o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

"Żenująca i przykra" akcja Morawieckiego. Tak chciał skompromitować Gersdorf. Kulisy pseudomisji w PE

56
Podziel się

Podczas niedawnej wizyty w Strasburgu Mateusz Morawiecki pokazywał europosłom zdjęcie z 1980 roku, na którym miała być Małgorzata Gersdorf z Edwardem Gierkiem. To samo, które od kilku miesięcy krąży w sieci jako "dowód uwikłania Gersdorf w system komunistyczny".

Zamieszanie wokół Małgorzaty Gersdorf trwa od początku lipca, kiedy weszły w życie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym
Zamieszanie wokół Małgorzaty Gersdorf trwa od początku lipca, kiedy weszły w życie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym (Forum, piotr malecki)
bDIGyGGJ

Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza".

Zdjęcie zostało wykonane w lipcu 1980 r. podczas studenckiej akcji 'Chełm '80'. Na niszowych prawicowych portalach pokazywane jest od grudnia 2017 r. Krąży też w serwisach społecznościowych.

Prywatne "śledztwo" ws. zdjęcia Morawiecki prowadził podczas wizyty w europarlamencie 4 lipca. Premier podczas emocjonalnej debaty przedstawił swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej. Fotografia miała być ważnym argumentem w dyskusji z europosłami. Ci wypytywali go o standardy praworządności w Polsce i o prezes Gersdorf, która 3 lipca wbrew konstytucji została pozbawiona stanowiska.

bDIGyGGL

"Fotografię ze spotkania Gierka z działaczami SZSP [Socjalistyczny Związek Studentów Polskich] Morawiecki miał w telefonie. Mówił, że dostał ją z Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas kolacji wypytywał o to zdjęcie europosła Bogusława Liberadzkiego, był przekonany, że znalazł coś, co skompromituje Gersdorf i potwierdzi jego tezy" - zdradził dziennikowi jeden z urzędników, którzy tego dnia brali udział w kolacji z premierem i polskimi europarlamentarzystami.

To, że rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło, potwierdził w rozmowie z "Wyborczą" europoseł SLD Bogusław Liberadzki. "Skoro pan pyta, to nie mogę kłamać. Taka sytuacja miała miejsce. Zaprzeczyłem, że pani ze zdjęcia to Małgorzata Gersdorf, powiedziałem, jak naprawdę nazywa się kobieta stojąca obok Edwarda Gierka. Nie chciałbym do tego wracać, bo to było dosyć żenujące i przykre. Myślę, że premier rządu RP nie powinien zniżać się do czegoś takiego" - podkreślił.

Kobieta w środku fotografii to nie Małgorzata Gersdorf, lecz działaczka zarządu warszawskiego SZSP. W 1980 r. Gersdorf była już pięć lat po studiach, nigdy nie należała do SZSP, a od powstania "Solidarności" działała w związku aż do wprowadzenia stanu wojennego. Liberadzki był w latach 1975-81 działaczem SZSP i znał osoby biorące udział w spotkaniu z Gierkiem, wówczas pierwszym sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

bDIGyGGR

Morawiecki już kilka razy wcześniej rozpowszechniał za granicą informacje o rzekomo komunistycznych korzeniach sędziów Sądu Najwyższego i atakował polskie sądownictwo za to, że jest skorumpowane i nie rozliczyło się z przeszłością.

Pytana o fotografię i zachowanie premiera w Strasburgu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska skierowała redakcję "GW" do biura prasowego kancelarii premiera. Stamtąd dziennik odpowiedzi jednak nie otrzymał.

Impas

Przypomnijmy, zamieszanie wokół Małgorzaty Gersdorf trwa od początku lipca, kiedy weszły w życie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym. Zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożą oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska, a prezydent wyrazi na to zgodę.

W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym właśnie I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Nie złożyła takiego oświadczenia. Podkreśla, że jej kadencja zgodnie z konstytucją trwa 6 lat - do 2020 roku.

bDIGyGGS

Kilka dni temu Morawiecki oznajmił, że zgodnie z nową ustawą Gersdorf nie jest już I prezes Sądu Najwyższego. Stwierdził, że nowe przepisy "mają pozwolić wyjść z impasu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Żakowski: Tusk nie ma szans na wygraną. Wybory nie będą uczciwe
bDIGyGGT
bDIGyGHm
KOMENTARZE
(56)
ggg
3 lata temu
Co tu komentować, po prostu bydło. Prof. Bartoszewski miał racje
Kolano Prezes...
3 lata temu
Marny to premier, który kłamstwami musi "udowodnić" cudze rzekome winy! Nawet komuniści, których tak często atakuje Morawiecki nie stosowali tak prymitywnych metod, na których można się tylko ośmieszyć i zrujnować wiarygodność! Komunistyczny premier miał do szerzenia kłamstw cały sztab ORMO-wców, oficerów politycznych i aparatczyków partyjnych. Poza tym, czy zadaniem premiera jest uprawianie kłamliwej propagandy? Po co ma Kurskiego i TVPis? Za co płacą setki milionów złotych Rydzykowi? Po co wysyłają tysiące płatnych hejterów na fora?
awerty
3 lata temu
Czyzby premierek krzywousty skarzyl sie w Brukseli na Polske?
bDIGyGHn
brum
3 lata temu
Toż to absolutna kompromitacja. Premier przyłapany na łgarstwie. W dodatku tak głupim jak na dorosłego człowieka.
janusz
3 lata temu
może jest wysoki ale jednocześnie mały biedny człowiek! czego można spodziewać się po takim kimś?! miała zdjęcie z człowiekiem który na polityce niczego się nie dorobił za to budował drogi szpitale szkoły dużą fabrykę Fiata itd itp! czym może pochwalić się I sekretarz pis?
Najnowsze komentarze (56)
Aaa
3 lata temu
Komuszki wyją, skąd korytko teraz? Emigrować do Brukseli, tyle że tam to samo będzie. Czyli o na Kubę uciekać
Polka
3 lata temu
Dla mnie to nie premier to chłystek kaczyńskiego
Leon Z.
3 lata temu
...europoseł SLD Bogusław Liberadzki. "Skoro pan pyta, to nie mogę kłamać... Cytat roku jak dla mnie.To się pytam pana Liberadzkiego. Jakie wykształcenie ma pan Kwaśniewski?
Go
3 lata temu
Wstyd, wstyd p. Premierze
tyburek
3 lata temu
Taka prawda jak z pytonem. Morawiecki to niezła świnia w takim razie.
Jacii
3 lata temu
Pis to dno dna. Bez dna.
i vice versa
3 lata temu
Tak jak Prokurator Generalny Zbigniew Z. nie jest prokuratorem i może sprawować funkcję posła tak Małgorzata G. Może być sędzią w stanie spoczynku i sprawować w tym czasie I Prezesem SN .
do szkoły GOO...
3 lata temu
kto to jest ten nieuk morawiecki? skąd on się wziął????
bDIGyGHf
lol
3 lata temu
Pisowska żenada
Cziko
3 lata temu
Juz dawno trzeba bylo podziekowac tej sedzi na uchodzistwie. Zenujaca ta pani jest.
Tusk
3 lata temu
Sędzia na ulicy brawo
Polak
3 lata temu
Jedna wielka żenada to jest ta POskomunistyczna kasta sędziowska i bolszewia prawnicza oraz wielka i niezastąpiona pani Gersdorf,którą uważam że należało by rozstrzelać za zdradę stanu.
Ebde
3 lata temu
Jakim małym jesteś człowiekiem aby dyktować komuś gdzie powinna żyć a dlaczego ty sam nie wybierzesz łatwego życia w San Eskobar kraju dobroci
brum
3 lata temu
Toż to absolutna kompromitacja. Premier przyłapany na łgarstwie. W dodatku tak głupim jak na dorosłego człowieka.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić