej.
bEUiRpGr
Tu i teraz
4 lata temu
a ilu Polaków ma taka kasę ?
nono
4 lata temu
Niestety prawda jest taka, że wpierw należy podjąć robotę a potem w między czasie iść na studia. Po studiach bez doświadczenia zerowego będziecie mieli jeszcze większe problemy z znalezieniem roboty. Wyjazd za granicę ? Nie powiedziałbym żeby był obecnie już tak opłacalny kjak kiedyś. Bez konkretnego doświadczenia, języka jesteście "na samym dole" i zaczynacie jak w PL od zera co moim zdaniem jest mało opłacalne. Ok nawet niech człowiek wyjedzie na kilka lat potem wraca na studia to i tak zaczynacie od nowa. Po dłuższym czasie walki u pracodawców znosząc ich kaprysy, widzimisię sam założyłem działalność i nie żałuję teraz tej decyzji. ZBIERAJCIE W PL DOŚWIADCZENIE a potem studia i ewentualny wyjazd.
asd
4 lata temu
Warto zastanowić się ale nad tym żeby szybko opuścić ten "kraj" i wyjechać celem godnego życia, a a nie wegetacji. Pójdziesz na studia- poświęcisz 3, 5 albo i więcej lat swojego życia, staże, praktyki (to kolejne miesiące) i na rozmowie u pracodawcy spocisz się jak dziki osioł bo będą Cię wałkować jak baba ciasto, a w konsekwencji zadzwonią po rozmowie i powiedzą " gratulujemy, jest Pan/Pani przyjęta do pracy ! Oferujemy: wynagrodzenie na czas( bo przeciez nie na czas to standard) możliwość awansu (może na brygadzistę/zastępcę kierownka po 15 latach pracy) atrakcyjne zarobki ( 1800zł/netto tyle ile dostają polacy w Holandi za TYDZIEN pracy hahaha) nic tylko sie kształcić :)
gosc
4 lata temu
jak widzę o2 idzie w ślady Wirtualnych Niemiec dla ulubieńców polskich
otyg
4 lata temu
Nie rozumiem dlaczego ten artykuł w głównej mierze porównuje warunki zagranicznych studiów zamiast opisać prognozy na prace w przyszłych latach? poza tym wcale nie jest tak kolorowo jak jest tu opisane. Noe wszystkie kierunki studiów licencjackich w Danii są po angielsku i masa egzaminów jest po duńsku. Poza tym w tym roku wzięli sie za zmiany w systemie SU bowiem prawie tyle samo jest studentów z Danii jak i Europy korzystających z tego systemu gdzie potem polowa wraca do domu a kasa z duńskich banków ulatuje. Takze i to się zmienia poza tym na sam start potrzeba sporego wkładu finansowego - minimum 15-20.000 dkk (depozyt+ miesiąc opłaty za wynajem pokoju) plus przynajmniej 3-5.000 na miesięczne przeżycie.
Haste
4 lata temu
dla ukraińców znalazło się miejsce... dla Polaków emigracja... Dobra zmiana rulez...
cyklon b
4 lata temu
Rzadko, zdarza mnie się chwalić pomysły Gowina, ale przyznawanie większych środków dla uniwersytetów do których trafiają najlepsi uczniowie szkół średnich jest dobrym pomysłem,dzięki temu Uniwersytety postawią na jakość a nie na ilość.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić