o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Marcin Łobodziński
|

Wyższe kary za brak OC. To efekt podniesienia zarobków Polaków

23
Podziel się

Od przyszłego roku miesięczna pensja minimalna w Polsce ma wzrosnąć z poziomu 2000 do 2100 zł. Przez to zapominalscy zapłacą większą karę za brak komunikacyjnej polisy OC. O ile wyższą?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej podnoszone są kary
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej podnoszone są kary (WP.PL)
bDgYUhzF

Wysokość kary za brak polisy OC jest bezpośrednio skorelowana z pensją minimalną, zatem obie stawki rosną równolegle. Miesięczne wynagrodzenie z dniem 1 stycznia 2018 r. ma wzrosnąć z 2000 zł do poziomu 2100 zł brutto – minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł. Automatycznie więc wzrośnie kara za OC.

Będzie to dokładnie o tyle samo, jeżeli bez OC będziemy jeździli od czterech do czternastu dni. * W takiej sytuacji kara w przypadku samochodu samochodu osobowego wyniesie 2100 zł*, ale jeżeli OC nie będziemy mieli dłużej, wówczas zapłacimy podwójną stawkę - 4200 zł. W zeszłym roku było to 4000 zł, zatem maksymalna kwota wzrosła o 200 zł. Brak polisy do trzech dni będzie nas kosztowało 820 zł – w zeszłym roku 800. Są to stawki dla posiadaczy samochodów osobowych.

Właściciele aut ciężarowych będą płacić według podobnego schematu 1320 zł, 3300 zł i 6600 zł. W przypadku pozostałych pojazdów (np. motocykli) kwoty karne to 140 zł, 350 zł i 700 zł.

bDgYUhzH

– Obserwacja, jak historycznie kształtują się płace minimalne, pozwala stwierdzić, że rosną one co roku. W pewnym sensie można powiedzieć, że jednocześnie z biegiem lat coraz mniej opłaca się też rezygnacja z posiadania polisy czy po prostu nieumyślny brak ubezpieczenia. Dla przykładu: 5 lat temu brak OC oznaczał dla właściciela samochodu osobowego maksymalnie 3000 zł kary, czyli aż 1000 zł mniej niż teraz i 1200 zł w porównaniu ze stawką planowaną na 2018 r. – zauważa Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Kary coraz trudniej uniknąć. Nie wystarczy nie spotkać na swojej drodze patroli policyjnych, które przy każdej kontroli drogowej sprawdzają ważność OC.

– Brak polisy OC wykrywa w swojej bazie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i wysyła kierowcom wezwania do zapłaty – tłumaczy Damian Andruszkiewicz.

UFG już od 4 lat korzysta z własnego systemu informatycznego, potocznie nazywanego "wirtualnym policjantem". Monitoruje on przerwy w ubezpieczeniu, a kontrole odbywają się na podstawie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Jego skuteczność można ocenić na dość wysoką. Dla przykładu, UFG w zeszłym roku wykryło w ten sposób 63 proc. wszystkich ukaranych nieubezpieczonych.

bDgYUhzN

Brak OC to nie tylko grzywna. Niektórzy myślą, że nie płacąc OC mogą zaoszczędzić, a potencjalna kara za brak polisy choć wysoka, jest do zniesienia jeżeli uda się nie płacić przynajmniej przez dwa lata. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli spowoduje wypadek, to będzie musiał także pokryć koszty odszkodowania wypłaconego przez UFG (tzw. regres).

Według danych UFG średnia kwota to około 10 tys. zł, ale jeżeli chodzi o pojedyncze przypadki (poważne uszkodzenia ciała lub poważne zniszczenia w mieniu), to odszkodowanie może wynieść setki tysięcy złotych. Co rok około 2 tys. osób musi oddać pieniądze do UFG, a rekordzista ma do spłacenia kwotę 1,8 mln zł.

bDgYUhAi
KOMENTARZE
(23)
bremen
3 lata temu
to już jest kpina jeżeli oni uważają zarobek 1500 zło za wysoki to ja już na PIS nigdy nie zagłosuje
Ahahaha
3 lata temu
Wyższe zarobki Polaków, jak beduin robisz za 1500zl. Ahaha
bremen
3 lata temu
jeżeli mnie nie będzie stać na OC nie będę jeździł i nie zapłacę proste PIS chce całkowicie zgnoić tych biedniejszych
bDgYUhAj
amen
3 lata temu
Panie Jaroslawie Maly, jak zyc? Mam zone i dziecko, (pierwsze), zarabiam minimalna ,co daje 1500 zl , mam oplaty za prad ,za smieci choc smieci nie mam bo nie kupuje nic w plastikach,a obierki ida na kompost.Zona nie ma pracy, a i dziecko jest male, jestesmy zmuszeni posiadac samochod, ale nie stac mnie go uzywac na dojazdy do pracy, 7km rowerem, wegiel na zime po 1000 zl, OC 1500 zl i zostaje nam na miske zupy.Place wam do waszego skarbca prawie 90 procent podatkow i co ja i narod z tego mamy? Jak zyc w tym okupownym przez zlodzieji i kasty kraju? Normalnie, uczciwie.Gdyby nie dom stary wymagajacy remontu po babci, nazwalibyscie nas patologia ,choc te patologie produkujecie wy politycy i wy tez nia jestescie.Chcecie nauczyc mnie krasc i zmusic do tego?
Kati
3 lata temu
Polska to jest biedny kraj.Dla uczciwych ludzi nie ma tu miejsca.
Najnowsze komentarze (23)
michal
3 lata temu
a jak samochód nie jeździ tylko stoi w garażu to z jakiej racji ma mieć ważne oc
Antek
3 lata temu
YYyyy gdzie niby ta podwyżka??? U mnie w pracy nikt o takim czyms nie slyszał. Powiedzmy szczerze. PiS to polityczne dno!
Superpolisa
3 lata temu
Nie warto ryzykować. Wysokość kary czasem kilkukrotnie przewyższa cenę polisy. To nie jedyne finansowe konsekwencje braku OC – jeśli kierując nieubezpieczonym pojazdem spowodujemy wypadek, to odszkodowanie i wszystkie koszty napraw zapłacimy z własnej kieszeni. Pozdrawiam, ekspert Superpolisy
900-
3 lata temu
Nowy system Przeglądów,nowe stawki OC i AC...dokręcają śrubę na Max..ale każda śruba..ma swoją wytrzymałość fizyczną..jaka jest granica wytrzymałości Polskiego Kierowcy..podatnika..dawcy kasy..na 500+?
marko
3 lata temu
OC powinno być przymusowe dla pojazdów poruszających się po drogach ,ale powinna być możliwość nie płacenia za pojazdy które stoją w garażach (pojazdy stare mające wartość kolekcjonerską) przez tak idiotyczne przepisy swego czasu (teraz rzadziej) dużo starych wartościowych pojazdów trafiło na złom,szkoda że nikt o tym nie myśli.
kakaduczek
3 lata temu
Pewien redaktorek - moralista jednak się uchował. I to całkiem długo.
marek
3 lata temu
Z tym podniesiem zarobków Polaków w tytule to przesada, ale jeśli kogoś nie stać na opłacenie OC pojazdu, to powinien rozważyć sprzedaż pojazdu i przesiąść się do komunikacji miejskiej, ewentualnie na skuter lub na rower.
chaplin
3 lata temu
akurat to jest bardzo dobre posunięcie ponieważ w dzisiejszych czasach zakup oc to nie jest już ani wysiłek ani wydatek, nawet przez jakiegoś yanosika można je kupić za jakiś śmieszny hajs, więc nie udawajmy, że oc to wydatek, który komuś zrujnuje budżet. poza tym skoro ktoś ma hajs na samochód no to niech się też liczy z tym, że będzie musiał go utrzymać.
bDgYUhAb
Gość
3 lata temu
Tak nasza władza dba o zyski firm ubezpieczeniowych szczególnie obcych, gdzie ubezpieczony należnego odszkodowania musi dochodzić w sądzie.
Greg76.
3 lata temu
Kiedy ubezpieczenie będzie przypisane do kierowcy a nie do pojazdu tak jak jest to w innych krajach?I kiedy czasowe wyrejestrowanie będzie możliwe?
Marian
3 lata temu
Nie powinno się podnosić kar,tylko skutecznie je egzekwować.Zatrzymany pojazd bez ważnego ubezpieczenia powinien zostać bezwzględnie odholowany na policyjny parking,a z tym bywa różnie.Zdarza się że kwity wypiszą,a typka puszczą autem do miejsca postoju pojazdu.Właściciel mógłby odzyskać wóz po uregulowaniu kary,opłaty za holowanie,parking i wykupieniu polisy ze stosowną zwyżką.Pojazd nieubezpieczony nie ma prawa poruszać się po drogach.
arek
3 lata temu
Podawanie zarobków brutto, to jak określanie długości przyrodzenia razem z kręgosłupem. Każdego obchodzi ile dostanie na rękę. Kwoty "brutto" to czysta manipulacja rzeczywistymi zarobkami.
Tom
3 lata temu
To co się dzieje ost w Polsce to przechodzi pojęcie! Państwo jednostronnego prawa, Państwo wyznaniowe... trzeba uciekać z Polski póki czas!!!
Ewa
3 lata temu
Za brak OC powinna być kara więzienia. Brak przez tydzień - tydzień więzienia, itd.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić