o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Za mało generałów w polskiej armii. Brakuje ich prawie 40

44
Podziel się

Mimo że w polskiej armii utworzono 120 stanowisk generalskich, w Siłach Zbrojnych RP służy zaledwie 82 generałów. Część z nich została oddelegowana do organizacji międzynarodowych. W Dniu Wojska Polskiego prezydent powoła pięciu kolejnych generałów. Tempo uzupełniania kadr jest jednak zbyt wolne.

Eksperci uznają kryzys kadrowy za efekt działania byłego szefa MON Antoniego Macierewicza
Eksperci uznają kryzys kadrowy za efekt działania byłego szefa MON Antoniego Macierewicza (Fotolia)
bDJyUoKt

W rzeczywistości w polskim wojsku służy nie 82, a zaledwie 60 generałów lub admirałów. Różnica wynika z tego, że pięciu oficerów znajduje się w rezerwie, 15 trafiło do służby w strukturach NATO lub Unii Europejskiej, a kolejnych dwóch pracuje w placówkach dyplomatycznych.

Wśród polskiej generalicji nie ma ani jednej kobiety. Istotnym problemem jest fakt, że stanowiska przypisane do stopni generała brygady pełni wielu pułkowników. Braki kadrowe są stopniowo uzupełniane, ale proces jest żmudny i długotrwały. Największa wyrwa w najwyższych kadrach polskiej armii powstała, gdy na czele MON stał Antoni Macierewicz - w 2016 roku mundur zdjęło aż 25 generałów, a w 2017 r. - 11. Aż 22 odeszło na własną prośbę.

bDJyUoKv

Kolejne nominacje generalskie prawdopodobnie zostaną wręczone 11 listopada. Nie jest jednak powiedziane, że Andrzej Duda po raz kolejny nie wręczy ich w warunkach polowych, po zakończeniu ćwiczeń wojskowych. Eksperci podkreślają, że aby uzyskać nominację generalską, konieczne jest doświadczenie i stosowne szkolenia. Prezydent jest krytykowany za skracanie ścieżki awansu generałów.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz także: Zobacz także: Miller woli Tuska jako prezydenta. Reakcja Biedronia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJyUoKB
bDJyUoKW
KOMENTARZE
(44)
Twój nick
2 lata temu
Odkąd polityka weszła do wojska przestały liczyć się; wiedza, zasługi, wyniki dowodzenia podległą formacją i umiejętności. Teraz najważniejsze są znajomości, wierność partii (rządzącej), pozytywna opinia lokalnego kapelana.
joda
2 lata temu
Każdy żołnierz powinien mieć swojego generała a każdy generał swojego kapelana. Dopiero wtedy będzie sprawiedliwie i bardzo bojowo. Wszyscy będą nas się bać. Nawet rakiety nie będą nam potrzebne.
marek
2 lata temu
Jest 5 mln bezrobotnych. Co za problem awansować na generałów
bDJyUoKX
nnnnnnnnnn
2 lata temu
Polska Armia ma za dużo generałów .W USA jest ich 40( około miliona żołnierzy) a u nas 120 /50 tys. żółnierzy
fad
2 lata temu
Chyba za dużo. Przecież w polskiej armii zostali tylko generałowie i cywile z procą.
Najnowsze komentarze (44)
poblo
2 lata temu
ale za to pod dostatkiem kapelanów, bardzo dobrze zarabiających
:)
2 lata temu
Zawsze można awansować duchownych
generał
2 lata temu
Sztab wojskowy.Na mapami siedzi paru generałów i obmysla strategie. - ja proponuje wysłac 2 miliony piechoty na lewa flankę, 2 miliony na prawa flanke, a 5 milionów zostawic w obwodzie. - panie generale a co z czołgami? - czołgi puscimy srodkiem,. - Ale obydwa
emil
2 lata temu
Na co nam więcej generałów armia nasza ma 120 tys żołnierzy więc jeden generał na niespełna 2 tys, armia USA ponad 1200000 a generałów mniej jak w Polsce ,czy u nas jest to jeszcze wojsko czy urzędnicy w mundurach.
xxss
2 lata temu
w każdej profesji zabrakłoby " materiału" gdyby na emeryturkę odchodzono w wieku 45-50 lat. Z drugiej strony z żyjących emerytowanych generałów [ różnych ] można by utworzyć pułk .
rety
2 lata temu
"W rzeczywistości w polskim wojsku służy nie 82, a zaledwie 60 generałów lub admirałów." My nawet tylu jednostek wojskowych nie posiadamy,a oni dążą do tego aby generał dowodził....drużyną. PARODIA.
dużyMa
2 lata temu
awansować misiewiczów i będzie ok. a moskal się ucieszy.
marszałek Rad...
2 lata temu
Niebawem będzie więcej "generałów" niż szeregowych w OTK/ Obronie Terytorialnej Kraju/ powołanej przez byłego Ministra Wojny - Macioro-wicza .
bDJyUoKP
qwe
2 lata temu
Jak nazwa wskazuje gen dywizji, takowa powinien dowodzic to ile my mamy tego wojska? Pułkiem pułkownik major batalionem itd
EWUNIA
2 lata temu
DZIŚ NIE SŁUŻBA ANI CHWAŁĄ-TĘMPA PIS GŁOWA ZROBIĄ Z CIEBIE GENERAŁĄ????
Były trep
2 lata temu
Z dzisiejszych generałów może z dziesięciu to typowi dowódcy generałowie. Reszta to układy układziki lokalne poszczególnych polityków. Ale i wśród dzisiejszych pułkowników około 90 % to totalne dno i brak wiedzy i doświadczenia. Dzisiejsza armia to stary sprzęt modernizowany np. czołgi T-72. Politycy przekonują, że w czołgu będzie nowoczesna łączność a czołg to nie łączność a przede wszystkim siła ognia, która została bez zmian. Typowy wyborczy zabieg PiS KŁAMSTWO I TUMANIENIE LUDZI. Brakuje podstawowej amunicji do szkolenia, mundurów a w koszarach wszy i alkoholizm. O to ta silna armia PiS
adam
2 lata temu
armia ma około 100,000 żołnierzy, to daje generała na ok 1.100 żołnierzy brygada czyli jednostka jaką dowodzić powinien generał o kilka tysięcy żołnierzy, jakoś nie widzę deficytu
Ząbkowice H
2 lata temu
E E nie jest tak źle myślałem że wam się podoba film a wy po prostu na bieżąco bałwana lepicie
generał
2 lata temu
To ja się zgłaszam!!!!!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić