o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Zarezerwuj lot, poznają cię na wylot. Nowe wymagania strażników

54
Podziel się

Jak podaje "Puls Biznesu", Straż Graniczna ma dostawać dane osobowe pasażerów linii lotniczych na etapie rezerwacji lotu. Dostęp do nich otrzymają policja czy prokuratura. To ma ułatwić wykrywanie terroryzmu i walkę z przestępczością.

Firmy lotnicze będą przekazywać dane pasażerów Straży Granicznej
Firmy lotnicze będą przekazywać dane pasażerów Straży Granicznej (Shutterstock.com)
bEEzgFnV

Imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, ale i data, godzina, trasa i typ samolotu, numer biletu czy miejsca w samolocie – m.in. takie informacje znajdą się w bazie strażników. Ci mają wiedzieć też, kto podróżuje z Polski za granicę i zza granicy do Polski – mowa tu o krajach Unii Europejskiej i nie tylko.

Firmy lotnicze będą zobowiązane do przekazywania straży wielu danych, uznawanych za wrażliwe. W tej chwili każdy, kto rezerwuje lot ma pewność, że nie trafią w niepowołane ręce. Komendant Główny Straży Granicznej przekonuje, iż chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo. Poza nim wgląd do rejestru dostaną też szefowie policji, prokuratury, służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej, a także - jak wylicza gazeta - generalny inspektor informacji finansowej.

Warto też odnotować, że baza pasażerów to pomysł UE, który Polska musi zrealizować, do czego zobowiązuje nas dyrektywa z 2016 r. I rzeczywiście tak będzie, odpowiedzialność ponosi za to wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba. W resorcie już powstaje projekt.

bEEzgFnX
Zobacz także: Zobacz także: Problemy lotniska w Modlinie
bEEzgFoy
KOMENTARZE
(54)
ja
4 lata temu
A uchodzcow przy wjezdzie do Europy tez beda sprawdzac?
ja
4 lata temu
Moze jestem dziwna, ale mi to nie przeszkadza.
zorro
4 lata temu
szkoda, że tego na pontonach nie ma jak rezerwują bilety u przemytników
bEEzgFoz
Chris
4 lata temu
Przeciez w Europie, USA i Kanadzie to juz funkcjnuje od kilku lat. Soróbuj zarezerwwoac lot do Kanady nie uzypełniając ankiety...
Raff
4 lata temu
Bardzo dobrze. Jestem czysty. PO niech sie martwi i Kod. Brawo dla Pisu i Pana Kaczynskiego. Pozdrawiam serdecznie Pana Macierewicza.
abc
4 lata temu
Totalna niewola i kontrola , skandal, ale o to chodzi mafiom rządzącam
Dudis
4 lata temu
No i dobrze. Tylko Ci co mogą mieć coś do ukrycia będą lamentować a zwykli obywatele rozumieją,że w obecnej sytuacji z "olikowymi" to konieczność. Przecież nikomu nie udostępniają i nie przekazują Państwa danych
maja
4 lata temu
a dluigosc ptoszka czy szparki tez?
nieuk22
4 lata temu
Ależ piękna gramatyka w tym tytule Do szkoły!!!!!!
stary Gnat
4 lata temu
Pani Karolinie Błaszkiewicz, polecam ćwiczenia z gramatyki języka polskiego, z logiki też by się przydały, gdyż artykuł jest napisany nieskładnie i byle jak , jak na małolatę przystało.
DonPol
4 lata temu
Nas będą gnębić a co z milionami uchodźców kto ich sprawdzi
a kuku
4 lata temu
Prawdziwi mafiozi latają prywatnymi samolotami.
Alex
4 lata temu
Służby lepiej niech się wezmą za nielegalnych imigrantów przełażących przez polską granicę "z buta" zamiast dyskryminować własnych obywateli.
bEEzgFor
strazak
4 lata temu
to dopiero poczatek - jak zakupy beda odbywaly sie za pomoca tylko i wylacznie kart platniczych to jak ktos w aptece kupi lek na hiv to ma od razu w plecy - moim zdaniem to co sie dzieje biegnie w kierunku nie humanitarnego podejcia do "szarego czlowieka" - gorzej niz za komuny, bo wtedy (przynajmniej ja) wierzylismy jeszcze w lepsze jutro
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić