Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wyniki wyborów 2019. Jak reaguje giełda?

1
Podziel się

Warszawska giełda ze spokojem przyjęła wyniki wyborów parlamentarnych. Notowania są na lekkim minusie, ale większy wpływ na to mają gorsze nastroje w całej Europie.

Wyniki wyborów parlamentarnych nie wywołały większego zamieszania na giełdzie.
Wyniki wyborów parlamentarnych nie wywołały większego zamieszania na giełdzie. (East News, AP/FOTOLINK)
bEJDUsHp

Sondaże exit poll Ipsos i cząstkowe wyniki wyborów przekazywane przez Państwową Komisję Wyborczą pokazują, że zwycięzca może być jeden i jest nim PiS. Wszystko wskazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie miała większość przez kolejne cztery lata.

- Dziś temat w polskich mediach ekonomicznych będzie tylko jeden, czyli wyniki wyborów do polskiego parlamentu. Rynek przyjmuje je jednak ze spokojem - komentuje sytuację Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

- Na finalne wyniki wyborów jeszcze poczekamy, ale dla inwestorów przekaz jest jasny: kontynuacja. Partia rządząca nie będzie potrzebować koalicjanta i przynajmniej do wyborów prezydenckich będzie mogła dość swobodnie wdrażać swoje pomysły. W odróżnieniu od sytuacji sprzed czterech lat niepewność jest dużo mniejsza i wydaje się, że nie ma powodów do nerwowych reakcji - uspokaja.

bEJDUsHr
Zobacz także: Marek Dietl dla money.pl: "Giełda produkuje informacje"

"Jeżeli ostateczne wyniki nie przyniosą dużych, zaskakujących zmian, taki wynik wyborów powinien być dla rynku finansowego neutralny, a może nawet lekko pozytywny, sugerując politykę kontynuacji" - dodają w komentarzu ekonomiści Santandera.

Spokój po wyborach jest nie tylko wśród obserwatorów rynkowych, ale także i inwestorów. Notowania na warszawskiej giełdzie tuż po rozpoczęciu poniedziałkowej sesji były blisko poziomu z piątku. Kolejne minuty przyniosły lekki spadek kursu WIG20, ale bilans to zaledwie 0,5 proc. na minusie.

bEJDUsHx

Spadki należy tłumaczyć ogólnie słabszymi notowaniami na europejskich parkietach. Od 0,5 do 1 proc. pod kreską są indeksy wszystkich największych giełdach.

Większych zmian w konkretnym kierunku nie widać w przypadku akcji spółek skarbu państwa. Na razie liderem w WIG20 jest Jastrzębska Spółka Węglowa, zyskująca blisko 2 proc. Na plusie jest też Lotos. Na zero wychodzą notowania PGE, KGHM czy PZU.

Mocniej traci jedynie Polska Grupa Energetyczna (PGE). Przedstawiciele branży energetycznej to najwięksi przegrani "dobrej zmiany". Pod kreską, choć w niewielkim stopniu są: PKO BP, PKN Orlen i Tauron.

Całkiem spokojnie jest też na rynku walut. Złoty lekko traci w ostatnich godzinach, ale kursy najważniejszych walut wzrosły o zaledwie 1-2 grosze.

bEJDUsHy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJDUsHS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
:(
2 lata temu
to zdjęcie nie jest z warszawskiej giełdy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić