o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Zakaz noszenia burek. Decyzja zapadła w kolejnym kraju

206
Podziel się

Kanadyjska prowincja Quebec wprowadziła prawo, wokół którego narastają kontrowersje. Krytycy oskarżają tamtejszy rząd o dyskryminację muzułmanek.

Zakaz noszenia burek. Decyzja zapadła w kolejnym kraju
(iStock.com)
bDUzVZiZ

W Quebecu wprowadzono zakaz zasłaniania twarzy przez osoby pracujące w sektorze publicznym. Dotyczy to m.in. urzędów, których petenci również będą mieli obowiązek odsłaniania twarzy.

Zasłaniać twarzy nie będzie można również w transporcie publicznym. Dotknie także nauczycieli, kierowców autobusów czy policjantów. Teoretycznie zmiana dotyczyć będzie też dentystów i lekarzy, jednak nie wiadomo jak oni mieliby nie zasłaniać twarzy np. podczas zabiegów.

Prawo przegłosowano stosunkiem 65:51. Zgromadzenie Narodowe Quebecu, organ ustanawiający prawo w tej kanadyjskiej prowincji, już od dwóch lat pracował nad projektem. Deputowani twierdzą jednak, że nowe prawo nie służy uderzeniu w muzułmanów. Ma jedynie na celu poprawę bezpieczeństwa - podaje BBC.

bDUzVZjb
Zobacz także: Zobacz także: Wyznania religijne w Polsce. Mamy więcej buddystów niż muzułmanów

Wbrew zapewnieniom władz, wiele osób jest oburzonych decyzją. Krytycy twierdzą, że przepisy ograniczą religijnym muzułmankom możliwość korzystania z usług publicznych jak np. wizyta u lekarza czy jazda autobusem.

Podobne przepisy wprowadza też coraz więcej krajów europejskich. Od 2011 roku twarzy nie wolno zasłaniać we Francji i Belgii. Ostatnimi czasy wiele było też kontrowersji wokół zakazu wprowadzonego w Austrii, gdzie policja z bronią w ręku próbowała wyegzekwować przestrzeganie prawa od muzułmanki zasłaniającej twarz.

bDUzVZjh

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUzVZjC
KOMENTARZE
(206)
piotr
4 lata temu
Wyjerzdżając do krajów muzułmańskich musimy się dostosować do ich religii (prawa). I jakoś nikt nie mówi o dyskryminacji.
Mario
4 lata temu
Nie są dyskryminowane w swojej ojczyźnie niech tam jadą....chyba że politycy(L) potrzebują wyborcòw tanim kosztem
Lula
4 lata temu
I bardzo bardzo dobrze
bDUzVZjD
Beton
4 lata temu
Jaka to dyskryminacja...? To nawet zakaz nie jest, tylko ćwierć zakazu. Zero islamu, kary za szmaty na łbie, podatek od posiadania Koranu i likwidacja meczetów. To jest zakaz! :-) Takiego zakazu życzę Kanadzie a im szybciej zostanie wprowadzony, tym lepiej.
ewa
4 lata temu
Decydując się na mieszkanie w jakimś kraju, musimy godzić się na przestrzeganie prawa tam obowiązującego. Chcą chodzić w burkach, niech żyją w krajach muzułmańskich ! Nikt ich na siłę nie przemieszczał do krajów cywilizowanych!
Najnowsze komentarze (206)
ania
3 lata temu
Kobiety fanatyczki religijne tez noszą pas szahida aby wysadzić sie naprzykład w waszym kinie...a normą jest ze zamachowcy zakładają strój kobiecy. Posłowie w Polsce juz powinni zakazać tego ograniczającego prawa kobiet stroju.
A kto wie !
3 lata temu
Co tam sie za tym zaslonienciem twarzy chowa , A pozatym nie sa w swoim kraju , i dlatego musza sie teraz do innego kraju dostosowac !
Sava
3 lata temu
Są w Europie i moim zdaniem to dla nich dyskryminacja religia religia,ale z drugiej strony to ich wybór i nikt nie powinien w to ingerować.
ewamarewa
3 lata temu
Burki nie są potrzebne w naszym klimacie. Oni mają inny klimat. Pustynie. Stąd wziął się ten ubiór, ale do Europy nie potrzeba go przenosić, bo tu nie ma burz piaskowych.
Naimad
3 lata temu
Wypi***słać brygady....
Niest
4 lata temu
Religia to sztuczny a silny podział narodów! Silniejszy niz granice państw ! Zawsze były główna przyczyna wojen i nienawisci ! A przeciez jesli wierzyc w Boga to jest jeden Bog wiec po co te administracyjne różnice? To poprostu walka o władze! Kazda religia tak ustawia ze jego jest ta jedyna i prawdziwa a reszta to heretycy! A właściwie to nigdzie nie jest tak wazna i konieczna tolerancja jak u wierzacych! Niestety!
Ania
4 lata temu
I słusznie, jak im się to nie podoba, to won do swojego kraju...Już czas, by zaczęli poznawać cywilizowany świat !
dario
4 lata temu
Jeśli im nie odpowiada to samolot i do domu.
bDUzVZjv
Mnich
4 lata temu
BRAWO! Bez woalek, turbanów i prysznic na basenie nago!
dyskryminacja...
4 lata temu
Bo muzułmanki są tylko dla muzułmanów?
Polak
4 lata temu
Dyskryminacją jest noszenie burek , ponieważ inne kobiety nie noszą !!!
dzinks
4 lata temu
Jak im nie odpowiada niech wracają do siebie,będzie mniej patologi i terrorystów!!!
wojak...
4 lata temu
Zasłanianie twarzy nie podyktowany względami zdrowotnymi musi być zabroniony i natychmiastowo egzekwowany Tylko i wyłącznie względny zdrowotne zwalniają z takiego zakazu.
jkl
4 lata temu
Powinni walić wysoki mandat nie tej kobiecie, ale jej ojcu lub mężowi. TO tylko dałoby nadzieję na zmiany.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić