Wróć na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakaz handlu w niedzielę. Żabka wygrywa z PIP przed sądami

28
Podziel się

Franczyzobiorcy sieci Żabka do tej pory wygrali wszystkie sprawy przed sądem o prowadzenie działalności w niedzielę pomimo zakazu handlu. Kwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy działanie jako placówka pocztowa nie budzi wątpliwości sądów.

Żabki działają legalnie jako placówki pocztowe, stwierdzają sądy.
Żabki działają legalnie jako placówki pocztowe, stwierdzają sądy. (East News/ARKADIUSZ ZIOLEK)
bCOcRbDp

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", we wszystkich ośmiu sprawach sąd albo zdecydował o uniewinnieniu franczyzobiorcy, albo umorzył postępowanie, albo odmówił jego wszczęcia. Niektóre wyroki są już prawomocne.

"Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej" - podkreśliła centrala Żabki w przesłanym gazecie komentarzu.

Wideo: zakaz handlu w niedzielę. Kto może stanąć za ladą

bCOcRbDr

Z informacji przekazanych przez sam PIP wynika, że w 3 przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa. Trzy postępowania zostały z tego samego powodu umorzone. Zapadły również 2 wyroki uniewinniające od postawionych zarzutów.

Tylko w jednym przypadku pracodawca przyjął mandat kredytowany 1500 zł.

Choć na rozstrzygnięcie czeka jeszcze kilkadziesiąt innych spraw, jakie do sądu skierował PIP, wiele wskazuje na to, że zakończą się tak samo, jak wszystkie dotychczasowe. Jak informuje PIP, do 5 września zapadły 64 wyroki nakazowe w przypadku franczyzobiorców Żabki, ale w od większości wyroków wniesiono sprzeciwy, co oznacza, że sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd w normalnym trybie.

Jak zauważa gazeta, wygrane franczyzobiorców Żabki może zachęcić inne sklepy do korzystania ze statusu placówki pocztowej. Z drugiej strony rząd od kilku miesięcy zapowiada uszczelnienie przepisów o zakazie handlu w niedzielę i ograniczenie możliwości prowadzenia sprzedaży w niedziele w sklepach ze statusem placówki pocztowej.

bCOcRbDx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOcRbDS
KOMENTARZE
(28)
Pzdr
2 lata temu
A Poczta Polska zamkniętą w niedzielę :)
&
2 lata temu
Sklepy w niedziele mają być zamknięte ale urzeędnicy z pip muszą pracować bo ktoś musi donieść czy zakaz jest przestrzegany. Ale jazda.
Heh
2 lata temu
Wola uszczelniac przepisy zamiast pomyśleć że może ludzie chcą robić zakupy w niedzielę
bCOcRbDT
Maciej
2 lata temu
Niech się wezmą za ważniejsze sprawy a nie za dyktowanie polakom jak maja spedzac swoj wolny czas. Niech się zajmą moze opodatkowaniem KLERU w końcu. Będzie skąd brać na 500+
klient
2 lata temu
a gdzie wolność wyboru i wolność w prowadzenia działalności - mamy komune tylko zwie się UE i związki zawodowe to banda cwaniakow
Najnowsze komentarze (28)
Facet
2 lata temu
Parodia z tych zakazów. Dlaczego na siłę nieudolny rząd próbuje ustawiać życie narodowi. Po co te idiotyczne zakazy-nakazy? Przecież rynek i tak sam się kręci bez was. Nie musicie w tym mieszać. Niech lepiej partia rządząca wprowadzi zakaz wypłacania sobie grubych pensji, premii i różnego rodzaju dodatków "bo się należy" A tak w ogóle, to głosowaliście na PIS to czego narzekacie? Podporządkujcie się dyktaturze.
Alex
2 lata temu
Zamiast żabki to przed sądem powinni stanąc autorzy tej fatalnej ustawy o zakazie handlu. I tym razem nie powinno być wyrokow uniewinniających.
Durux
2 lata temu
Zazwiętośc w zatruwaniu życia ajentom żabki przez różne organy państwowe była dla mnie czymś nie do przyjęcia. Jeszcze żeby był powód to tego? Ale przecież nie było! Sąd widać uznał podobnie skoro uniewinnił żabkę.
Duduś
2 lata temu
Dla mnie mega pozytywna wiadomość! Przecież włączając do swojej działalności usługi pocztowe żabki realizowały dawno temu podpisane umowy. Wszystko było legalne. Wyrok sądu tylko to potwiedził.
ja
2 lata temu
pisoland -ciemnoland
klamot
2 lata temu
a ta zajadlosc kundla to w jakim celu? niech sobie handluja,komu to przeszkadza?wieksze podatki placa przeciez?
Kolano Prezes...
2 lata temu
Tak to jest jak PIS pisze ustawy "na kolanie". Nie dość że można takie przepisy "obejść", to jeszcze kolana prezesowi siadają i trzeba biedaka leczyć.
yo przepisom
2 lata temu
w Żabce zatankujesz ! kropla bezołowiowej =1gr. i zakupy robisz kiedy chcesz hehehe
bCOcRbDL
wania
2 lata temu
Sklep żabka powinien nazywać sie Chytry Lisek.
Maciej
2 lata temu
Niech się wezmą za ważniejsze sprawy a nie za dyktowanie polakom jak maja spedzac swoj wolny czas. Niech się zajmą moze opodatkowaniem KLERU w końcu. Będzie skąd brać na 500+
marek
2 lata temu
wzrost gospodarczy całą gębą :-)
1321
2 lata temu
placowka pocztowa bylem w 3 zabkach nie umieja przyjac paczki !!! odsylaja do DHL
katrin121
2 lata temu
Luzna interpretacja prawa. Jak radca prawna zwana profesorem
xxx
2 lata temu
ciekawe jak wejdzie w zcyie ustawa dotyczaca zakazu sprzedazy alko po 22 ciekawe co zabka zrobi jak jest otwarta do 23...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić