Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz| 

Wypłata trzynastych emerytur z Funduszu. Jest opinia biura legislacyjnego Senatu

13

Jak ustaliła Wirtualna Polska, sporządzona przez biuro legislacyjne Kancelarii Senatu opinia na temat procedowania nad przepisami umożliwiającymi wypłatę trzynastych emerytur i rent z Funduszu Solidarnościowego zawiera wiele krytycznych uwag. Kluczowa uwaga dotyczy terminów i możliwości "naruszenia reguł prawa".

Trzynasta emerytura miałaby być wypłacona w kwietniu 2019 roku
Trzynasta emerytura miałaby być wypłacona w kwietniu 2019 roku (East News, Monkpress)

Wirtualnej Polsce udało się dotrzeć do "Opinii do ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw". Została przygotowana 29 listopada przez biuro legislacyjne Kancelarii Senatu, a sporządziła ją Danuta Drypa, główny legislator.

Przypomnijmy, że od nowego roku, to właśnie z tego Funduszu ma być wypłacane trzynaste świadczenie emerytalne i rentowe. Ustawę w tej sprawie uchwalił 21 listopada Sejm. Za ustawą głosowało 233 posłów PiS. Przeciw nowelizacji było 215 osób – wszyscy głosujący posłowie KO, Lewicy, KP PSL-Kukiz'15, Konfederacji i poseł niezależny. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz także: Bartosz Marczuk pokazał przerażające wyliczenia emerytur. Reakcja Bielana

Co wynika z opinii biura legislacyjnego Senatu? Prawnicy wypominają autorom ustawy, że przed wysłaniem jej do Sejmu zabrakło konsultacji społecznych.

"Obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych, rozumiany nie tylko jako obowiązek zapewnienia informacji o projekcie, ale także jako obowiązek przedyskutowania merytorycznej treści projektu, jest obowiązkiem wynikającym z zasady demokratycznego państwa prawnego” – czytamy w opinii.

"Zgodnie z Regulaminem Sejmu w wypadku komisyjnych i poselskich projektów ustaw, w stosunku do których nie przeprowadzono konsultacji, Marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania kieruje projekt do konsultacji w trybie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Wymóg ten nie został spełniony" – pisze Danuta Drypa, główny legislator w Kancelarii Senatu.

Zostanie zbyt mało czasu?

Autorka opinii zwraca uwagę, że ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. A część przepisów - dotyczących finansowania renty socjalnej i zasiłku pogrzebowego ze środków Funduszu - 1 stycznia 2020 roku.

"Biorąc pod uwagę pod uwagę kalendarz prac nad ustawą, zachodzi obawa naruszenia zagwarantowanego prezydentowi w Konstytucji terminu podjęcia decyzji co do podpisania ustawy. Należy podkreślić, że zakładany termin wejścia w życie ustawy powinien uwzględniać wszystkie etapy procedury parlamentarnej oraz termin na jej podpisanie. Konstytucyjne terminy na rozpatrzenie ustawy przez Senat i podpisanie ustawy przez prezydenta to odpowiednio 30 dni od dnia przekazania i 21 dni od dnia przedstawienia do podpisu" – czytamy w senackiej opinii.

"Przyznany prezydentowi czas na podjęcie decyzji nie może być iluzoryczny, a już sama sugestia w postaci określenia terminu wejścia jej w życie z pomięciem terminu na podpisanie ustawy może być uznana za naruszającą Konstytucję" – uważa biuro legislacyjne Senatu.

Senaccy prawnicy cytują opinię Trybunału Konstytucyjnego, który zwraca uwagę, "że przebieg procesu legislacyjnego może sprawić, iż prezydent jako uczestnik tego procesu zostaje postawiony w sytuacji, w której musiałby naruszyć reguły tworzenia prawa".

Ustawa o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw wpłynęła do Senatu 22 listopada. Została skierowana do senackich komisji. Senatorowie mają zająć się procedowaniem nad nowymi przepisami na posiedzeniu 17 i 18 grudnia. Potem wróci do Sejmu, najpewniej z poprawkami zgłoszonymi przez opozycyjną większość i do końca roku zostanie przyjęta przez posłów PiS. Według naszych informacji, prezydent Andrzej Duda będzie chciał ją podpisać bez zbędnej zwłoki.

Opóźnień w wypłacie nie będzie?

Przypomnijmy, trzynasta emerytura w 2019 roku została wypłacona w maju, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych latach ma być wypłacana na stałe. A w 2021 r. niektórzy emeryci mają dostać nawet 14-te świadczenie.

Tegoroczne świadczenie wypłacano w kwocie 888 zł na rękę. W 2020 r. będzie to więcej pieniędzy, dzięki waloryzacji kwota ma wzrosnąć do 958 zł netto.

Zdaniem szefa rządu Mateusza Morawieckiego, żadnych opóźnień w wypłacie dodatkowego świadczenia nie będzie. "Jeśli już, to może będzie przyspieszenie. W zeszłym roku była w maju, planujemy na maj albo na kwiecień - to jeszcze zdecydujemy o tym. W marcu jest waloryzacja i tam będzie również element waloryzacji kwotowej" – zapewniał premier w RMF FM.

Z kolei według opozycji, wypłata "trzynastek" dla emerytów to naruszenie dyscypliny budżetowej. Tak uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zawiadomili Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. "Projekt tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatków" – czytamy w zawiadomieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić