o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Hubert Orzechowski
Hubert Orzechowski
|

Zagraniczne ziemniaki udają nasze. Sieć wyjaśnia, co oznacza "wyprodukowane w Polsce"

23
Podziel się

Proceder podmieniania ziemniaków trwa w najlepsze. Tym razem warzywa, które udają polskie, znaleźliśmy w hipermarketach Auchan. Ale firma tłumaczy, że wszystko jest w porządku.

"Wyprodukowane w Polsce" ziemniaki z Niemiec
"Wyprodukowane w Polsce" ziemniaki z Niemiec (WP.PL, WP.PL)
bDUuEeEl

Opakowanie ziemniaków, a na nim napis "Wyprodukowano w Polsce". Na tym samym opakowaniu przyklejona etykieta i napis: "Kraj pochodzenia: Niemcy". Tak wyglądają ziemniaki sprzedawane pod marką własną w Auchan.

- Firmy wykorzystują patriotyzm konsumencki Polaków i dobrą opinię, jaką cieszy się polska żywność – komentuje Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno-Ziemniaczanej, koordynator ogólnopolskich protestów przeciwko fałszowaniu produktów rolniczych, który dostarczył nam fotografie. Ale problem jest szerszy.

bDUuEeEn

Import ziemniaków do Polski - choć w ostatnich latach nieco maleje - i tak jest znacznie większy niż nasz eksport tych warzyw. Według danych GUS jeszcze w 2014 r. wartość sprowadzonych do Polski bulw wyniosła blisko 160 mln zł. Ale w zeszłym roku było to już nieco ponad 126 mln zł. Z tego aż ok. 90 mln przypadło na ledwie trzy miesiące w roku – kwiecień, maj i czerwiec. Największym zagranicznym dostawcą ziemniaka do Polski od lat pozostają Niemcy, choć ich udział też systematycznie spada.

Zobacz także: Zła etykieta nie tylko przy truskawkach. Sprzedawcy oszukują w kwestii pochodzenia ziemniaków

Według Kołodziejczaka dzieje się tak, gdyż import ucieka w szarą strefę. – Ci, którzy przywożą ziemniaki z zagranicy, sprzedają je jako polskie – stwierdza. Szef Unii Warzywno-Owocowej uważa, że prawdziwą skalę zjawiska poznalibyśmy dopiero wtedy, kiedy porównalibyśmy możliwości produkcyjne wytwórców do tego, ile sprzedają towarów.

bDUuEeEt

Kołodziejczak podkreśla, że jest to bardzo opłacalny proceder. – Niemieckie, francuskie czy holenderskie sklepy mają swoje wymagania co do jakości produktów. Jeśli ich normy, zwłaszcza dotyczące stosowania środków chemicznych, nie są spełnione, to wtedy warzywa idą na eksport – opowiada. W dodatku są one tańsze niż polskie, m.in. ze względu na wysokie dopłaty. A proceder podmieniania po prostu się opłaca.

– Jeśli policja skarbowa wykryje proceder podmiany u sprzedawcy, grozi mu kilkaset złotych kary. Ktoś taki tylko patrzy na zegarek, bo bardziej martwi się czasem, który traci na otrzymanie mandatu niż konsekwencjami finansowymi – mówi Kołodziejczak.

Tymczasem sieć Auchan w odpowiedzi przesłanej Wirtualnej Polsce określa całą sytuację jako... całkowicie normalną. "Wszystkie dane na opakowaniu są poprawne. Ziemniaki są z Niemiec, natomiast ich mycie, kalibrowanie oraz pakowanie odbyło się w Polsce - w związku z tym pojawia się na etykiecie napis 'Wyprodukowano w Polsce" – wyjaśnia Dorota Patejko, dyrektor komunikacji i CSR w firmie.

Podkreśla także, że podobne oznaczenia można znaleźć w innych produktach zakupionych za granicą, jak np. orzeszkach ziemnych.

bDUuEeEu

Przypomnijmy, że podobną sytuację opisaliśmy przy okazji otrzymania fotografii z sieci Netto. Tam także błędnie oznaczono ziemniaki jako produkt polski. W reakcji na ujawnienie przez nas tego faktu sieć przyznała się do błędu i przesłała przeprosiny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUuEeEO
KOMENTARZE
(23)
tfvgbh
3 lata temu
wstyd i hańba, powinni dostać pokaźną kare za kłamstwo, niech te niemieckie ziemniaki uchodźcom dadzą, a nie nam, my chcemy naszych Polskich ziemniaków, nie podoba mi się to
wyciskany
3 lata temu
Brak mocnych kar dla oszustów handlowych małych i dużych, więc "rąbią" zapracowanych Polaków wszędzie.
Darecki
3 lata temu
Powinno być napisane: wychodowane w: POLSKA, GRECJA, EGIPT, CHORRWACJA, NIEMCY czy TIMBURAZE, i problem z głowy.
bDUuEeEP
zrobcieztymco...
3 lata temu
WSTYD PAŃSTWO POLSKIE. Kary dla takich zagranicznych molochów za coś takiego powinny wynosic 10 mln zl (za ziemniaki), 10 mln zł (za truskawki) itd. Proceder moment zostałby ukrócony, a tak przy cichym przyzwoleniu państwa polskiego (bo mandat 500 zł dla globalnej sieci handlowej to takie przyzwolenie, bo jak autor artykuły słusznie zauważył, jest to mniejsza szkoda niż te kilka minut czasu który przedstawiciel sklepu traci na odbiór wypisywanego mandatu. Dosc trucia Polaków zachodnią chemią i opryskami, gdzie w takich krajach jak Niemcy, Holandia, Dania, Francja, nie spełniają nawet norm by byc paszą dla zwierząt.
W
3 lata temu
Precz z Auchan. Precz z Lidl. Precz z Kłamcami.!
Najnowsze komentarze (23)
Ickowski
3 lata temu
Niemcy stosują bardzo silne opryski w których jest randap! Ta trucizna jest nam sprzedawana jako rodzima! Nasze ziemniaki smaczne i zdrowe jadą do nich, to celowe działanie nierządu z wiejskiej!
stefan
3 lata temu
Teraz handlarze sprowadzaja na potege chemiczne truskawki z holandii i sprzedaja jako polskie.oszusci i lajdaki!!
nik
3 lata temu
Chca wykończyć Polskich rolników- pozbyc sie konkurencji- majac handel mogą robić co chcą
wania
3 lata temu
Tak jak niby rząd Polski a rządzi okupant.
777
3 lata temu
Nie wyprodukowane tylko przepakowane w Polsce. Kraj pochodzenia - Niemcy i tyle w temacie........
agro brytan
3 lata temu
pyra to pyra. Zagraniczne są opryskiwane jednym preparatem, a polskie trzema... wolę zagraniczne. Polskie już dawno przestało być dobre.
She
3 lata temu
Chyba zapakowano w Polsce, wyprodukowano w Niemczech
z
3 lata temu
...i tak od kilkunastu lat niszczy się Polskie rolnictwo , pierwszy etap to był obostrzenie unijne w ilości produkcji rolnej ,by przejąć kolejny rynek zbytu dla swoich towarów rolnych...
bDUuEeEH
olo
3 lata temu
Nie mam takiego problemu.kupuje w Polskim sklepie i nie udaje Patrioty kupując u Niemca Anglika i innego Ciorta czegoś co niby jest z POLSKI
szachmat
3 lata temu
Naprawdę to jest taki problem,żeby za kłamstwo karać tylko mandatem kilkaset zł ? I nic tu UE nie ma do gadania, bo kara jest za kłamstwo, a nie za kraj pochodzenia ziemniaka. Nawet niech będzie z Nowej Zelandii, byle napisano, że pochodzi z NZ.
generalik
3 lata temu
Samo słowo "wyprodukowane" przy żywności musi odnosić się do miejsca jej uprawy/wyhodowania. Jeżeli ta tępa dorota patejko (auchan) tego nie pojmuje to niech przynajmniej nie podpisuje się swoim nazwiskiem pod takim oświadczeniem ze sklepu bo już przechodzi do historii jako szmata. Zapamiętajcie: do Polski z zachodu zawsze trafia gorsza żywność (więcej chemii, rakotwórczych składników, itd.) , szczególnie niemcy przodują w takich matactwach.
zapamiętaj "i...
3 lata temu
:... Ziemniaki są z Niemiec, natomiast ich mycie, kalibrowanie oraz pakowanie odbyło się w Polsce - w związku z tym pojawia się na etykiecie napis 'Wyprodukowano w Polsce" – wyjaśnia DOROTA PATEJKO !!!!!!!!!!!!!!!!!!, dyrektor komunikacji i CSR w firmie..."
sts
3 lata temu
Polskie ziemniaki to syf. Pełno raków, chorób, a odpady stanowią jakieś 30 proc. Ponadto sprzedaje się małe koraliki jak dla trzody chlewnej. Wolę cypryjskie.
technorocker1
3 lata temu
O kurna!!! Kiedy byłem w Danii jadłem tam i brałem przysznic. CZY JESTEM DUŃCZYKIEM ?!?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić