o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Wystawił zabytkową siekierę na aukcję. Może trafić na kilka lat do więzienia

49
Podziel się

Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu zatrzymali 49-latka, który nielegalnie chciał sprzedać zabytek archeologiczny. Mężczyzna wystawił na portalu aukcyjnym trzon siekiery wytworzonej z kamienia pochodzącego z epoki neolitu. Grozi za to kara do 5 lat więzienia.

Wystawił zabytkową siekierę na aukcję. Może trafić na kilka lat do więzienia
(Policja, Policja)
bEEvsout

Trzonek może mieć kilka tysięcy lat

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili i zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie chciał sprzedać zabytek archeologiczny na portalu aukcyjnym. Na jego trop wpadli policjanci zajmujący się w wydziale przestępczością przeciwko zabytkom oraz dziedzictwu kulturowemu. Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec Katowic wystawił ogłoszenie, że zamierza sprzedać trzon siekiery z kamienia pochodzącego z czasów prehistorycznych, jeszcze z epoki kamienia. Jak ustalili śledczy oraz eksperci z dziedziny archeologii, trzon narzędzia był wytworzony z krzemienia pasiastego z epoki neolitu, a więc mógł mieć nawet kilka tysięcy lat.

Zobacz także: Zobacz też: Rekordowa aukcja
bEEvsouv

W świetle prawa tego rodzaju narzędzie jest zabytkiem archeologicznym i jest własnością Skarbu Państwa. W naszym kraju handel takimi towarami jest nielegalny. Czarnorynkowa wartość takiego eksponatu wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, ale co najważniejsze, posiada dużą wartość historyczną i powinien trafić np. do muzeum lub do innego miejsca, które wskaże Wojewódzki Konserwator Zabytków. Aktualnie zabytkowy eksponat przechowywany jest w Muzeum Śląskim.

Mężczyzna usłyszał 2 zarzuty: przywłaszczenia cudzej rzeczy oraz paserstwa i oferowania do sprzedaży nielegalnie pozyskanego zabytku archeologicznego. Za te przestępstwa grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

Policja przestrzega, że obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony, a w przypadku znalezienia jakiegokolwiek zabytku archeologicznego zgodnie z ustawą o ochronie zabytków jest on własnością Skarbu Państwa. O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

bEEvsouW
KOMENTARZE
(49)
korek
4 lata temu
Według tego prawa w Polsce nie powinno być żadnych prywatnych zbiorów bo wszystko co jest historyczne jest własnością państwa.
Gość
4 lata temu
Takie prawo powinno się zmienić już najwyższy czas, a człowiekowi zapłacić i podziękować, że zadbał o ten przedmiot. Pytam się komu te prawo jest ustanowione, dla Skarbu Państwa czy dla obywatela ? Dlaczego w innych krajach takie prawo jest inaczej stosowane, oczywiście prawo pierwokupu powinno przysługiwać Skarbowi Państwa.Posłowie weźcie się za prawdziwą pracę i ulepszanie prawa, a nie za walkę polityczną.Takie prawo jest też przyczyną nielegalnego obrotu tymi zabytkami archeologicznymi, a państwo chce za friko bez żadnych nakładów na poszukiwania, odbierać te wszystkie artefakty, podpierając się "złodziejskim prawem". Jak nie stać Państwa na wykup tych przedmiotów do muzeum, to nie powinno wtrącać się komu ten gość chce to sprzedać, niech Państwo sobie zarejestruje, że taki, a taki obywatel posiada taki przedmiot i chce go sprzedać innemu facetowi.Ograniczenie tej sprzedaży powinno tylko dotyczyć przypadku wywozu z kraju tego typu przedmiotów i to wszystko na ten temat.
witar
4 lata temu
Zamiast stać się bohaterem stał się przestępcą, Ale prawo!
bEEvsouX
pap
4 lata temu
taki sam dostałem od dziadka na urodziny, ale nie sprzedaję
Licho
4 lata temu
Jak nie ukradł, jest jego niech sprzedaje.
hfjfjfj
4 lata temu
policjanci z wydzialu walki przeciw obywatelom !!!!!!!!!!!!!!!!
KKDIBZ
4 lata temu
Ciekawe ile eksponatów opusci ten kraj? Ile eksponatów zostanie zniszczonych? Tylko dlatego że ograniczenie umyslowe rządzących nie dopuści rozwiazań z innych krajów.
Polak
4 lata temu
Następna "wyjątkowa kasta" ,czyli muzealnicy, archeolodzy i konserwatorzy. Na pewno nie wszyscy, ale wielu z nich ma sporo za uszami i zamiast chronić zabytki nimi handluje, traktując tą dziedzinę jako swój prywatny folwark. Od lat wiadomo, że stanowiska archeologiczne, muzea, zabytki są rozkradane przez tych, którzy powinni o nie dbać, konserwować je i opracowywać. Zastanawiam się kiedy Prawo Polskie zacznie być OBYWATELSKIE, a nie KASTOWE.
krajan
4 lata temu
Szczerze? Z takim prawem, jakbym znalazł zabytek tego typu, to po prostu wywaliłbym go do jakiegoś bagna, czy innego zamulonego stawu!
Poszukiwacz
4 lata temu
Bez komentarza
dragon
4 lata temu
Co twoje to moje a co moje to nie rusz
david
4 lata temu
złodziejski kraj
4 rozbiór - j...
4 lata temu
w normalnych krajach za takie zabytki płaca znaleźnemu a tu kradną w biały dzień , oskarżą i to wszystko pod przykrywka prawa. Takie rzeczy tylko w polsce. Ciemnogród w środku europy.
bEEvsouP
yo
4 lata temu
chory kraj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić