Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Wyśmiewany dworzec w Katowicach. Mamy komentarz firmy i urzędu miasta

24
Podziel się:

Powstające w Katowicach Centrum Przesiadkowe "Sądowa" mocno różni się od wizualizacji. "Tak się dzieje, gdy marzenia inwestora spotykają się z rzeczywistością" - komentują internauci. Co na to wykonawca? Mówi, że wizualizacja była tylko "wstępną wersją projektu".

W przypadku miejskiej inwestycji z Katowic, budowany dach mocno różni się od tego z wizualizacji
W przypadku miejskiej inwestycji z Katowic, budowany dach mocno różni się od tego z wizualizacji (wkop, normanos/Wykop)

To, że budowany dworzec mocno różni się od planów, zauważyli użytkownicy serwisu Wykop. I rzeczywiście, patrząc na zdjęcia z budowy, trudno nie odnieść wrażenia, że centrum przesiadkowe nie wygląda tak atrakcyjnie, jak na wizualizacjach.

Co na to firma, która na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach buduje obiekt?

- "Informacja" na Wykopie jest z pogranicza fake newsa i "Radia Erewań" jednocześnie - komentuje Michał Wrzosek, rzecznik Budimex S.A. - Wizualizacja pokazana w informacji pochodzi ze wstępnej wersji projektu tej inwestycji, która została potem przez inwestora oraz przez działającego na jego rzecz projektanta wielokrotnie zmieniana jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych - wyjaśnia już poważnie.

Zobacz także: Obejrzyj: Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

- Obrazek z wizualizacji nie stanowi żadnego obowiązującego na żadnym etapie prowadzenia inwestycji projektu budowlanego. Proszę mi wierzyć, że obiekty realizowane przez Budimex wyglądają zawsze lepiej niż na obowiązujących wizualizacjach, rzadko kiedy odwrotnie - zaznacza Michał Wrzosek.

Internauci i mieszkańcy Śląska mogą jednak czuć się zawiedzeni. Jeszcze w czerwcu serwis InfoKatowice publikował zdjęcie z budowy dworca. Przy budowie stał wielki billboard promujący dworzec przesiadkowy. Na reklamie było zdjęcie wizualizacji dworca - to, które zdaniem Budimexu jest już nieaktualne.

W katowickim magistracie dowiadujemy się, że centrum "Sądowa" to część większej inwestycji. Łącznie ma powstać sześć takich obiektów, które ułatwią poruszanie się po śląskiej aglomeracji. Co z wyglądem? Urząd Miejski tłumaczy się podobnie jak Budimex. - Wizualizacje węzłów powstawały na etapie koncepcji, stąd różnice - wyjaśnia rzeczniczka. Jak zapewnia, ostateczna forma budynku została zaakceptowana przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Centrum przesiadkowe "Sądowa" ma być gotowe w grudniu. - Budimex realizuje ten obiekt w 100 proc. zgodnie z obowiązującym projektem budowlanym. Inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona w terminie - zapewnia Michał Wrzosek.

"Marzenia kontra rzeczywistość" nie tylko na Śląsku

Centrum przesiadkowe z Katowic nie jest bynajmniej pierwszym projektem, w którym wykonanie odbiega od ambitnych wizualizacji. Czasem problem tkwi właśnie w ambitności - nie zawsze udaje się bowiem z sukcesem wcielić w życie wizję architektów. Częściej jednak sprawa rozbija się po prostu o pieniądze. Nieraz inwestor optymistycznie podchodzi o projektu, ale gdy pojawiają się konkretne wyliczenia - woli już zastąpić drogie materiały tymi zdecydowanie tańszymi.

Na przykład ukończone Centrum Nauki Keplera i Planetarium Wenus w Zielonej Górze miało mieć według wizualizacji atrakcyjną, miedzianą elewację. Skończyło się jednak na elewacji czerwonej, już nie tak atrakcyjnej. Niektóre lokalne media sugerowały, że ukończone planetarium przypomina supermarket, a nie ambitny projekt architektoniczny.

Również stojący w samym centrum Warszawy luksusowy apartamentowiec Złota 44 był wielokrotnie krytykowany pod tym względem. Zarówno internauci, jak i lokalne media podkreślali, że wstępny projekt wieżowca, który wyszedł spod ręki słynnego architekta Daniela Libeskinda, mocno różni się od końcowego efektu.

Złota 44 według wstępnych planów (po lewej) - oraz końcowy efekt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Mario
3 lata temu
Materiały może i te same, ale wyprodukowanie okien lekko zakrzywionych to już problem. Chociaż mogliby zachować krągłości budynku, okna mieć prostokątne/kwadratowe. W ten sposób budynek by wiele nie stracił na walorach wizerunkowych
aqq
3 lata temu
Cyt: ”wyglądają zawsze lepiej niż na obowiązujących wizualizacjach, rzadko kiedy odwrotnie”. Czujecie logikę tego zdania?? To dopiero jest Radio Erewań!!
Gorol
3 lata temu
Katowice stan umysłu.. 😁
to centrum
3 lata temu
przesiadkowe wywołuje u mnie złe skojarzenia z halą,która pod ciężarem mokrego śniegu zawaliła się..!
Gość
3 lata temu
To centrum jest jak ławka przysiadka nie posiadająca siedziska tylko samo oparcie.
LDZ
3 lata temu
Najlepszy dworzec to Łódź Fabryczna . 1,5mld . Puste lokale i znikoma ilość pasażerów. Zdanowska do paki...za niegospodarnosc- delikatnie mówiąc.
ALE LEŻAK
3 lata temu
WYSZŁA IM POKRAKA :D
Real
3 lata temu
Jak oni będą to odśnieżać?
.
3 lata temu
Mało atrakcyjnie to wygląda nawet na wizualizacji.
awegrthdyfuu
3 lata temu
bylem na kilku budowach budimexu, kazda z nich to przekret
kkpp
3 lata temu
Wzięli kase za ładny a budują tańszego paszczura. Wiadomo gdzie wziątka trafi.
Bez wymówek
3 lata temu
Kartka papieru, albo program komputerowy każdy projekt przyjmie. Gorzej z wykonaniem tego co w projekcie.
Andrzej
3 lata temu
Dlaczego mi to przypomina łóżko polowe?
dede
3 lata temu
pierwsze opady śniegu i po dworcu, klapnie na glebę jak hala wystawowa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić