o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Wyniki wyborów do PE 2019. Polska na pół podzielona - tak głosowali Polacy

58
Podziel się

Polska na pół podzielona. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wschodzie, Koalicja Europejska wygrała na zachodzie. Stolica? Dla Koalicji Europejskiej.

Tak głosowali Polacy.
Tak głosowali Polacy. (WP.PL, WP.PL)
bEabkGrV

Aktualizacja, godz. 8

Z danych sondażowych IPSOS dla TVN, TVP i Polsat, podawanych w nocy, wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów - 42,4 proc. Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 proc. zajęła drugie miejsce.

W poniedziałek rano PKW podała wyniki po podliczeniu danych z 99,25 proc. komisji. Według nich PiS otrzymał 45,57, KE - 38,29, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04. Tylko te trzy ugrupowania wprowadzą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

bEabkGrX

Jak wynikało z danych sondażowych - PiS dominował we wschodnich województwach. Kandydaci PiS wygrali w okręgach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim (dwa województwa w jednym okręgu), łódzkim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim (okręgi były połączone). Do tego PiS wygrał w województwie mazowieckim, ale nie w samym okręgu warszawskim.

Koalicja Europejska z kolei okazała się lepsza na zachodzie kraju. KE wygrała w okręgach obejmujących województwo lubuskie i zachodniopomorskie, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i opolskim. Do tego Koalicja Europejska wzięła okręg warszawski.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 21. Zaraz po zamknięciu opublikowano pierwsze sondaże, tzw. exit poll. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie. Koalicja Europejska ma za to 22 mandaty.

bEabkGsd

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów. Prognoza dla Konfederacji nie potwierdziła się po podaniu cząstowych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Konfederacja znalazła się poniżej progu wyborczego.

Poza progiem znalazły się też Kukiz z wynikiem 4,1 proc. (według sondaży) i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów (według sondaży).

bEabkGse

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

bEabkGsy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
qiv
2 lata temu
to wyniki sondażowe, prosiłbym o zaktualizowanie wyników do 100 % głosów
Nick tfuj
2 lata temu
Jestem z Wroc i głosowałem na konfederację. Nie chcę być kojarzony z Polską zaznaczoną na kolor platfusów!
mirek
2 lata temu
Trudno się dziwić takiemu podziałowi. Przez wiele lat kraj nasz był pełen złodziei, przestępców, oszustów i innych żerujących na krzywdzie ludzkiej. Pozostało jak wiadomo wielu , którym taka sytuacja odpowiadała. W jakis sposób potrafili się tak ustawić, że zyli wygodnie sobie w takim totalitarnym ekonomicznie kraju i dobrze sie czuli. Teraz gdy nastał PIS, który robi porządek z tą bandą dla wielu z nas jest to niewygodne. Kwiczą i wrzeszczą w niebo głosy zeby tamten system wrócił. Niestety społeczenstwo w większosci to ludzie, którzy widzą i czują, że teraz w kraju żyje się o niebo lepiej. Myśle, ze takich będzie przybywać. No i dobrze bo nie daj nam Boże poprzedniej władzy....
bEabkGsz
niwm
2 lata temu
Zastosowano złe kolory na mapce - nie niebieski i pomarańczowy tylko czerwony po lewej i biały po prawej. Warszawa.. czerwony "orzełek" :)
Aktaga
2 lata temu
Nikt nie wygrał! to my polacy przegraliśmy z powodu lenistwa, większość z was tu narzekających nie było na wyborach i to jest wasza wina że przegrała polska, że przegraliście swoją przyszłość
janusz
2 lata temu
nie dziwi mnie ten podział , wschód to ciemnota i głupota , łatwa do sterowania i zbajerowania , ludzie bez włąsnego zdania niezdolni do samodzielnego wyciągania wniosków lub interpretowania wydarzeń
Ba
2 lata temu
Podzielić na pół. Za kilka lat jak Korea Południowa i Północna.
oko
2 lata temu
na zachodzie poza kilkoma miastami gdzie trochę inwestycji dużych firm jest z racji położenia geograficznego reszta to patologia z byłych PGR ów glosująca n po żeby się dowartościować.w porównaniu do mazowsza top zaścianek źródło taniej sily roboczej dla bauera w niemczech
2345
2 lata temu
Widać ilu i jak wiele jest jeszcze POwskiej ciemnoty i komunistów , aż wstyd.
NSZ
2 lata temu
I czemu się dziwić Pomorze i Śląsk za Niemcami, tak jest i będzie
ja
2 lata temu
jakoś mi to przypomina podział przed
ok
2 lata temu
A Putin ,zawija te papierki ,zawija!
on
2 lata temu
Tego rowu już się nie zasypie?
bEabkGsr
AJ
2 lata temu
Cytat: "Wygrały nieroby. Dobrze jest dostawać kasę za darmo. Nie trzeba pracować, a na piwko i grilla jest. Brawo polacy!" Podział z mapki i wypłaty 500+: wielkopolskie + mazowieckie + dolnośląskie + kujawsko-pomorskie + lubuskie + opolskie + pomorskie + zachodnio-pomorskie : wypłacono 11mld738mln PLN dla 1mln348tys. rodzin; lubelskie + łódzkie + małopolskie + podkarpackie + podlaskie + śląskie + świętokrzyskie + warmińsko-mazurskie : wypłacono 11mld165mln PLN dla 1mln243tys. rodzin. Nie widzę kolosalnej różnicy...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić