Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Wypadki drogowe. Liczba ofiar w Polsce rośnie, ale rząd ukrywa statystyki

17
Podziel się

Polska znajduje się wśród krajów europejskich z największą liczbą ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców. Co gorsza, sytuacja w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyła. Publikacja danych na temat wypadków drogowych została jednak przez rząd wstrzymana.

Potrącenia na przejściach dla pieszych to zmora polskich ulic.Wymierzane przez sądy kary za zawinione przez kierujących śmiertelne potrącenia są zazwyczaj symboliczne.
Potrącenia na przejściach dla pieszych to zmora polskich ulic.Wymierzane przez sądy kary za zawinione przez kierujących śmiertelne potrącenia są zazwyczaj symboliczne. (Jacek Litwin/East News)
bETYYtgB

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", w zeszłym roku w Polsce na drogach zginęły 2862 osoby, czyli o 31 więcej niż rok wcześniej. Wzrost liczby ofiar nastąpił także w 2016 roku.

Według danych Komisji Europejskiej w 2018 r. na naszych drogach zanotowano 76 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 1 mln mieszkańców. Wyraźnie gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii.

Średnia unijna to 49 ofiar na milion mieszkańców, a w Wielkiej Brytanii jest to nawet 28 osób. Zdecydowanie lepiej od Polski wypada też Słowacja ze statystyką 46 ofiar na milion mieszkańców.

bETYYtgD
Zobacz także: Obejrzyj: Wojciech Pasieczny: w Polsce brakuje patroli policyjnych

Jak poinformował niedawno "Dziennik Gazeta Prawna", od stycznia do marca 2019 roku na polskich drogach zginęło aż o 105 osób więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Oznacza to wzrost aż o jedną piątą.

Statystyk tych nie widać jednak w publicznie dostępnych źródłach. "Gazeta Wyborcza" informuje, że ze strony internetowej Komendy Głównej Policji znikły statystki wypadków drogowych, które były dotąd publikowane co miesiąc.

bETYYtgJ

Od 2011 roku Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego co rok publikowała raport na temat finansowych kosztów wypadków drogowych. Ostatni raport pojawił się jednak w 2016 roku.

Po objęciu władzy w resorcie infrastruktury przez Andrzeja Adamczyka, częstotliwość publikacji tych raportów spadła do ustawowego minimum, czyli raz na trzy lata. Kolejny, dotyczący 2018 roku jest jednak wciąż w opracowaniu.

Pytany w Sejmie o pogorszenie się stanu bezpieczeństwa na polskich drogach, minister Adamczyk ocenił, że w 2011 r. został przyjęty "zbyt ambitny i nieprzystający do życia plan".

bETYYtgK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETYYthe
KOMENTARZE
(17)
Hanys
4 miesiące temu
Chcesz zniszczyć podwozie samochodu to wybierz się no karczmy „Ochodzita” w Koniakowie od strony Lalik.Polecam Vipowcom lub notablom.
Sofia
3 lata temu
To oczywiście zmanipulowany news, kto uczestniczy w tych wypadkach ? Polacy a może Ukraińcy których przybywa? Trzeźwi czy pijani? Młodzi czy starzy?
bogdan1374
3 lata temu
Spadł szacunek do przestrzegania prawa i to nie tylko dotyczy dróg. ale stadionów, ulic, szpitali.
bETYYthf
sako
3 lata temu
Bardzo dobrze.Bardzo dobra informacja dnia. To znaczy jedno, żę naturalna selekcja trwa . :)
Smutna prawda
3 lata temu
To wynik braku stanowczego karania za przestepstwa drogowe. Sprawy ciagną sie latami, prawnicy tych co przezyli wymyslają coraz to nowe sztuczki, rodziny ofiar licza na sprawiedliwosc panstwa polskiego ale tej sprawiedliwosci nie ma, zaczną sie wiec samosądy i egzekucje sprawcow jak juz "odbeda" kare 3 lat w zawieszeniu za smiertelny wypadek
CHPDW
3 lata temu
BRAK REAKCJI POLICJI NA JAZDĘ Z TELEFONEM W DŁONI!!! Od czego jesta pseudo POLICJA, od mandatów za plucie na chodnik?
2345
3 lata temu
A co ma rząd do statystyk? to policja prowadzi statystyki.Ale to i tak wina PO za nic nie robienie z drogami za ich rządów. I teraz są skutki
sb
3 lata temu
oczywiście wina pisu
izdor
3 lata temu
Gazeta Wyborcza i wszystko jasne hehe
omena
3 lata temu
Rząd ukrywa statystyki, a prokuratura umarza sprawy z powodu braku znamion czynu zabronionego.
lgljghlhlj
3 lata temu
kłamstwa na kłamstwie! a my za to jeszcze płacimy!!!
rył.
3 lata temu
Jak mi się zrobi dziura w bucie, to zwrócę się do rządu, żeby to ukrył.
miecias
3 lata temu
To nie wina policji, rządu, dróg czy warunków. To są wariaci!
bETYYtgX
delta
3 lata temu
W jakim to celu według was, dziennikarze z Bożej łaski, rząd ukrywa ilość wypadków? Chyba tylko po to, żebyście mieli co psioczyć i pisać na ten rząd. Bo nie widzę innego wytłumaczenia :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić