o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wyrok TSUE. Sędziowie z Białegostoku wstrzymują się z opiniowaniem kandydatów na sędziów

7
Podziel się

Białostoccy sędziowie sądu apelacyjnego wstrzymują opiniowanie kandydatów na sędziów tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Prawnicy opublikowali w poniedziałek dwie uchwały. To już kolejny sąd, który po wyroku TSUE dokonuje takiego kroku.

Wyrok TSUE. Sędziowie sądu apelacyjnego z Białegostoku nie będą opiniować kandydatów na sędziów
Wyrok TSUE. Sędziowie sądu apelacyjnego z Białegostoku nie będą opiniować kandydatów na sędziów (Forum, Anatol Chomicz / FORUM)
bEEGRSsB

W pierwszej uchwale, opublikowanej na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", białostocka apelacja informuje, że nie zamierza opiniować żadnej kandydatury "do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy spraw" dot. wyroku TSUE. Dodatkowo prawnicy liczą na "wyjaśnienia wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i wpływu, jaki sposób wyboru tej części Rady wywiera na prawo obywatela do niezawisłego i bezstronnego sądu".

Dodatkowo Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej zwraca się do Szefowej Kancelarii Sejmu o udostępnienie i przesłanie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. "Analiza tych dokumentów (...) jest niezbędna w procesie opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów" - stwierdzają prawnicy w uchwale.

Z podobnymi uchwałami wystąpiły także Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów z: Poznania, Wrocławia oraz Gdańska.

bEEGRSsD
Zobacz także: Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Przypomnijmy: we wtorek unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Unijny sąd stwierdził, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Dodatkowo w orzeczeniu luksemburski sąd podkreślił że że Krajowa Rada Sądownictwa, która rekomenduje prezydentowi powołanie na stanowisko sędziego, może robić to w sposób obiektywny, ale tylko wtedy, gdy będzie wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz od samego prezydenta. Sędziowie nawiązali w ten sposób do okoliczności wyboru nowych członków-sędziów KRS.

bEEGRSsJ
Zobacz także:

Olsztyn. Sąd nakazuje Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEGRSte
KOMENTARZE
(7)
kolp
2 lata temu
i słusznie
granda
2 lata temu
sędziowskie bagno naleźy oczyścić do końca.
do as
2 lata temu
trole w akcji
bEEGRStf
zdegustowany
2 lata temu
jak trafi jeden czy drugi do sądu bo będzie miał jakiś konflikt do rozstrzygnięcia z którymś z radnych bądź też wyższych polityków obecnie opcji rządzącej i pomimo swojej racji przegra sprawę, bo pójdzie komunikat z góry kto ma wygrać, to dopiero zrozumiecie czym powinien być niezależny trójpodział władzy wynikającej z Konstytucji. Przypomnę ten podział, bo albo nie wiecie albo nie chcecie tego widzieć bo do Was poprzez chytrość kasa tylko przemawia - otóż wg Konstytucji powinniśmy mieć władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a póki co zablokowaną mamy tę trzecią bo wpływ na nią bezpośredni mają rządzący politycy - o zgrozo toż to zaciąga na kilometry PRL-em, od którego tak się niby dystansują... brrrr...
as
2 lata temu
no i koniec z namaszczaniem swoich córeczek synków i pociotków hahahaha tu mafię w togach boli !!!!!!!!!!!!!!
hhh
2 lata temu
dura lex, sed lex panie kaczynsky
no possumus
2 lata temu
Polską jesteśmy czy białostocką sitwa na usługach UE
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić