Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyniki wyborów 2019. Jak reagują kursy walut?

1
Podziel się:

W ostatnich godzinach złoty lekko osłabł. Kursy najważniejszych walut wzrosły o 1-2 grosze. Trudno jednak mówić o nerwowości inwestorów czy negatywnych nastrojach w związku z wynikami wyborów. Te nikogo nie zaskoczyły.

Jarosław Kaczyński może czuć się zwycięzcą wyborów parlamentarnych.
Jarosław Kaczyński może czuć się zwycięzcą wyborów parlamentarnych. (East News, Marek Maliszewski/REPORTER)

Sondaże exit poll Ipsos i cząstkowe wyniki wyborów przekazywane przez Państwową Komisję Wyborczą pokazują, że zwycięzca może być jeden i jest nim PiS. Wszystko wskazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie miała większość przez kolejne cztery lata.

"Wstępne rezultaty wyborów są zgodne z wcześniejszymi sondażami oraz zapowiadają kontynuację dotychczasowej polityki gospodarczej przez nowy rząd, w tym utrzymują w mocy ambitne przyszłoroczne plany z obszaru finansów publicznych i zrównoważonego budżetu" - komentują wyniki wyborów ekonomiści PKO BP.

- Wstępne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych nie wpłynęły na nastroje rynkowe - podkreśla Joanna Bachert, ekspertka PKO BP.

- Jesteśmy świadkami realizacji scenariusza bazowego na rynkach. Inwestorzy znają politykę PiS oraz wiedzą czego się spodziewać. Trudno więc mówić o podbiciu ryzyka politycznego - dodaje Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Zobacz także: Ile Polacy tracą na rynku forex?

Wśród rynkowych obserwatorów panuje spokój, podobnie jak wśród inwestorów. W efekcie nie widać dużych ruchów na kursach walut. Lekkie słabnięcie złotego widoczne na przestrzeni ostatnich godzin należy tłumaczyć ogólnymi nastrojami związanymi z sytuacją w globalnej gospodarce.

Po godzinie 9:00 euro było wyceniane na 4,30 zł. Dolar zbliża się do 3,91 zł, a frank przebił 3,92 zł. Od północy notowania wzrosły o 1-2 grosze.

Notowania euro

Notowania dolara

Notowania franka szwajcarskiego

- Inwestorzy zastanawiają się na ile poluzowane zostaną obecnie przedwyborcze obietnice np. dotyczące płacy minimalnej. Złoty pozostaje jednak stabilny, a bardziej w przypadku krajowych aktywów będą liczyć się wydarzenia globalne. Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, że dynamika umocnienia złotego zaczyna dogasać - komentuje Konrad Ryczko.

- W odróżnieniu od sytuacji sprzed czterech lat niepewność jest dużo mniejsza i wydaje się, że nie ma powodów do nerwowych reakcji na rynku walutowym. W istocie, złoty jest dziś rano bardzo stabilny, tracąc tylko nieznacznie do dolara wskazuje Przemysław Kwiecień, ekonomista XTB.

Sugeruje, że dla notowań złotego bardziej istotne będą teraz kwestie globalne: rozmowy handlowe między USA i Chinami, brexit i kolejne dane ekonomiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
tak
3 lata temu
normalne burakom nie wierzą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić