Wróć na
Damian Słomski
|

Zbiórka na ECS zakończona sukcesem. Internauci dali 3 mln zł, które zabrało ministerstwo

68
Podziel się

W zaledwie dwa dni na Facebooku udało się zebrać 3 mln zł dla Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku. Internauci błyskawicznie zareagowali na apel - podobnie jak przy "ostatniej puszce Pawła Adamowicza".

Patrycja Krzymińska - organizatorka zbiórki na Europejskie Centrum Solidarności
Patrycja Krzymińska - organizatorka zbiórki na Europejskie Centrum Solidarności (WP.PL, WP)
bCzVlusB

Patrycja Krzymińska, która wcześniej zorganizowała rekordową zbiórkę do "ostatniej puszki Pawła Adamowicza” poszła za ciosem i - w odpowiedzi na problemy Europejskiego Centrum Solidarności - uruchomiła w piątek w południe kolejną akcję. Nie minęły 24 godziny i na koncie były już 2 mln zł. Brakujący milion wpadł w ciągu kilku kolejnych godzin. O 18:35 w sobotę na koncie zbiórki pojawiły się 3 mln zł.

"W imię solidarności idziemy na ratunek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku by uczcić i świętować 30-lecie polskiej wolności. Solidarność to nasze dziedzictwo i niech będzie codziennym sposobem na życie. Zbiórka na rzecz realizacji programu obchodów rocznicy wyborów 1989 roku” - taki opis towarzyszył akcji.

bCzVlusD

Dlaczego akurat 3 mln zł? To kwota, o którą została obniżona dotacja rządowa dla ECS. Po obniżce wyniosła 4 mln zł z pierwotnej sumy 7 mln zł. W ostatnim czasie ministerstwo kultury chciało zwiększyć finansowanie, ale pod pewnymi warunkami. Resort m.in. chciał mieć większy wpływ na sposób funkcjonowania tej instytucji "stosownie do ich zaangażowania finansowego w jej prowadzenie". Chciał także mieć prawo do wskazywania wicedyrektora ECS i proponował utworzenie Działu im. Anny Walentynowicz z zespołem ok. 10 osób.

W piśmie polityk odniósł się również do kwestii funkcjonowania w siedzibie ECS Instytutu im. Lecha Wałęsy. - Ministerstwo nie neguje działalności Instytutu Lecha Wałęsy w zakresie, w którym jest ona zgodna z obowiązującym prawem, w tym prawem wewnętrznym ECS, pozostawiając polityczne oceny takiej działalności, jako kwestię odrębną, niezwiązaną ze sprawą, będącą przedmiotem niniejszej odpowiedzi na interpelację. Jednocześnie, jak wskazano powyżej, należy zauważyć, że były Prezydent Lech Wałęsa uczestniczył w ECS w wydarzeniach, które można określić jako agitacje polityczne będące w ECS zabronione – napisał Piotr Gliński.

bCzVlusJ

"Gazeta Wyborcza" spekuluje, że jest co najmniej kilka kwestii, które PiS chciałoby przeforsować w ECS. Sugeruje, że na głównej wystawie miałyby pojawić się informacje, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB. Poza tym politykom PiS przeszkadza, że w centrum odbywają się wydarzenia z udziałem środowisk LGBT czy konferencje Platformy Obywatelskiej.

W sobotę Rada Europejskiego Centrum Solidarności przyjęła uchwałę, w której odrzuca propozycję Piotra Glińskiego.

Zebranie 3 mln zł w zbiórce pozwala obecnym władzom ECS na niezależność. Powiązanie tej sprawy z prezydentem Pawłem Adamowiczem nie jest przypadkowe. To on był inicjatorem budowy centrum. On też był jednym z negocjatorów w kwestii dotacji ministerstwa.

bCzVlusK

2010 roku Paweł Adamowicz podpisał umowę na dofinansowanie budowy ECS z ówczesnym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. Wtedy też rozpoczęła się budowa obiektu, w którym obecnie mieści się siedziba centrum. Jako instytucja ECS powstało w 2007 roku.

bCzVlute
KOMENTARZE
(68)
ZUŻYTY
rok temu
Musimy się jeszcze poskładać na turbiny do elektrowni jak się zużyją.
krzys
rok temu
zbudowali sobie kolebkę do dojenia publicznych pieniędzy , a jak ktoś się opamiętał i zatrzymał dojarkę , to już oburzenie , dokładnie tak się zachowuję ,,PASOŻYT,,
Jozef
rok temu
Proponuje dozbierac reszte-widać ze ECS jest wstanie utrzymać sie samo
bCzVlutf
bolo
rok temu
chca sie bawic niech sie bawia za swoje
oszukany
rok temu
co to 3 mln jak sprzedali cały kraj?
Najnowsze komentarze (68)
dsae
rok temu
Zbiórka na fanaberie i foldery.Lepiej się zainteresujcie bezdomnymi w Gdańsku , z podapalanymi domami, z ul.Kieturakisa, okna pozabijane deskami i dziurawe ulice.
" Janek Wiśzn...
rok temu
Żebranina s korzyścią dla opozycji. Opozycja totalna ,raczej totalitarna zagarnia resztki wolności w ECS. Zagarnęła i jeszcze ma pretensje do solidarności ,że odżegnuje się od samowoli i zawłaszczanie pamięci polaków.
xciting
rok temu
Teraz tylko jeszcze zbiórka na spłate mojej hipoteki :-)
Gdanszczanka
rok temu
Gdansk nie da sobie w kasze dmuchac. Jak sie wkurzymy, to sie odetniemy i utworzymy raj podatkowy i strefe wolnoclowa. Warszawka bedzie od nas kase pozyczac.
Preczpis
rok temu
PiS myślało że wszystkich można kupić - brawo niech żyje wolność a PiS przeczy temu o co walczyliśmy.
Pedagog
rok temu
Dlaczego utrzymanie takiej placówki tak drogo kosztuje? Czy ktoś nie jest rozrzutny? Czy bez końca będziemy wzywani do wnoszenia datków na różne cele od koniecznych operacji za granicą po utrzymanie placówek muzealnych.
Spisty
rok temu
Soros jak zawsze sypnął grosze m kiedy chodzi o szerzenie komunizmu i propagowanie fałszu
dk
rok temu
ludzie sa chorzy.....
bCzVlusX
mirasowo43
rok temu
Podły Pis ! Szantaż i agresja metody rządzenia nie zarządzania .
marek
rok temu
historia wywali pis z pamięci :-)
accb
rok temu
Potrzebne te miliony jak dziura w moście,bo trzeba dobrze się bawić zamiast doposażyć jakiś biedny żłobek ,czy choćby jadłodajnię dla bezdomnych.Ciekawe skąd te miliony , czy od Sorosa .? Trochę się zbiera dla niepoznaki, a reszta płynie.
Wódz OTUA
rok temu
Bolek będzie miał na drobne wydatki
nikoś
rok temu
Tam już nie będzie "Solidarności"? Koniec!!!!
bolo
rok temu
chca sie bawic niech sie bawia za swoje
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić