Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jakub Ruźniak
|

Zakaz seksu pozamałżeńskiego. Indonezja chce wprowadzić kontrowersyjny przepis

10
Podziel się

W indonezyjskim parlamencie pojawił się projekt ustawy zakazującej seksu pozamałżeńskiego. Ambasada RP w Dżakarcie poinformowała, że nowy przepis miałby dotyczyć także turystów. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji.

Pary, które nie mają ślubu, mogą - na razie - czuć się w Indonezji bezpiecznie
Pary, które nie mają ślubu, mogą - na razie - czuć się w Indonezji bezpiecznie (Shutterstock.com)
bEDMfNDp

Przede wszystkim nowe prawo jeszcze nie weszło w życie. Zgodnie z sugestią prezydenta Indonezji, Joko Widodo, prace nad przepisami, zakazującymi seksu pozamałżeńskiego, mają być kontynuowane w nowej kadencji parlamentu (obecna kadencja dobiegła końca 30 września).

Jednak przepis, który karałby za współżycie bez ślubu, jest jednym z wielu we wprowadzanym nowym kodeksie karnym. Według jego pomysłodawców, dotychczasowe przepisy są nieprzystosowane do realiów dzisiejszej Indonezji. Wiele z nich bowiem pochodzi jeszcze z czasów, gdy kraj znajdował się pod panowaniem Holendrów.

bEDMfNDr

Projekt nowego prawa wzbudził wiele kontrowersji. Opozycja oraz tłumy protestujących zebrały się pod koniec września pod budynkiem parlamentu w Dżakarcie, aby zaprotestować przeciwko wprowadzanym przepisom. Indonezja, kraj umiarkowanie religijny, zmieniłaby się w państwo fundamentalistyczne.

Zobacz także: Zobacz też: Indonezja - największy archipelag świata

Nowe prawo dopuściłoby również do większej dyskryminacji osób LGBT, a także osłabiłoby prawa kobiet. Aborcja, która teraz dozwolona jest w wyjątkowych przypadkach, w nowym kodeksie miałaby być karana pięcioma latami więzienia.

bEDMfNDx

Dodatkowo warto wspomnieć o karze, jaką wymierzono w prowincji Aceh. Grupie sześciu kobiet i mężczyzn zadano publicznie 20 batów za uprawianie seksu poza związkiem małżeńskim. Kat, który wymierzał sprawiedliwość, kontynuował swoje zadanie nie zważając, że jedna z kobiet zemdlała i upadła na ziemię.

Projekt kodeksu karnego, który znajduje się obecnie w parlamencie, również zakazuje współżycia bez ślubu, jednakże ambasada RP w Dżakarcie uspokaja w wiadomości przekazanej Wirtualnej Polsce, że "projekt ustawy nie przewidywał kar cielesnych". "Przewidziana kara za seks pozamałżeński miała wynosić do 1 roku pozbawienia wolności albo grzywnę do 10 mln rupii indonezyjskich (ok. 2800 zł)".

bEDMfNDy

Pytanie jednak, czy jeśli na wycieczkę do Indonezji wyruszy para polskich turystów, którzy nie są związani żadnym związkiem formalnym, to czy ich też będą obowiązywały nowe przepisy? "W dotychczasowym projekcie ustawy zakaz seksu pozamałżeńskiego miał dotyczyć również osób odwiedzających Indonezję" – odpowiada ambasada i dodaje – "Przepisy przewidywały także zakaz wspólnego zamieszkiwania mężczyzny i kobiety, jeśli którekolwiek z nich pozostaje w związku małżeńskim z inną osobą".

Polska placówka w Dżakarcie zaznaczyła także, że stale monitoruje procesy legislacyjne w Indonezji. Jeśli polscy turyści będą mieli się czego obawiać, na stronie internetowej ambasady pojawią się odpowiednie ostrzeżenia.

Mimo wszystko pracownicy polskiej placówki zalecają przed wyjazdem do Indonezji, aby sprawdzić aktualne informacje, dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także ostrzeżenia wydawane przez samą ambasadę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDMfNDS
KOMENTARZE
(10)
Wiktoria
2 lata temu
Uważam że to bardzo dobry pomysł. Człowiek nie zwierzę, powinien panować nad rządzą. I nie byłoby ciąż niechcianych, i zabijania dzieci jeszcze przed ich urodzeniem.
Eryk
2 lata temu
Przeciez gol strzelony na wyjeździe liczy się podwójnie!😏✌
:)
2 lata temu
Spoko, i kaska do budżetu łatwo wpadnie. Jak u nas wcześniej fotoradary.
bEDMfNDT
Marek26
2 lata temu
Co wtym dziwnego?? Tak kościół u nas naucza i biblia. Znam wielu którzy czekają do ślubu. W innym przypadku jest to grzech nieczystości, codzolustwo.
Mariusz
2 lata temu
Tyle na świecie pięknych miejsc że można darować sobie Indonezję. Brud. Smród i średniowiecze.
Jaq
2 lata temu
Piekła nie ma. Zachowywanie się poprawnie z obawy przed piekłem jest żenujące. Zachowywanie się dobrze samemu z siebie wyznaczA wartośc człowieka.
Mąż
2 lata temu
Jeżeli do nocy poślubnej zachowałem czystość, ofiarowałem żonie niezwykły prezent. W sytuacji, gdy prawo dozwala seksu pozamałżenskiero, taki gest miał olbrzymią wartość. Jeżeli prawo by tego zabraniało, wówczas taki prezent dla żony nie ma już swojej wielkości. Takie prawo okrada tych, którzy posiadają wewnętrzne wartości.
jyhn
2 lata temu
Oczywiście: Hulaj dusza piekła nie ma. To się wielu śni.
jan
2 lata temu
Ale jak tu się oprzeć ładnej kobiecie
afrykaner
2 lata temu
bojkotujcie to muzułmańskie badziewie,zaraz zmienią prawo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić