o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Paweł Wiejas
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2019. Zaskakujący komentarz Staniszkis: "Będzie więcej demokracji"

11
Podziel się

Prof. Jadwiga Staniszkis nie szczędziła PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu krytycznych uwag. Teraz socjolog uważa, że prezes zwycięskiej partii wróci do mechanizmów demokratycznych.

Prof. Jadwiga Staniszkis.
Prof. Jadwiga Staniszkis. (East News, Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bEhpFOyJ

Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów dla TVP, TVN i Polsatu, dają PiS 43,6 proc. głosów i 239 mandatów w Sejmie. To pozwala Jarosławowi Kaczyńskiemu na kolejne cztery lata samodzielnych rządów.

Powrócą mechanizmy demokratyczne

- To wynik wysoki, prawdopodobnie zbyt wysoki, wobec tego, co PiS robiło w ciągu ostatnich czterech lat. Okazuje się, że dla dużej części wyborców przestrzeganie praworządności nie jest pierwszoplanowe – mówi WP Jadwiga Staniszkis. – Paradoksalnie ten wynik może spowodować, że Jarosław Kaczyński doprowadzi do sytuacji, w której mniej będzie rządzenia siłowego, a powrócą mechanizmy demokratyczne.

bEhpFOyL

Zadaniem socjolog prezes PiS sam jest nieco zaskoczony poparciem, które uzyskała jego partia. Równocześnie jest zbyt doświadczonym politykiem, aby nie zdawać sobie sprawy, że teraz głównym wrogiem PiS jest wzmacnianie partyjnej nomenklatury.

- Programy socjalne realizowane przez PiS tracą powoli swoją moc. Owszem, dla dużej grupy Polaków były one bardzo istotne, ale teraz musi przyjść czas na prawdziwe budowanie i inwestycje, a nie na dalsze uwodzenie wyborców kolejnym "socjalem". Na to Polska jest nadal zbyt biednym krajem – mówi Staniszkis.
Według niej Kaczyński zakończy dalsze upartyjnienie państwa.

PiS dalej się nie posunie

- PiS to partia autorytarna, więc jeśli Kaczyński powie "stop", to tak się stanie. Oczywiście wiele zależeć będzie od rozgrywek wewnątrzpartyjnych, ale jego głos będzie decydujący – uważa socjolog.

Według profesor nie dojdzie również do dalszego "naprawiania" sądów ani do "reformy" na rynku mediów.

bEhpFOyR

- Myślę, że w obydwu tych dziedzinach PiS już zrobiło swoje. Szczególnie jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, to tu PiS dalej się już nie posunie – zaznacza Staniszkis.

Profesor jest zdania, że jeśli któraś koalicja może być zadowolona z wyniku wyborów, to jest to lewica. Wynik PSL uważa mimo wszystko za niski.

bEhpFOzm
Źródło:
WP Opinie
KOMENTARZE
(11)
gość
2 lata temu
A ja myślałem, że ta Pani przejrzała na oczy, ale to była tylko chwila słabości. Zadziwiające jak socjolog z tytułem profesorskim nie potrafi rzeczowo i trzeźwo ocenić człowieka. Kaczyński się nie cofnie lecz będzie brnął z jeszcze większą determinacją niż dotąd w swoje szkodliwe dla społeczeństwa "reformy". Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia a Kaczyński jest nienasycony. Nienawiść do "gorszego sortu" tak go zaślepia, że nie spocznie póki nie zniszczy swoich, wyimaginowanych wrogów. Po wyborach prezydenckich, PiS ze swoim "wodzem" wróci do demontażu państwa i odbierania tego co dał w formie łapówki swoim naiwnym wyborcom. Kaczyński jest faktycznie zaskoczony wynikiem wyborczym, ale zaskoczony tym, że był tak niski. Teraz niewdzięczni Polacy będą musieli mu za to zapłacić! Cóż, żyjemy w kraju w którym profesor socjologii kompletnie nie rozumie ludzi, a doktor prawa ostentacyjnie łamie Konstytucję i ignoruje wyroki sądów! To jakaś klątwa wisząca nad naszym, nieszczęsnym krajem.
tata
2 lata temu
ona wygląda jak kukła :D
CNNNC
2 lata temu
Jaka lewica ? Miler nie jest lewicowcem. Czemu nie mowi o slupie Bolku ?
bEhpFOzn
oko prawdy
2 lata temu
pis partia na wzorcu bialoruskim ma byc demokratyczna?
Ja
2 lata temu
a gdzie on łamie praworzadność??? Czego sie kobieto nawachałaś???
Polak
2 lata temu
Kiedyś prof Staniszkis mówiła mądre rzeczy, od jakiegoś czasu dopadła ja demencja i klepie bzdury.
Rav
2 lata temu
Niestety ta kobiecina już całkiem odlatuje. A kiedyś była niezłym socjologiem. Starość się nie udała Panu Bogu.
Janek
2 lata temu
Trudno.Przegralismy choc na opozycje zaglosowalo ponad 55 % glosujacych.Ale nie sa w stanie zmienic Konstytucji musieli by miec 2/3 glosow to jest 306.Nawet jakby kupili PSL i Konfederacje to maja razem 286 to o 20 glosow za maloi dlatego jestem spokojniejszy.W Polsce jeszcze zaswieci Slonce
Alfik
2 lata temu
Być może prezes się zmieni oby nie ale ty babciu dalej swoje Farmazon-y gledzisz
NIECH żyje Pr...
2 lata temu
Znamy wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Nie było zaskoczenia. Wygrał PiS z poparciem 43,6 proc. Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowało 27,4 proc. wyborców. Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica mająca 11,9 proc. głosów.Opozycjoniści powinni ubiegać się o wyjazd bez prawa powrotu do krajów ich prominencji.W Polsce misja PO*KO SPOKO zakończona. Nie ma tu czego szukać.
Batalion Chło...
2 lata temu
Smutne to co się dzieje w Polsce, ale cóż. Spójrzmy na to z innej strony. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja trochę sobie odpocznę przez najbliższe 4 lata. Niech sobie frajerzy pracują 12-14h by połowę oddać w podatkach. Popracuję może 4-8h dziennie i mój los się nie pogorszy. Tylko ludzi mi szkoda, bo rozwiążę kontrakty.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić