o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich. Senat poparł ustawę prezydenta Andrzeja Dudy

0
Podziel się

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów - przewiduje prezydencka ustawa, którą w środę przyjął Senat. Bez ograniczeń wiekowych dozwolone będzie tylko lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Rzecznik praw dziecka od lat apelował o wprowadzenie zakazu
Rzecznik praw dziecka od lat apelował o wprowadzenie zakazu (flickr.com, Evil Erin)
bEEbvcpx

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu projekt ustawy. Od wielu lat rzecznik praw dziecka Marek Michalak apelował do kolejnych ministrów zdrowia o wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci. W końcu się udało.

Ryzykowna, sztuczna opalenizna

Ustawa ma chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

bEEbvcpz

Regulacja przewiduje zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych ma być dozwolone bez ograniczeń wiekowych.

Pójście do solarium nawet raz zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 20 procent. Zobacz wideo:

bEEbvcpF

Z badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Inicjatorzy regulacji podkreślali, że rozwiązań zawartych w ustawie od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

Zakaz nie tylko w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym. Regulacje określające dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz zakazy udostępniania solariów osobom w wieku poniżej 18 lat istnieją w wielu krajach. Zakazały tego m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Austria. Tymczasem w Australii w ogóle nie można korzystać z solariów.

bEEbvcpG

autor: Olga Zakolska, PAP

bEEbvcqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić