o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Zabójca Pawła Adamowicza miał schizofrenię paranoidalną, niedawno odstawił leki

145
Podziel się

Stefan W., który śmiertelnie ugodził nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był leczony psychiatrycznie w Poradni Zdrowia Psychicznego, miał rozpoznaną schizofrenię paranoidalną i przyjmował lekarstwa, które jakiś czas temu odstawił. Wirtualna Polska dotarła do nowych ustaleń śledczych.

Stefanowi W. za zabójstwo prezydenta Gdańska grozi dożywocie
Stefanowi W. za zabójstwo prezydenta Gdańska grozi dożywocie (PAP, Adam Warżawa)
bDUuSByt

Kim jest Stefan W.? To 27-letni mieszkaniec Gdańska, skazany wcześniej na karę więzienia za czterokrotną napaść na banki z bronią w ręku. Miał wtedy 22 lata.
Jak wynika z akt poprzedniej sprawy, podejrzany posiada wykształcenie podstawowe, nie ma żadnego wyuczonego zawodu. Przez większość swojego życia utrzymywał się z pieniędzy matki. I dzięki jej wsparciu. – Podczas przesłuchania matka scharakteryzowała syna jako niedojrzałego emocjonalnie – mówi nam nasz informator. I jak opowiadała, w przeszłości często grywał w brutalne gry komputerowe. W młodości był leczony w Poradni Zdrowia Psychicznego. – Jednak z biegiem czasu przestał chodzić na terapię, nie chciał uczestniczyć w spotkaniach – opowiada nam śledczy.

W 2014 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał go na karę 5 lat 6 miesięcy pozbawienia wolności. Odbył ją w całości. Na poczet kary zaliczono mu pobyt w areszcie od połowy 2013 roku.

bDUuSByv

- Został skazany za to, że w dniu 8 maja 2013 roku w Gdańsku zaatakował oddział SKOK Piast i ukradł 2580 zł; w dniu 15 maja 2013 r. w Gdańsku posługując się bronią palną w postaci rewolweru alarmowego zaatakował SKOK Stefczyka i ukradł 6000 zł; w dniu 31 maja w Gdańsku zaatakował ponownie SKOK Stefczyka i ukradł 4000 zł; w dniu 12 czerwca 2013 roku w Gdańsku zaatakował oddział Credit Agricole i ukradł ponad 2500 zł. Ataki te doprowadziły pracowników oddziałów banków do rozstroju zdrowia typu depresyjno – lękowego – mówi nam jeden ze śledczych znających kulisy sprawy.

Początkowo Stefan W. przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku, gdzie otrzymał status niebezpiecznego więźnia. Pobyt w więzieniu przebiegał bez większych problemów. Niedługo później trafił do Zakładu Karnego w Malborku. I tam zaczęły się jego problemy z psychiką. Był leczony psychiatrycznie z powodu zaburzeń zachowania i emocji oraz specyficznych zaburzeń rozwoju. Przebywał na obserwacji sądowo – psychiatrycznej.

– Po tym, jak jego stan psychiczny uległ pogorszeniu skierowano go do Oddziału Psychiatrii Sądowej w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Przebywał tam w okresie luty – kwiecień 2016 r. – mówi nam nasze źródło. W trakcie pobytu w Ośrodku w Szczecinie rozpoznano schizofrenię paranoidalną, zastosowano leczenie farmakologiczne oraz terapię. – Po uzyskaniu poprawy Stefan W. został skierowany do leczenia ambulatoryjnego. Po kilku miesiącach odmówił przyjmowania leków, ale według lekarzy, był w dobrym stanie psychicznym – mówi nam jeden ze śledczych.

Przypomnijmy, jak w poniedziałek poinformował zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak, wątpliwości co do stanu poczytalności mężczyzny istnieją nadal. - Zostanie on poddany badaniom przez dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, aby ocenili oni, czy w chwili zdarzenia podejrzany cierpiał na chorobę psychiczną lub inne zaburzenie czynności psychicznych, a także, czy w chwili czynu miał zdolności do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim zachowaniem - powiedział Sierak.

bDUuSByB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUuSByW
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(145)
hmn
2 lata temu
To go nie tłumaczy,że odstawił leki.Może jeszcze w psychiatryku wyląduje za pieniądze podatników.Podejrzewam,że był świadomy co robi,a za kasę każdy adwokat zrobi wszystko.
83
2 lata temu
Tak zamknijcie na 5 lat albo dajcie mu drugą szansę.Może w innym mieście ma urazę do władzy.
zbulwersowana
2 lata temu
Niebezpieczny psychopata wypuszczony na wolność!!!!! To porażka!!!! Nic nie tłumaczy morderstwa, skoro jest niebezpieczny to niech siedzi w zamkniętym zakładzie a nie zagraża bezpieczeństwu ludzi!!!
bDUuSByX
Kasia
2 lata temu
Tak, miał schizofrenię to jeszcze zróbmy z niego niepoczytalnego!!! On miał wszystko zaplanowane... Był w pełni świadomy swoich czynów
Kornik
2 lata temu
No i zaczyna się... współczucie bandycie...
Najnowsze komentarze (145)
Jons
2 lata temu
Rozwiązał test psychiatrów ze ta kura to jest osioł i go puścili
Serio
2 lata temu
Miał schizofrenię? To znaczy że albo nie żyje, albo mu przeszło.
mili/mikado
2 lata temu
chory psychicznie, nie odpowiada za swoje czyny? dożywotnia detencja, wraz z utratą praw obywatelskich.
jjj
2 lata temu
ściema!!!
Wojtek
2 lata temu
Trochę nie na temat.Wciąż zadaje to pytanie czy reanimacja pana Adamowicza była wykonana poprawnie czy ten widoczny massż serca nie dobił go ?
bolo
2 lata temu
miał dość złodziejskiej władzy a nie schizofrenię tylko jak mówił to nikt go nie słuchał za to teraz wszyscy o nim mówią
Trekia
2 lata temu
Powinni go powiesić w miejscu gdzie zabil p.Adamowicza
Wasz prezyden...
2 lata temu
Biedne dziecko. Zwolnijcie go!!! Jest niewinny....
bDUuSByP
um
2 lata temu
Pewnie obiecali mu coś i także, że szybko wyjdzie z pudła. Można się domyślić , że zrobią z mordercy wariata.
aabgrx5
2 lata temu
i to go nie tłumaczy,- szubienica to jedyne wyjście
rnog
2 lata temu
ale tłumaczenie, gry komputerowe? brutalne? to zaniedbanie rodziny niby dawali kasę ale nie interesowała się pewnie synem, albo zbyt późno w zły sposób, pokazał to dokładnie pewien polski film dzisiaj już zapomniany :)
StaraŚpiewka
2 lata temu
"w przeszłości często grywał w brutalne gry komputerowe" - aaa, i wszystko jasne! Medialnego bełkotu ciąg dalszy. Rozumiem że to znaczy że gracze są potencjalnymi mordercami, prawda? Tak samo jak każdy kto ogląda filmy dla dorosłych jest potencjalnym gwałcicielem, a każdy kto ogląda transmisje z Watykanu potencjalnym świętym? A każdy kto redaguje artykuły prasowe, potencjalnym oszczercą?
Robert
2 lata temu
I tak glupie leminig napisza ze to byl pisowiec opetany mowa nienawisci.
123
2 lata temu
najlepsza linia obrony-chorego można łatwo udawać. 5 lat w więzieniu nie siedzi bez leków chory na schi paranoidalną.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić