Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Zastosowali nową technikę poszukiwań. Znaleźli 15 biliardów ton diamentów

46
Podziel się

Naukowcy przeanalizowali fale dźwiękowe przechodzące przez powierzchnię Ziemi i dokonali zaskakującego odkrycia.

Zastosowali nową technikę poszukiwań. Znaleźli 15 biliardów ton diamentów
(iStock.com)
bETCkEqJ

Podczas badań natknięto się na obszar, gdzie dźwięk rozchodził się w nietypowy sposób. To właśnie tam ma znajdować się niewyobrażalnych rozmiarów złoże diamentów. Te drogocenne kamienie sprawiają, że fale dźwiękowe przyspieszają, co jest typowe tylko dla nich - informuje Sky News.

Znaleźliśmy je w jednym z kratonów, który może aż w 2 proc. składać się z diamentów. Nasze obliczenia wskazują, że to przynajmniej 15 biliardów ton (15 000 000 000 000 000 - przyp. red.) - skomentował Dr Ulrich Faul z MIT, odpowiedzialny za badania.

Metoda badania skał była już wcześniej wykorzystywana. To właśnie dzięki falom dźwiękowym ustalono dokładny skład litosfery. Kraton, czyli najstarsza, utwardzona część skorupy ziemskiej jest na tyle stabilny, że nie ulega fragmentacji. To właśnie dzięki temu kamienie takie jak diamenty, mogą w nich przetrwać.

bETCkEqL
Zobacz także: Zobacz także: #sekspopolsku Sposoby Polaków na podryw. Niektórzy to mają pomysły!

Wydobycia na razie nie będzie. Ogromne złoża znajdują się ok. 160 kilometrów pod powierzchnią. A przy obecnej technologii taki odwiert jest zwyczajnie nierealny. Najgłębszym miejscem, do którego "dotarł" człowiek jest tzw. rosyjska dziura do piekła, czyli Supergłęboki Odwiert Kolski (SG-3).

Nad SG-3 Sowieci rozpoczęli pracę jeszcze w 1970 roku. Prace nad odwiertem zakończono w 1976 roku, dokopując się do głębokości 12 262 metrów. Co ciekawe, najgłębsza dziura w Ziemi została stworzona dla kaprysu, aby pobić amerykański rekord w tej dziedzinie, który należał do odwiertu w Oklahomie. Amerykanie w poszukiwaniu ropy naftowej dokopali się na głębokość 9 583 metrów.

bETCkEqR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETCkErm
KOMENTARZE
(46)
jacek.daf
3 lata temu
kopcie,kopcie,spoko,skoro to jest najtwardsza skorupa to po skruszeniu jej nie bedzie blokady dla lawy,
ASDFG ......
3 lata temu
..... No i znowu " przedsiębiorstwo holocaust " upomnialo się o TZW. " mienie pochazarskie / po żydowskie " ....... bo to według nich " na pewno " ich własność ........ A czy wiecie , że oo Powstaniach Polskich to Polscy Patrioci byli zsyłani na Syberię , a ich majątki carat zagrabial ( czyli skonfiskował ) a chazarowie ( tzw. żydzi ) te majątki skupowali za grosze i służyli caratowi donosząc na Polakow ...... Skradziony majątek należy do Polskiego właściciela a nie do pasera czy złodzieja czy osoby co to kupiła Za bezcen
Cezary
3 lata temu
Przy takiej ilości, diamenty straciłyby swoją wartość jako biżuteria. Na każdego mieszkańca ziemi przypadałoby ponad 1800 ton tego kruszcu, czyli prawie 2 mln kg. Każdy mógłby wybudować sobie wielki diamentowy pałac i zostałoby jeszcze długie tyle tego "budulca".
bETCkErn
inz.mechanik
3 lata temu
Nadete losie dalej beda becelowac za to.
Leszek10000
3 lata temu
Nasi górnicy dali by radę.
zoa
3 lata temu
USA nie muszą kopać bo zagarnęli Afganistan,Irak a teraz okupują wespół z innymi Syrię. Wystarczy że , mając ich zasoby ropy, gazu,złota i diamentów, dyktują ich ceny na giełdach.
kolo
3 lata temu
nie napisaliście kiedy Amerykanie ruszają z misją pokojową
oki
3 lata temu
żydy już protestują i piszą petycje, ze to diamenty to ich przecież sa
Muhi
3 lata temu
Powiedzieli że PiS piwoszy wiadomości , poprostu powiedzieli
Muhi
3 lata temu
Znalezli, przyłożyli, dowiedzieli się, postawili . Co to za cyrk . Za czasów PiSu wraca nawet pisownia PRL-u. .... Wraca się
erfewr
3 lata temu
co to za ściema jakie 160 km jak skorupa ziemi ma około 80 km Najgłębsze wiercenia nie przekroczyły głębokości 14 km to skąd te 160 km nie odwiercą tego bo by diamenty nie były już w cenie a jak zaczną wydobywać to nikt o tym nie dowie się żeby cena nie padła na łeb jak już to one znajdują się na głębokości 20 30 km ale nie 160
kacper
3 lata temu
Przecież tam jest bardzo gorąco i diament zmieniłby się w grafit
lol
3 lata temu
sex instructor 1 hour for free
bETCkErf
fdsa
3 lata temu
diamentow tyle ze kazdy bonzo mialby w mordzie zamiast zebów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić