Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jacek Dyrdak
|
aktualizacja

Zakaził się koronawirusem od martwego pacjenta. Pierwszy taki przypadek

3
Podziel się

W Tajlandii zmarł lekarz medycyny sądowej, który zakaził się koronawirusem od martwego pacjenta. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie.

Zakaził się koronawirusem od martwego pacjenta. Pierwszy taki przypadek
(Getty Images)

Szczegóły nie są znane. Nie podano nazwiska ani wieku lekarza. Wiadomo, że pracował w Bangkoku, stolicy Tajlandii. O jego zgonie napisało czasopismo naukowe "Journal of Forensic and Legal Medicine".

Naukowcy ostrzegli lekarzy. Na łamach ww. czasopisma stwierdzono, że lekarze medycyny sądowej także muszą się chronić przed infekcją.

Zobacz też: Osocze ozdrowieńców w walce z koronawirusem

Koronawirus a zmarli. Ostrzeżenie WHO

To nie pierwsze takie ostrzeżenie. Już wcześniej różne organizacje zdrowotne, takie jak WHO, apelowały do osób, które mają kontakt z osobami zmarłymi z powodu koronawirusa, aby zachowały ostrożność. Zwracały uwagę, że wciąż nie jest znany dokładny sposób działania koronawirusa i tego, w jaki sposób się rozprzestrzenia.

Dla porównania eksperci z WHO podają przykład zapalenia płuc. Podkreślają, że płuca pacjentów, którzy zmarli z tego powodu, dalej mogą zarażać, jeśli podczas sekcji zwłok lekarze są nieostrożni.

WHO podaje również przykład eboli. To także wirus. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że poziom eboli w organizmie pozostaje wysoki nawet po śmierci. Dlatego zakażeni, którzy zmarli, muszą być jak najszybciej chowani.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(3)
Dlatego
2 lata temu
Zarażał po śmierci bo nie założyli mu maseczki
Aar
2 lata temu
Kaszlnął trup i po ptokach uw
swer
2 lata temu
A co zmarly powiedziec ze to on zarazil? Zarazil sie pewno na oddziale.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić