Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|
aktualizacja

Wyniki wyborów samorządowych 2018. PKW podała ostateczne dane

29
Podziel się

PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018. Zatwierdzono protokoły wyborcze do sejmików z 16 województw. Znane są także ostateczne dane dotyczące wyborów prezydentów wszystkich miast wojewódzkich.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów 2018
PKW podała oficjalne wyniki wyborów 2018 (WP.PL)
bCNabTcR

Wybory samorządowe 2018 wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do sejmików wojewódzkich zdobyła 254 mandaty. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która otrzymała 194 mandaty. Podium zamyka PSL, które wprowadzi 70 osób.

Na dalszym miejscu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 15 mandatów i SLD-Lewica Razem z 11. Do sejmików dostał się jeszcze komitet zrzeszający Mniejszość Niemiecką, który wprowadzi 5 osób, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2 mandaty oraz KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1 mandat.

W pierwszej turze wybrano 1826 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura będzie potrzebna w 649 gminach i miastach. PKW podała też wyniki zbiorcze do rad. Wybrano 3954 radnych gmin, 6244 radnych powiatowych, 425 radnych dzielnic Warszawy i 522 radnych sejmików wojewódzkich.

bCNabTcT

Od niedzieli PKW sukcesywnie przekazywało komunikaty dotyczące wyborów. Poniżej prezentujemy wyniki dla poszczególnych województw.

Województwo dolnośląskie. Wygrywa PiS
Komitet Prawa i Sprawiedliwości zdobył 28,53 proc. głosów, czyli 14 mandatów. Koalicja Obywatelska zgarnęła 25,77 proc. głosów i otrzyma 13 mandatów. W tym województwie na 3. miejscu jest, nie jak w większości kraju, PSL, lecz Komitet Bezpartyjnych Samorządowców, którzy otrzymają 6 mandatów. 2 mandaty dostał Komitet Wyborców z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (8,29 proc.), a PSL (5,23 proc.) zaledwie 1 mandat.

bCNabTcZ

Województwo mazowieckie. Wygrywa PiS
W województwie mazowieckim Komitet Wyborczy PiS zdobył 34,04 proc. głosów, co przekłada się na 24 mandaty. Koalicja Obywatelska otrzymała 27,66 proc. głosów i 18 mandatów. PSL przypadło 8 mandatów (13,15 proc. głosów), a Bezpartyjnym Samorządowcom 1 mandat (6,24 proc.).

Województwo warmińsko-mazurskie. Wygrywa KO

To Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej głosów w województwie warmińsko-mazurskim - 30,40 proc, co dało jej 12 mandatów. PiS ma 28,15 proc., co przekłada się na 11 mandatów. 7 mandatów dostanie PSL

Województwo opolskie. Wygrywa KO
Na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając 29,45 proc. głosów (13 miejsc w sejmiku). Drugie PiS cieszy się poparciem 25,77 proc wyborców, co dało mu 10 mandatów. Dla Mniejszości Niemieckiej przypadnie 5 miejsc (14,64 proc.), a dla PSL 2 miejsca (10,72 proc.).

Województwo podlaskie. Wygrywa PiS
W województwie podlaskim zwycięzcą jest PiS z poparciem 41,64 proc. wyborców, co dało partii 16 mandatów. To gwarantuje PiS samodzielne rządy w sejmiku. KO uzyskała poparcie 24,14 proc. i 9 mandatów, a PSL 15,66 proc. i 5 mandatów.

bCNabTda

Województwo lubuskie. Wygrywa KO
PKW opublikowała też wyniki wyborów do sejmiku w województwie lubuskim. Tam wygrała KO z wynikiem 29,92 proc. (11 miejsc). PiS zdobył poparcie 25,11 proc. wyborców (9 miejsc), Bezpartyjni Samorządowcy 13,17 proc. (4 miejsc), PSL 12,43 proc. (4 miejsca), a SLD Lewica Razem 9,59 proc. (2 miejsca).

Województwo podkarpackie. Wygrywa PiS
Już wcześniej PiS rządził w tym województwie, ale tym razem sukces jest ogromny. W wyborach do sejmiku na PiS zagłosował co drugi wyborca (52,25 proc.), co dało partii 25 miejsc. KO zdobyła 13,44 proc. poparcia, które przekłada się na 5 mandatów, a PSL 11,88 proc., czyli 3 mandaty.

Województwo kujawsko-pomorskie. Wygrywa KO
W wyborach do sejmiku w województwie kujawsko-pomorskim KO zdobyła 14 miejsc, miała 34,66 proc. głosów. Drugie PiS 11 mandatów (28,27 proc.), a trzecie PSL 4 (14,31 proc.). W sejmiku jednego radnego będzie miało SLD, na które zagłosowało 9 proc. wyborców.

Województwo zachodniopomorskie. Wygrywa KO
KO zdobyła 13 miejsc (32,04 proc. głosów), a PiS 11 (26,80 proc.). W sejmiku znajdzie się jeszcze trzech radnych z listy Bezpartyjnych Samorządowców (13,70 proc.), dwóch samorządowców z PSL (9,68 proc.) oraz jeden z SLD (9,08 proc.)

bCNabTdb

Województwo śląskie. Wygrywa PiS
Tutaj wygrywa PiS, które zdobyło 22 mandaty (32,11 proc. głosów). KO otrzyma 20 miejsc (28,83 proc. głosów). W sejmiku znajdzie się jeszcze dwóch radnych SLD (8,31 proc.) oraz jeden radny PSL (5,15 proc. głosów). To może oznaczać, że PiS mimo wygranej nie będzie rządzić na Śląsku.

Województwo świętokrzyskie. Wygrywa PiS
PiS otrzymało 38,40 proc. poparcia i zdobyło 16 mandatów, 9 - PSL (25,52 proc.), 3 - KO (11,79 proc.), 1 - SLD (6,16 proc.), 1 - Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty (5,26 proc.).

Województwo łódzkie. Wygrywa PiS
PiS wygrało wybory do sejmiku w tym województwie. Miało 34,88 proc. poparcia i wprowadza tam 17 radnych. 12 radnych będzie miała Koalicja Obywatelska (28,39 proc.), a 4 Polskie Stronnictwo Ludowe (13,06 proc. poparcia).

Województwo małopolskie. Wygrywa PiS
Tu też wygrywa PiS, które zdobyło 24 mandaty. KO - 11, PSL - 4.

bCNabTdc

Województwo lubelskie. Wygrywa PIS
PiS otrzymało 18 mandatów. KO - 7 mandatów, PSL - również siedem.

Województwo pomorskie. Wygrywa KO
Koalicja Obywatelska zyskała 18 mandatów. PiS - 13, PSL - dwa.

Województwo wielkopolskie. Wygrywa KO
KO wygrywa również w Wielkopolsce, zdobywając 15 mandatów. PiS - 13, PSL - 7.

Wybory samorządowe zostały przeprowadzone 21 października. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada w 649 miejscach.

Zobacz także: Najbardziej spektakularna przegrana w wyborach. Zdecydował jeden głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Lubisz wygrywać? Mając odpowiedni sprzęt sportowy, możesz osiągać lepsze wyniki. Koszystając z okazji na stronie decathlon kod rabatowy, nie przepłacisz.

bCNabTdu
KOMENTARZE
(29)
OnlyPiS
2 lata temu
Dwie partie nie dały rady jednej.
ja
2 lata temu
Ludzie kiedy Wy w końcu otworzycie oczy???
Szymon
2 lata temu
Jak można dać się tak poniżać i wyciągać kasę przez rządzących? Kto inteligentny głosuje na PiS?
bCNabTdv
Aberracja
2 lata temu
Trzeba być mocno upośledzonym, żeby głosować na ludzi, którzy was okradali przez 8 lat przestępczych rządów. Jak stwierdzają międzynarodowe agencje analityczne, fatalne rządy PO-PSL, malwersacje, korupcja rządzących, Polacy zarabialiby obecnie znacznie więcej niż zarabiają, także więcej otrzymywaliby emeryci, renciści i niepełnosprawni
gute
2 lata temu
chorych dzieci nie wolno usuwać ale pieniędzy na opiekę nie dadzą zakłamane świnie
Najnowsze komentarze (29)
Kolo
2 lata temu
A teraz coś się zmieniło
Gość
2 lata temu
Jak ktoś potrafi liczyć to wie że 500 + zjadły podwyżki w sklepach i to spore . Nigdy takich skoków cen nie było. W telewizji o tym nie mówią, za to ludzie dziwią się przy kasach.
yulo
2 lata temu
niestety w Łodzi większość to motłoch
kol
2 lata temu
pokrywa się z zaborem pruskim, przed korektą o Warszawę dla Rosji
jeden
2 lata temu
co wy ludzie przeżywacie nawet radnych, to jeden ... co do niczego innego się nie nadaje ilu jest takich co podążają z wiatrem partyjnym byle by się żłoba trzymać. Ciekawe ilu bezradnych zrezygnowało by z radzenia gdyby mieli to robić za darmo ?
sasiadka
2 lata temu
czy Wy tez nie mozecie dac + lub -.JA NIE MOGE.
Zmatolenie
2 lata temu
Trzeba mieć nieźle pod sufitem, żeby głosować na PO-PSL, własnych oprawców, którzy was łupili przez 8 lat złodziejskich rządów, na samym VAT-cie zubożyli was na 265 miliardów, w aferze paliwowej na 26 miliardów o innych aferach nie wspominając
Logika
2 lata temu
Trzeba mieć nieźle pod sufitem, żeby głosować na PO-PSL, własnych oprawców, którzy was łupili przez 8 lat złodziejskich rządów, na samym wacie was zubożyli na 265 miliardów, w aferze paliwowej na 26 miliardów o innych aferach nie wspominając
bCNabTdn
Szokujące
2 lata temu
Ciem nota głosuje na PO-PSL mimo, że byli permanentnie okradani przez 8 lat ich nikczemnych rządów. Przez fatalne rządy PO-PSL Polacy są dziś pariasami Europy, a oprócz tego PO-PSL chce im jeszcze zbrodniarzy islamskich na głowy sprowadzić, a ciem nota i tak na nich głosuje
Obywatel
2 lata temu
Głupi wysterowany człowiek głosuje na takie partie jak PO, PIS, Nowoczesna (nowoczesna to partia PO pod inna nazwą) PSL, SLD itp. Można tyko zacytować to tak. "Śpijcie dalej Polacy" !!!
gość
2 lata temu
to jest sukces społeczeństwa , już nikt obcy nam w kasze dmuchał nie będzie a Unia musi zweryfikowac swoje stanowisko na korzyść Polski a nie atakować , wyborcy oczy przetarli i zrozumieli kto jest za nimi a kto udaje ,że chce dobrze a stoi za obcymi . PIS odniósł sukces !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aberracja
2 lata temu
Trzeba być mocno upośledzonym, żeby głosować na ludzi, którzy was okradali przez 8 lat przestępczych rządów. Jak stwierdzają międzynarodowe agencje analityczne, fatalne rządy PO-PSL, malwersacje, korupcja rządzących, Polacy zarabialiby obecnie znacznie więcej niż zarabiają, także więcej otrzymywaliby emeryci, renciści i niepełnosprawni
uehe fakty
2 lata temu
A gdzie ten wspanialy wynik PSL z poprzednich wyborow?. :).
prawda
2 lata temu
Ludzie to tylko sejmiki - czyli głosowanie na które rzutują wsioski i małe miasteczka !!! To jest właśnie pisowski elektorat !!! Popatrzcie na większe miasta i na przezydentów oraz burmistrzów !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić