o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych

48
Podziel się

- Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - stwierdzil minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To jedyna interpretacja, która wynika z przepisów prawa, w tym z Konstytucji RP, a nawet zapisów prawa międzynarodowego - dodał. Odpowiadając na pytanie o możliwe konsekwencje prawne dla sędziów, którzy tę uchwałę podjęli, nie wykluczył, że zostaną one wyciągnięte.

Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych
Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych (PAP, Marcin Obara)
bEhWtfnp

Po zakończeniu obrad Sejmu minister sprawiedliwości wraz ze swoimi współpracownikami zorganizował krótką konferencję, by jeszcze raz wytłumaczyć, dlaczego zdaniem resortu podjęta w czwartek uchwała SN "jest nieważna z mocy prawa".

Wiceminister Sebastian Kaleta przypomniał, że w środę marszałek Sejmu złożyła do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. - Po przyjęciu takiego wniosku do rozpoznania postępowanie, którego dotyczy, ulega zawieszeniu z mocy prawa - stwierdził.

bEhWtfnr

- Ta ustawa jest również bezskuteczna dlatego, bowiem przekroczono uprawnienia, uzurpując sobie prawo do oceny prerogatyw prezydenckich w zakresie nominacji sędziowskich - tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł. - Konstytucja jasno stanowi, że sędziowie podlegają konstytucji i ustawom. Tylko konstytucji i ustawom. Nominacje odbywają się na wniosek KRS i dokonuje ich prezydent. Sędziowie są nieusuwalni. Znaczy się, że doszło do rażącego naruszenia uprawnień przez sędziów SN, poprzez uzurpacje do oceny prerogatyw prezydenta w zakresie nominacji sędziowskich - dodał.

Warchoł stwierdził też, że uchwała jest nieważna, bowiem doszło do wkroczenia w "kompetencje Sejmu". - Jesteśmy w Sejmie i to tutaj jest tworzone prawo - podkreślił.

- Na szczęście nie mamy w naszym kraju do czynienia z sędziokracją, jakby sędziowie tego chcieli, ale z demokracją - przekonywał Warchoł. - Polski parlament stanowi prawo. Pogwałcone zostało prawo o trójpodziale władzy, unijne prawo, konwencja praw człowieka, a przede wszystkim nasza konstytucja - dodał.

bEhWtfnx

Jego zdaniem sędziowie wkroczyli też w kompetencje KRS i TK.

- Konstytucja, do której odwołuje się opozycja i część aktywistów sędziowskich, którzy zaliczają się do tzw. nadzwyczajnej kasty, jasno stanowi o kompetencjach i uprawnieniach poszczególnych organów - kontynuował minister Ziobro. - Nie może być tak, że jeden organ wchodzi w kompetencje wszystkich trzech organów i podejmuje za nie decyzje - tłumaczył.

Dodał, że gdyby tak było to "nie mielibyśmy do czynienia z demokracją, tylko zupełnie innym porządkiem ustrojowym, który na szczęście w Polsce nie obowiązuje". Stwierdził, że nawet za czasów komunistycznych, które "znakomita większość zasiadających w SN sędziów pamięta, bo wówczas otrzymali nominacje sędziowskie", tamtejsze władze "nie zdecydowałyby się na usuwanie sędziów".

bEhWtfny

- Uchwała jest bezskuteczna - potwierdził wiceminister Michał Wójcik. I dodał, że nawet gdyby była podjęta zgodnie z prawem, to i tak straciłaby moc w momencie uchwalenia nowelizacji ustaw sądowych - dodał, przypominając o uchwaleniu przez Sejm tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów,

- Prawo jest wiążące dla wszystkich i za naruszenie prawa wszystkim grożą konsekwencje - stwierdził minister Ziobro, pytany przez jednego z dziennikarzy, czy w stosunku do 60 sędziów SN, którzy podjęli w czwartek uchwałę, zostaną wyciągnięte konsekwencje. - Będziemy informować o dalszych krokach - dodał.

bEhWtfnS
KOMENTARZE
(48)
LOLO
rok temu
zero TO OBORNIK
jo, kowol
rok temu
Prawem jest to co jo wom godom :)))))), jo mom racje bo mom wiekszość, tak jak Włodzimierz Ilicz Lenin, a się wom nie podobo- spuszcza na wos Felka. Dzierżyński sie z wami rozprawi!
Górnik
rok temu
Te wpisy hejterów(płatnych)nic nie zmienią REFORMA ZOSTANIE PRZEPROWADZONA DO KOŃCA.Vox populi vox dei.
bEhWtfnT
OLO
rok temu
ZERO , BAGNO I OBORNIK ..... WROTA WRONEK JUZ OTWARLI DLA CIEBIE
T'e Mi Da
rok temu
PISowskie prawo kaduka.. Prezio specjalnie zrobił niedouka ministrem żeby nim łatwiej było manipulować!
Bruce Lee
rok temu
Zbigniew jedz z tą czerwoną zaraza w Tobie nadzieja 😉
rycho84
rok temu
PIŚiołajba zaczyna tonąć, ciężar kłamstw, obłudy, itd pociągnie ich na samo dno. Natury nie oszukasz!
Tkt
rok temu
Ziobro to nieudacznik życiowy i prawniczy co teraz wychodzi coraz bardziej na jaw - SN to organ ostatecznie rozstrzygający spory zgodnie z naszą konstytucją a więc Ziobro nie ma nic do gadania. Boi się Ziobro i PiS że bekną za syf który robią w kraju i dlatego chcą upolitycznić sądy by mieć wpływ na decyzje kiedy dorwą się im do tyłka
Sprostowanko
rok temu
Prawo obowiązuje wszystkich z wyjątkiem pisu. Oni mogą wszystko, nawet bzdurne interpretacje przepisów prawnych są wiążące (oczywiście oni mogą ich nie respektować, jak uznaj a to za pomocne wobec swojej faszystowskiej polityki). A ciemnota bije brava
anna
rok temu
nadzwyczjna kasta szaleje ze zlosci ?
Wasal
rok temu
Tylko polecenia i rozkazy jarosława mają skutki prawne i ciemny naród ma to zrozumieć. Bo jak nie to nie będzie 500+
Małpa
rok temu
Orawo jest jedno dla wszystkich. Tak jest Panie Ziobro! Dla wszystkich bez wyjątku
balima
rok temu
szkoda ,że nie dla was.
bEhWtfnL
Marian
rok temu
Zero będziesz siedział. Maliniaka i Balbina uciekną do swojej ojczyzny 🇮🇱a Ciebie zostawia i Tobie podobnych pachołków
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić