o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Zamieszki w Ekwadorze. Godzina policyjna. Armia ze zgodą na użycie siły

9
Podziel się

W stolicy kraju Quito demonstranci podpalili siedzibę Centralnej Inspekcji Finansowej i zaatakowali stację telewizyjną Teleamazonas. Prezydent kraju Lenin Moreno zapowiedział "wprowadzenie porządku" w całym Ekwadorze.

Rząd Ekwadoru zniósł istniejące przez 40 lat dopłaty do paliw.
Rząd Ekwadoru zniósł istniejące przez 40 lat dopłaty do paliw. (Twitter, RT en Español)
bDYOUPWZ

- Wydałem rozkaz Połączonemu Dowództwu Sił Zbrojnych, by podjęło działania niezbędne dla ponownego wprowadzenia ładu w kraju - powiedział w orędziu Lenin Moreno.

Zgodnie z dekretem prezydenckim armia dostała pozwolenie na zastosowanie siły. - Pozwoli to na użycie sił porządkowych w obliczu aktów przemocy, które nie są do zaakceptowania - zaznaczył przywódca Ekwadoru.

bDYOUPXb

11 dzień protestów

Godzina policyjna obowiązuje w Ekwadorze od godz. 15 w sobotę czasu lokalnego (godz. 22 w sobotę w Polsce). Nie ma doniesień o tym, czy doszło do naruszeń i interwencji mundurowych.

Sobota była jedenastym dniem protestów w Ekwadorze. Wybuchły one w związku ze zniesieniem przez rząd obowiązujących od 40 lat dopłat do paliw. Krok ten spowodował wzrost cen benzyny o 123 proc. Podwyżka ma pomóc rządowi zaoszczędzić 1,5 mld dol. rocznie, a cały pakiet reform podatkowych ma przynieść roczny zysk w wysokości ok. 2,27 mld dol.

bDYOUPXh

W ramach porozumienia między Ekwadorem i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) kraj w zamian za zniesienie subwencji otrzymał kredyt w wysokości 4,2 mld dolarów.

Bunt najbiedniejszych

Siłą, która steruje protestami, jest Konfederacja Autochtonicznych Narodów Ekwadoru (CONAIE). Autochtoni stanowią 25 proc. wśród 17,3 mln mieszkańców Ekwadoru. Są oni najliczniejszą grupą wśród ubogich mieszkańców tego, stanowiąc aż 68 proc. wśród osób dotkniętych ubóstwem. Utrzymują się głównie z rolnictwa i radykalna podwyżka paliw oznacza dla nich ogromny wzrost kosztów produkcji oraz transportu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wynagrodzenie minimalne w górę. Pracodawcy nie protestują
bDYOUPXi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYOUPXC
KOMENTARZE
(9)
mik
2 lata temu
Ekwador ,nawet lubię tych Ekwadorczyków.
marek
2 lata temu
od jutra w polsce :-)
wania
2 lata temu
Tramp wdepnął.
bDYOUPXD
inge
2 lata temu
w calej ameryce lacinskiej panuje bieda zlodziejstwo zabojstwa gangi narkotykowe politycy policja wojsko sa korumpowani to oni doprowadzili ze ludnosc biednieje dlatego walcza o godne zycie jak wszedzie na swiecie
Klapciu
2 lata temu
Ekwador, tak samo jak Wenezuela, wprost leży na bogatych zasobach ropy naftowej. I to najlepszej, najczystszej, znacznie lepszej od zasiarczonej ropy rosyjskiej. Tak więc wiadomo, kto tą rozróbę robi i po co ona jest. Po co kupować ropę i płacić za nią, jak można wynająć parę tysięcy rozrabiaków, którzy zrobią "demokratyczny przewrót" czy inną 'różową rewolucję", obsadzą władzę najemnikami i agenturą wiadomego państwa i ropa będzie płynąć do nich za półdarmo albo i za darmo. Przykład najlepszy mamy chociażby po Libii czy Iraku, który napadnięto w 2003 roku, wymordowano władze, armię i nie mniej, niż półtora miliona cywilów, tyko po to, by grupka możnych mogła kraść iracką ropę po dziś dzień. A my, najdurniejszy naród Europy, jeszcze im w tym pomagamy, nie mając w zamian nic, prócz ryzyka i hańby.
pawel
2 lata temu
a można usiąść wypić flaszkę i się dogadać ... nie bardzo , bo w popielniczce tam też są mikrofony !
E?
2 lata temu
ogolnie jakos ostatnio bylo ze to najlepszy kraj do zycia jest...
Denio
2 lata temu
Armia jak dla narodu nie dla polityków
Pedro
2 lata temu
Byłem w ekwadorze. Dobrą kawę mają, ale ogólnie mizera
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić