REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Adam Bednarek28.08.18 (09:53)

Zapomniany polski program rakietowy. Rakieta zbliżyła się do granicy kosmosu.

Popularny youtuber SciFun przypomniał historię polskiego programu rakietowego. W roku 1970 polska rakieta Meteor II K wzbiła się na 90 kilometrów, zbliżając do granicy kosmosu. Plany zrujnowała jednak wielka polityka.
Gadżetomania

Polscy konstruktorzy już w 1957 roku wystrzelili pierwszą doświadczalną rakietę meteorologiczną. W kolejnych latach zespół pod kierownictwem Jacka Walczewskiego budował coraz doskonalsze rakiety, aż w 1970 roku odpalona z nadmorskiego poligonu w Ustce polska rakieta Meteor II K wzbiła się na 90 kilometrów, zbliżając do granicy Kosmosu. Popularny youtuber SciFun odwiedził muzeum w Rąbce pod Łebą, gdzie znajdowała się baza startowa polskich rakiet z lat 60. i 70., przypominając historię polskiego programu naukowego.

REKLAMA

Historię, która niestety nie miała szczęśliwego zakończenia. Gdy polscy konstruktorzy znajdowali się na dobrej drodze, by opracować rakietę sięgającą przestrzeni kosmicznej, program został przerwany. Mimo że polskie konstrukcje były technicznie gotowe do lotu w kosmos, to plan upadł ze względu na decyzje ZSRR.

Konsekwencje tego odczuwamy do dziś, o czym mówił w rozmowie z WP Tech Mateusz Józefowicz, współzałożyciel ABM Space - polskiej firmy działającej w branży kosmicznej.

- Trzeba się trochę obudzić, abyśmy uniknęli sytuacji jak z rakietami Meteor, gdy w wyniku decyzji obcego mocarstwa byliśmy zmuszeni porzucić program rakietowy, przez co dzisiaj nie mamy własnych środków wynoszenia i musimy ustawiać się jako petent w kolejce i płacić wielkie pieniądze za miejsce na rakiecie. Dzisiaj nikt nam niczego nie dyktuje, więc jeśli powtórzymy taką wpadkę tym razem z własnej woli, będzie to bardzo przykre i nasze dzieci nam to wypomną - ostrzegał Józefowicz, tłumacząc, dlaczego Polska powinna zacząć inwestować w kosmiczne górnictwo.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij