o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

"Zadojone na śmierć". Produkcja mleka kosztem życia krów

39
Podziel się

W Niemczech uśmierca się rocznie z powodu chorób 1,5 mln krów mlecznych – informuje rozgłośnia Bayerischer Rundfunk (BR).

Niemieccy weterynarze i naukowcy mówią o warunkach hodowli.
Niemieccy weterynarze i naukowcy mówią o warunkach hodowli. (Domena publiczna)
bECFkxCJ

Niemieccy weterynarze i naukowcy mówią o warunkach hodowli, które są źródłem męki dla krów mlecznych. Dzisiaj krowy muszą dawać przeciętnie dwa razy tyle mleka, co w latach 70-tych ubiegłego wieku. Oznacza to wzrost wydajności z 4 tys. do 8 tys. kg na każde zwierzę – informuje Bayerischer Rundfunk (BR). Ale ta wydajność ma swoją cenę.

Jest nią zdrowie zwierząt. BR powołuje się przy tym na opinię eksperta ds. rolnictwa Matthiasa Gauly z uniwersytetu w Bozen, który dopatruje się jasnych powiązań między wyśrubowaną wydajnością a zachorowalnością stada. Chodzi głównie o zapalenie wymion oraz ciężkie schorzenia związane z przemianą materii.

Troskę naukowców budzi spadająca długość życia krów mlecznych w niemieckich hodowlach. Wcześniej żyły one od 15 do 20 lat. Dzisiaj średnia przewidywana długość życia wynosi od pięciu do sześciu lat.

bECFkxCL

"Zadojone na śmierć"

Jak podało BR w oparciu o dane zrzeszeń niemieckich producentów mleka, rocznie około 1,7 mln krów mlecznych z powodu chorób, skaleczeń i zbyt małej produkcji mleka idzie na ubój lub do utylizacji.

Zdaniem Mattiasa Gauly problemem muszą zająć się wreszcie politycy. Tego zdania jest również Diana Plange, pełnomocniczka Berlina ds. ochrony zwierząt. Uważa ona, że w wielu przypadkach krowy są „zadojone na śmierć”.

bECFkxCR

Nie ma potrzeby ingerencji

Tymczasem szefowa resortu rolnictwa Niemiec Julia Klöckner (CDU)
przerzuca odpowiedzialność za wprowadzenie zakazu znęcania się na zwierzętami hodowlanymi na kraje związkowe. Ministerstwo nie widzi także potrzeby ingerencji, jeśli chodzi o wprowadzenie limitów wydajności u krów. Domaga się jedynie zwiększenia kontroli w niemieckich oborach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECFkxDm
KOMENTARZE
(39)
POprawny
2 lata temu
Jak można krytykować Niemców?! To niedopuszczalne i niePOprawne POlitycznie!
entierro
2 lata temu
Rozumiem, że niemieckie krowy są przeciążone. Wystarczy pozdejmować limity na mleko dla Polski i zaraz niemieckie krowy odetchną.
Tylko teraz
2 lata temu
Moje dziecko nie pije mleka. I nie zamierzam faszerowac. Chyba że ktoś ma mleko od normalnej krowy.
bECFkxDn
Kochamkrowe
2 lata temu
Dlatego wolę mleka roślinne
Abcd
2 lata temu
Gdyby każdy chowal krowę dla siebie to nie musiał by nikt kupowac mleka w sklepie a o swoją krowę by dbał .i nie trzeba by było zadając innych krów na śmierć .a że ludzie chcą pachnieć to się boją iść do stajni lepiej iść do sklepu i mleko wziąć z pułki .to jak krów nie zadoja na śmierć jak panom i paniusiom trzeba mleka .
ghds
2 lata temu
unia haha i przepisy ochorony srodowiska i zwierząt
gfc
2 lata temu
ie od dzis wiadomoze. niemcy to patole
wer
2 lata temu
Ludzie, opamiętajcie się, czy naprawdę aż tyle tego wszystkiego wam potrzeba do życia??? Czy euro już tak zamgliło oczy, że nie widzą cierpienia innych???
szyk
2 lata temu
dokładnie tak samo jest wszędzie i to nie wynika z "pazerności" rolników tylko opłacalności . Przy aktualnych cenach mleka (a są i tak lepsze niż dwa lata czy rok temu ) około 1,30 - 1,50 zł/ 1 l i stale rosnących kosztach produkcji wszystko to się dzieje na granicy opłacalności . Jest to bardzo smutne. Od kilku lat ,(średnio cztery razy do roku) gdy zaczynam liczyć szczegółowo i uczciwie opłacalność produkcji w moim gospodarstwie to wychodzi mi ,że to wszystko sensu nie ma . Chciałbym mieć t.zw. "krowy szczęśliwe" tylko czy ktoś zechce kupić mleko po 5 zł za litr?
Kulka
2 lata temu
Przeczytałam "kontroli w niemieckich obozach"
citizen
2 lata temu
niemcy
2345
2 lata temu
Nie brać nic od Niemców bo się zadoją na śmierć.Albo dla nas będzie lepiej oni się zadoją , a my ich wydoimy. Te drugie to lepsze
nooo
2 lata temu
Oczywiście ekolodzy widzą żuczka czy żabkę a co tam krowa.
bECFkxDf
idssfs
2 lata temu
Milka?: ???????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić