o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wyższa akcyza. Budżet jednak może nie zarobić

26
Podziel się

Z nowym rokiem wzrosła stawka akcyzy. Według szacunków rządu budżet państwa zyska na tym w 2020 roku około 1,7 mld zł.

Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł.
Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł. (123RF)
bDAvQDOt

Podwyżka podatku akcyzowego o 10 proc. może mieć odwrotny skutek do zamierzonego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Paczka papierosów ma teoretycznie podrożeć o około 1 zł. Rząd w ten sposób chce przeciwdziałać skutkom konsumpcji tytoniu, a przy okazji zyskać w 2020 roku około 1,7 mld zł wpływów do budżetu.

bDAvQDOv

Zdaniem producentów może się okazać, że zamiast wzrostu cen, rynek czeka wojna cenowa i obniżki. Bo te dla samych koncernów tytoniowych mogą okazać się korzystniejsze.

Jak to możliwe? Jak tłumaczy "DGP", im wyższa cena paczki papierów, tym wyższy podatek musi zapłacić producent. Nie opłaca mu się więc podnosić ceny. Jej obniżenie nie tylko zmniejszy podatek, ale również uchroni przed spadkiem sprzedaży.

Podobny mechanizm już przeżywał rynek 12 lat temu, kiedy w 2008 roku stawkę procentową akcyzy podniesiono z 25 proc. na 37,92 proc. - pisze dziennik wspominając wielką walkę cenową producentów.

bDAvQDOB

Teraz może być podobnie. Wówczas wpływy budżetowe szacowne na 1,7 mld zł mogą okazać się znacznie niższe, a sprzedaż papierosów zamiast maleć wzrośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAvQDOW
KOMENTARZE
(26)
(A)
rok temu
Jakieś 20 lat temu obniżka akcyzy na alkohol spowodowała wzrost wpływów do budżetu. Przy okazji poważnie oberwała mafia tracąc dochody z przemytu. Rozumiem, że premier jest beznadziejnym ekonomistą, ale takie rzeczy mógłby wiedzieć jako historyk.
bumerang
rok temu
Jak długo jeszcze będzie Kaczyński robił tych starszych Polaków w BALONA?.wystarczy dzisiaj pójść na zakupy!, o ile wszystko jest droższe!.Nawet Gomułka nie był takim obłudnikiem!. Kaczyński jest lepszym oszustem niż on!!!!!.
###
rok temu
Przemytnicy papierosow juz sie ciesza
bDAvQDOX
!!!!
rok temu
Najbardziej podłe jest to , że chodzi niby o zdrowie palących. Przecież wszyscy wiemy , że to wielka akcja wyrwania kasy , której brakuje w budrzecie. Niby podwyżka akcyzy zmniejszy sprzedaż papierosów a już hieny obliczyły dodatkowy wpływ 1.7mld zł.
pl.
rok temu
Mieszkanie+: Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań z niskim czynszem dla Polaków. Ile jest? Zaledwie 867 mieszkań, 1811 jest w budowie, a 18 tys. – na etapie projektowania. Reaktywacja PKS: w tym roku na uruchomienie połączeń PKS rząd planował wydać 300 mln zł. Do połowy listopada podpisano umowy na niespełna 18 mln zł. W całym kraju powstało tylko 1500 linii – czyli... jedna na dwie gminy! Samorządom trudno znaleźć przewoźników, bo stawki rządowych dopłat są zbyt niskie. Równe dopłaty dla rolników: polski rolnik dostaje średnio 267 euro od hektara, ale np. rolnik w Holandii – aż 400 euro. PiS od dawna zapowiada, że wywalczy w Brukseli, by polscy rolnicy dostawali takie dopłaty jak farmerzy z zachodu Europy. To była jedna z najważniejszych obietnic złożonych w tegorocznej kampanii parlamentarnej. Teraz okazuje się, że jeśli będzie zrównanie, to niestety nie do najwyższych dopłat. Ale do średniego poziomu z całej Unii. Ustawa antylichwiarska: Miała sprawić, że znikną lichwiarskie pożyczki, przez które Polacy nieraz tracili majątek całego życia. Kredyty miały być tańsze, bo oprocentowanie i koszty pozaodsetkowe miały podlegać limitom. Niestety, projekt powstał i został nawet przyjęty przez rząd, ale utknął w Sejmie. Efekt jest taki, że Polacy wciąż narażeni są na lichwę! Alimenty natychmiastowe: miały przyspieszyć przyznawanie alimentów na dziecko w sytuacji, kiedy rodzice się rozstają. Teraz na pieniądze często trzeba czekać miesiącami. Niestety, projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Usprawnienia na SOR: Tryb Obsługi Pacjenta ma usprawnić przyjmowanie pacjentów na SOR. W największych szpitalach miał ruszyć w lipcu, potem, termin przesunięto na październik. Ostatecznie zdecydowano, że system zostanie wprowadzony w szpitalach w 2021 r. Krowa+: to program dodatkowych dopłat do krów i trzody chlewnej. Rolnicy, już od tego roku mieli dostawać 500 zł za krowę i 100 zł na tucznika – zapowiadał to minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski (58 l.). Niestety, z tych zapowiedzi nic nie wyszło, dopłaty ruszą dopiero w 2020 r. Wymiana kopciuchów: to jeden z elementów rządowego programu walki o czyste powietrze w Polsce. Zakłada on dopłaty do wymiany kopciuchów, czyli pieców emitujących najwięcej zanieczyszczeń. Plan jest taki, że do 2029 r. ma zniknąć 4 mln kopciuchów. Tymczasem w 2019 r. rozpatrzono wnioski na wymianę zaledwie 84 tysięcy takich pieców. W takim tempie znikną one dopiero w 47 lat! Dopłaty do prądu: rząd od miesięcy zapewniał, że w 2020 r. rachunki Polaków za prąd nie wzrosną. Obiecywał nawet specjalne dopłaty do rachunków. I nici. Tymczasem przed świętami Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził Taryfy dla spółki Tauron (podwyżka wyniesie ok. 9 zł miesięcznie), w poniedziałek – dla Enei i Energi Obrót (rachunki wzrosną o ok. 8 zł miesięcznie).
Najnowsze komentarze (26)
ktoś
rok temu
Noo, żeby rządzić Państwem, trzeba mieć rozum. Niestety.
Bankstery
rok temu
Pozostanie zmniejszyć stopy% i okraść oszczędzających więcej niż zamierzano.
afrykaner
rok temu
na mnie nie zarobią,nie palę a od Nowego Roku nie piję.
palacz pijący
rok temu
Paczka papierosów ma podrożeć nie o jeden złoty a o pięć złotych! A wódka również na butelce powinna zdrożeć co najmniej pięć złotych.
gggggggg
rok temu
Faktycznie na tych dwóch krętaczy PISOWSKICH nie da się patrzeć.
aza
rok temu
Kiedy podwyżka żarcia dla kota i kundli ?? Prezesa.
rencista
rok temu
Dopoki beda rosly ceny i akcyza na fajki, wode i mieso bede glosowal na PiS, aha i na pietruszke.
Jarosławie
rok temu
co to będzie jak naród wytrzeźwieje?????
bDAvQDOP
taka prawda
rok temu
To się przeliczy, szara strefa na alkohol i papierosy urośnie bardziej niż na narkotykach. Każdy pijący przeliczy sobie w prost że jak za te same pieniądze zamiast jednej taniej flachy z sklepu, może mieć spokojnie dwie flachy w miarę dobrego alkoholu z przemytu to, za moment niedziele znowu będą handlowe,żeby zachęcić do częstszego spożycia bo wpływy znacznie spadną.
fred
rok temu
no pewnie, kulawy nie pije, nie pali tylko trzepie mnicha,opodatkować znęcanie sie nad zakonnymi!
Nodd
rok temu
Rząd nie chce przeciwdziałać Jak ludzie przestaną palić to kraj zbankrutuje dlatego też rząd chce zyskać dlatego też podnosi tylko złotówkę a nie o 5
ert
rok temu
z fajkami jak PO z dnia na dzien dalo najwyzsza akcyze jaka ue pozwalala bylo podobnie szara strefa zakwitla rozne bajery maszyny do fajek ... wplywy zamiast wieksze to sie kazalo ze spadly. tu bedzie podobnie wplywy beda spadac dziuple sie pootwieraja itd no i moral taki ze zamiast zyskac stracili a ten kto sie łudzi ze im o zdrowie chodzi to wlasnie do psychologa sie powinien wybrac:D nie obrazajac
moonschiner
rok temu
Ja się cieszę. Uruchomiłem już drugą linię i niczego nie podnoszę. Żadnej akcyzy ani podatku. Ceny stałe i przystępne, nawet dla emerytów a w ilościach hurtowych możliwość ich negocjacji.Naczynia własne lub powierzone. Im większe tym taniej. Jestem w stanie wyprodukować swój towar ze wszystkiego, zboża, kartofli, owoców, kukurydzy, buraków cukrowych, byle tylko drożdże nie drożały.
joda
rok temu
Papierosy, alkohole, napoje wysokosłodzone są jak wszyscy dobrze wiemy bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ale po podniesieniu na nie akcyzy i dodaniu podatku nagle, w jakiś dziwny sposób stają się już zdrowe. To jakiś pisowski cud, czy jak ??
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić