o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych

48
Podziel się

- Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych - stwierdzil minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - To jedyna interpretacja, która wynika z przepisów prawa, w tym z Konstytucji RP, a nawet zapisów prawa międzynarodowego - dodał. Odpowiadając na pytanie o możliwe konsekwencje prawne dla sędziów, którzy tę uchwałę podjęli, nie wykluczył, że zostaną one wyciągnięte.

Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych
Zbigniew Ziobro: uchwała SN nie powoduje żadnych skutków prawnych (PAP, Marcin Obara)
bDaunidh

Po zakończeniu obrad Sejmu minister sprawiedliwości wraz ze swoimi współpracownikami zorganizował krótką konferencję, by jeszcze raz wytłumaczyć, dlaczego zdaniem resortu podjęta w czwartek uchwała SN "jest nieważna z mocy prawa".

Wiceminister Sebastian Kaleta przypomniał, że w środę marszałek Sejmu złożyła do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. - Po przyjęciu takiego wniosku do rozpoznania postępowanie, którego dotyczy, ulega zawieszeniu z mocy prawa - stwierdził.

bDaunidj

- Ta ustawa jest również bezskuteczna dlatego, bowiem przekroczono uprawnienia, uzurpując sobie prawo do oceny prerogatyw prezydenckich w zakresie nominacji sędziowskich - tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł. - Konstytucja jasno stanowi, że sędziowie podlegają konstytucji i ustawom. Tylko konstytucji i ustawom. Nominacje odbywają się na wniosek KRS i dokonuje ich prezydent. Sędziowie są nieusuwalni. Znaczy się, że doszło do rażącego naruszenia uprawnień przez sędziów SN, poprzez uzurpacje do oceny prerogatyw prezydenta w zakresie nominacji sędziowskich - dodał.

Warchoł stwierdził też, że uchwała jest nieważna, bowiem doszło do wkroczenia w "kompetencje Sejmu". - Jesteśmy w Sejmie i to tutaj jest tworzone prawo - podkreślił.

- Na szczęście nie mamy w naszym kraju do czynienia z sędziokracją, jakby sędziowie tego chcieli, ale z demokracją - przekonywał Warchoł. - Polski parlament stanowi prawo. Pogwałcone zostało prawo o trójpodziale władzy, unijne prawo, konwencja praw człowieka, a przede wszystkim nasza konstytucja - dodał.

bDaunidp

Jego zdaniem sędziowie wkroczyli też w kompetencje KRS i TK.

- Konstytucja, do której odwołuje się opozycja i część aktywistów sędziowskich, którzy zaliczają się do tzw. nadzwyczajnej kasty, jasno stanowi o kompetencjach i uprawnieniach poszczególnych organów - kontynuował minister Ziobro. - Nie może być tak, że jeden organ wchodzi w kompetencje wszystkich trzech organów i podejmuje za nie decyzje - tłumaczył.

Dodał, że gdyby tak było to "nie mielibyśmy do czynienia z demokracją, tylko zupełnie innym porządkiem ustrojowym, który na szczęście w Polsce nie obowiązuje". Stwierdził, że nawet za czasów komunistycznych, które "znakomita większość zasiadających w SN sędziów pamięta, bo wówczas otrzymali nominacje sędziowskie", tamtejsze władze "nie zdecydowałyby się na usuwanie sędziów".

bDaunidq

- Uchwała jest bezskuteczna - potwierdził wiceminister Michał Wójcik. I dodał, że nawet gdyby była podjęta zgodnie z prawem, to i tak straciłaby moc w momencie uchwalenia nowelizacji ustaw sądowych - dodał, przypominając o uchwaleniu przez Sejm tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów,

- Prawo jest wiążące dla wszystkich i za naruszenie prawa wszystkim grożą konsekwencje - stwierdził minister Ziobro, pytany przez jednego z dziennikarzy, czy w stosunku do 60 sędziów SN, którzy podjęli w czwartek uchwałę, zostaną wyciągnięte konsekwencje. - Będziemy informować o dalszych krokach - dodał.

bDaunidK
KOMENTARZE
(48)
Polak
8 miesięcy temu
Po wypowiedzi Ziobry i tych ministrów widać gołym okiem ze oni czyli PiS z prezydentem na czele nie chcą reformować Sądu tylko mieć na ta instytucja wpływ na sędziów chore państwo ,sędziowie używają swoich kompetencji w granicach prawa żeby przerwać ten pisowski jad , jeżeli prezydent napuszcza jednych to co to jest ?
Wasal
8 miesięcy temu
Boi się ziobro. I slusznie. Dużo ma za uszami. Przyjdzie i czas na niego.
benek
8 miesięcy temu
Zero nie jest upoważniony do oceniania co jest prawem a co nie. Jest tylko niedouczonym urzędnikiem któremu pomieszało się w głowie od głupich pomysłów
bDaunidL
123
8 miesięcy temu
Minister może mówić, że uchwała SN nie obowiązuje. Może, nic więcej
apis
8 miesięcy temu
ziobro ,wójcik ,warchol i gargamel kaleta- autorytety prawne polski - jeszcze - mgr przyłębska ,prokurator staś piotrowicz i krysia pawłowicz - autorytety prawne - twojego klubiku- tk
Najnowsze komentarze (48)
LOLO
8 miesięcy temu
zero TO OBORNIK
jo, kowol
8 miesięcy temu
Prawem jest to co jo wom godom :)))))), jo mom racje bo mom wiekszość, tak jak Włodzimierz Ilicz Lenin, a się wom nie podobo- spuszcza na wos Felka. Dzierżyński sie z wami rozprawi!
Górnik
8 miesięcy temu
Te wpisy hejterów(płatnych)nic nie zmienią REFORMA ZOSTANIE PRZEPROWADZONA DO KOŃCA.Vox populi vox dei.
OLO
8 miesięcy temu
ZERO , BAGNO I OBORNIK ..... WROTA WRONEK JUZ OTWARLI DLA CIEBIE
T'e Mi Da
8 miesięcy temu
PISowskie prawo kaduka.. Prezio specjalnie zrobił niedouka ministrem żeby nim łatwiej było manipulować!
Bruce Lee
8 miesięcy temu
Zbigniew jedz z tą czerwoną zaraza w Tobie nadzieja 😉
rycho84
8 miesięcy temu
PIŚiołajba zaczyna tonąć, ciężar kłamstw, obłudy, itd pociągnie ich na samo dno. Natury nie oszukasz!
Tkt
8 miesięcy temu
Ziobro to nieudacznik życiowy i prawniczy co teraz wychodzi coraz bardziej na jaw - SN to organ ostatecznie rozstrzygający spory zgodnie z naszą konstytucją a więc Ziobro nie ma nic do gadania. Boi się Ziobro i PiS że bekną za syf który robią w kraju i dlatego chcą upolitycznić sądy by mieć wpływ na decyzje kiedy dorwą się im do tyłka
bDaunidD
Sprostowanko
8 miesięcy temu
Prawo obowiązuje wszystkich z wyjątkiem pisu. Oni mogą wszystko, nawet bzdurne interpretacje przepisów prawnych są wiążące (oczywiście oni mogą ich nie respektować, jak uznaj a to za pomocne wobec swojej faszystowskiej polityki). A ciemnota bije brava
anna
8 miesięcy temu
nadzwyczjna kasta szaleje ze zlosci ?
Wasal
8 miesięcy temu
Tylko polecenia i rozkazy jarosława mają skutki prawne i ciemny naród ma to zrozumieć. Bo jak nie to nie będzie 500+
Małpa
8 miesięcy temu
Orawo jest jedno dla wszystkich. Tak jest Panie Ziobro! Dla wszystkich bez wyjątku
balima
8 miesięcy temu
szkoda ,że nie dla was.
Marian
8 miesięcy temu
Zero będziesz siedział. Maliniaka i Balbina uciekną do swojej ojczyzny 🇮🇱a Ciebie zostawia i Tobie podobnych pachołków
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić