o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Zaskakujący wyrok SN. Tysiące kobiet mogą nie dostać pieniędzy

11
Podziel się

Małżeństwo nie wystarczy, by dostać świadczenie po zmarłym małżonku - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego. To oznacza, że tysiące kobiet może zostać pozbawionych wdowich rent.

Wdowie renty. Małżeństwo nie wystarczy
Wdowie renty. Małżeństwo nie wystarczy (East News)
bEECbNGt

Co prawda wyrok Sądu Najwyższego zapadł jeszcze w 2019 r., dopiero teraz poznaliśmy jego uzasadnienie. Jak głosi: nie wystarcza samo małżeństwo, ale potrzebne są też więzi małżeńskie.

- Tysiące kobiet może zostać bez środków do życia, ewentualnie będą musiały się utrzymać ze swojej niskiej emerytury. Oczywiście pod warunkiem, że ją mają - mówi "Wyborczej" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

bEECbNGv

Sprawa swój początek miała już w 2003 r., od ślubu pewnej pary, któremu sprzeciwiała się córka mężczyzny z poprzedniego związku. Przez 10 lat małżeństwo ukrywało, że się pobrało, ale w 2013 r. wyszło to na jaw. Córka robiła wszystko, by skłócić małżonków - skutecznie.

Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert o trzynastkach: dyskryminacja i wypychanie na emeryturę

Bezpośrednio przyczyną konfliktu było to, że mężczyzna bez pytania żony przepisał na córkę mieszkanie, a oprócz tego regularnie przekazywał jej pieniądze - podaje "GW". Po sporządzeniu aktu darowizny na rzecz córki relacje między małżonkami się popsuły. Kobieta zamieszkała w osobnym pokoju i "zaprzestała wykonywania obowiązków domowych".

bEECbNGB

Od lipca 2015 r. małżonkowie przestali wspólnie mieszkać, a rok później mąż zmarł. Wdowa wystąpiła po rentę rodzinną. ZUS jednak odmówił i sprawa trafiła do sądu.

Ku zaskoczeniu, sąd apelacyjny stwierdził, że kobieta nie ma prawa do świadczenia po mężu, bo: "nie wystarcza samo występowanie zewnętrznych oznak w postaci istnienia małżeństwa potwierdzonego formalnym aktem małżeńskim, ale konieczne jest zachowanie do dnia śmierci ubezpieczonego realnych więzi małżeńskich".

Sprawa wreszcie trafiła do Sądu Najwyższego, ten jednak podtrzymał decyzję sądu niższej instancji. - Okazuje się, że do uzyskania renty rodzinnej nie wystarczy już samo formalne małżeństwo. Dla sądu to za mało. Koniecznie jeszcze trzeba będzie udowodnić, że między małżonkami występowała więź. To może spowodować, że wiele kobiet nie będzie miała prawa do świadczeń wdowich – dodaje w "GW" Antoni Kolek.

bEECbNGC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEECbNGW
KOMENTARZE
(11)
wrózek
2 lata temu
U nas można tylko płacić podatki rząd , zus,czy sądy to fikcja nie mówiąc o innych instytucjach .Nie długo będzie tak że będziemy służyć panom władcom .To chyba nie takie są założenia tych wszystkich dziwnych instytucji ?
Mario
2 lata temu
Prawo to powinno istnieć i działać tylko w obliczu tego, jeśli małżeństwo było zbyt krótkie by uznać je jako pełnoprawne małżeństwo. To, że pod koniec życia się pokłócili nie zwalnia ZUSU z jego obowiązku. To jest zwyczajne nadirpretowanie zawiłego prawa
czloax
2 lata temu
Jaka jest definicja więzi? Jak ją udowodnić? Sprawa prosta: nikt nie zdoła i o to chodzi
bEECbNGX
50+
2 lata temu
Kobiety zajmujące się domem, niepracujące UWAŻAJCIE!!! Zostaniecie z ręką w nocniku!!!
Anka
2 lata temu
Ale jak ojciec czy matka pijaki i patole chcą alimenty i świadczenia od dorosłego dziecka którym się nigdy wcześniej nie interesowali albo je zaniedbywali to o prawdziwych więzach rodzinnych się nie wspomina. To jak to jest ?
Oszustwo
2 lata temu
No I kolejna kasa dla ZUS! Kurka.
Oszustwo
2 lata temu
No I kolejna kasa dla ZUS! Kurka.
Nodd
2 lata temu
Byłbym zdziwiony gdyby aparat nie chciał się dobrać do czyichś pieniędzy
Ciekawa
2 lata temu
Samo małżeństwo nie wystarczy, a czy gdy będą więzi A nie będzie małżeństwa wtedy będzie się renta należeć?
J23
2 lata temu
To orzeczenie w mojej opinii jest zgodne z intencjami prawodawcy. Ciekawe czy zadziałałoby to w drugą stronę tzn. wspólne prowadzenie gospodarstwa, ale bez papierka ...
Darek
2 lata temu
I bardzo dobrze , weźcie się baby za robotę , a jak nie, to spełniajcie swoje obowiązki domowe wraz z robieniem gałki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić