o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Zgrzyt na Westerplatte. Wojsko nie dopuściło harcerzy do odczytania Apelu Pamięci

50
Podziel się

W ostatniej chwili zmieniono program uroczystości na Westerplatte. Apel Pamięci zamiast harcerza odczytał żołnierz. Nagranie, na którym widać, jak zablokowano mu dostęp do mównicy, zamieścił w sieci prezydent Gdańska. ZHP nie chce komentować tej sytuacji. MON zaprzecza, by żandarmeria "utrudniała osobom przebywającym na Westerplatte udział w ceremonii".

Współorganizatorami uroczystości na Westerplatte od lat są harcerze
Współorganizatorami uroczystości na Westerplatte od lat są harcerze (PAP, Paweł Jocher)
bDUByOXp

Plan uroczystości na Westerplatte zakładał, że po przemówieniach premier Beaty Szydło i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz odczytaniu modlitwy za poległych przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia harcmistrz Artur Lemański odczyta Apel Pamięci. Tak się jednak nie stało. - Wojsko złamało obietnicę - twierdzi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zobacz także: Zobacz, jak zablokowano harcerza na Westerplatte

- Od 18 lat spotykamy się na Westerplatte. Było tu dotychczas siedmiu premierów i trzech prezydentów RP i ja nigdy przedtem nie spotkałem się z tak niską kulturą jak dzisiaj. Tu na Westerplatte stało się coś, co jest sprzeczne z istotą tego miejsca - powiedział po uroczystościach Paweł Adamowicz.

bDUByOXr

Prezydent Gdańska tłumaczył, że od wielu lat harcerze wraz z prezydentem Gdańska są współgospodarzami uroczystości. - Wczoraj odbyłem kilka rozmów z przedstawicielami MON, jasno było ustalone, że harcmistrz Lemański odczytuje Apel Pamięci, natomiast odniesienia "są wśród nas" wygłasza oficer Marynarki Wojennej - mówił Adamowicz. Niestety, nie dopuszczono do tego. Apel, w którym zgodnie z ustaleniami znalazło się wspomnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, a także ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, którzy "oddali życie w katastrofie smoleńskiej wraz z 93 uczestnikami pielgrzymki do Katynia" odczytał żołnierz.

- W tej chwili młodzież harcerską traktuje się jak ozdobnik, jak rekwizyt. To fatalny przykład, który idzie z góry na dół. Były różne rządy, prawicowe, lewicowe, jednak jeszcze nikt nie mieszał się nam w program. Dzisiaj byliśmy świadkami cenzury na uroczystości samorządowej - mówił po uroczystościach prezydent Gdańska.

Zdaniem Adamowicza odpowiada za to minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który "stworzył swoją prywatną armię" i to właśnie "żandarmeria wojskowa nie dopuściła harcerza do odczytania apelu".

bDUByOXx

Adamowicz: przedstawiciel MON "blokuje fizycznie harcerza"

Paweł Adamowicz umieścił na swoim profilu na Facebooku nagranie wideo, na którym widać, jak harcmistrz Lemański został nie dopuszczony do odczytania apelu. "Na tym oburzającym filmie widać, jak przedstawiciel MON Macierewicza blokuje fizycznie harcerza, a przedstawicielka ministra Macierewicza rozkazuje "proszę stać!". Pani widoczna na filmie na wczorajszym spotkaniu z moimi pracownikami powątpiewała w ich narodowość i pytała czy na pewno mają polski paszport" - napisał Adamowicz.

To jeszcze nie jest koniec. Co roku tradycją było wspólne śniadania na terenie jednostki Straży Granicznej. Podczas tegorocznych obchodów ministerstwo nie wyraziło zgody na obecność harcerzy.

Harcerze nie chcą komentować incydentu

- Harcerze od 1999 roku biorą udział w tych uroczystościach. Pełnią służbę reprezentacyjną, porządkową i ratowniczą. Wcześniej sami je organizowali - powiedziała WP harcmistrz Martyna Kowacka, rzeczniczka prasowa ZHP. - To co się wydarzyło dzisiaj to sytuacja niecodzienna - stwierdziła. Nie chciała jednak komentować tego wydarzenia.

bDUByOXy

Hm. Kowacka przyznała, że przez ostatnie kilka lat harcerze nie odczytywali apelu poległych. - Wcześniej jednak robili to co roku - zapewniła w rozmowie z WP.

- To władze miasta zaproponowały, by harcerze odczytali w tym roku apel. Takie uzgodnienia zapadły już jakiś czas temu, to nie jest kwestia ostatnich kilku dni - powiedział WP harcmistrz Artur Lemański. To właśnie jego zablokowali przedstawiciele MON, uniemożliwiając odczytanie apelu. Dodał, że jest zaskoczony całą sytuacją. Jej wyjaśnienie pozostawił władzom ZHP.

bDUByOXz

MON: żołnierze ŻW nie utrudniali osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii

Komunikat w sprawie uroczystości na Westerplatte wydała rzeczniczka resortu ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz..

"Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które odbyły się z udziałem najwyższych władz państwowych, Marszałka Senatu RP, Premier Rady Ministrów oraz Rządu przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym" – napisała Anna Pęzioł-Wójtowicz w komunikacie zamieszczonym na stronie MON.

Podkreśliła, że "Żandarmeria Wojskowa realizowała zadania zgodnie z prawem", a jej żołnierze "w żaden sposób nie utrudniali osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii". "Funkcjonujące w mediach nagrania z części uroczystości obrazują moment, kiedy apel pamięci jest odczytywany" - dodała rzeczniczka resortu.

bDUByOXA

Adamowicz: dzisiaj naszym Westerplatte jest obrona konstytucji i wolności

- To tu Polacy powiedzieli "nie" agresji i deptaniu praw człowieka i praw boskich. Opowiedzieli się po stronie niezbywalnych wartości, wolności i niepodległości, przeciw sile i przemocy. Walczyli osamotnieni - podkreślił.

- Świadomi doświadczeń, które złożyły się na lekcję tamtego września, po raz kolejny musimy z całą mocą powtórzyć: że Polska może być bezpieczna tylko w zjednoczonej Europie. Dlatego każda próba osłabienia naszych związków z Europą, wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej jest nie tylko sprzeczne z polską racją stanu, lecz jest rozłożonym na raty politycznym samobójstwem - powiedział prezydent Gdańska.

Przywołał też słowa Jana Pawła II z mszy w 1987 r. na Westerplatte skierowane do młodych ludzi, że każdy z nich powinien mieć w swoim życiu jakieś Westerplatte i zbiór zasad, których należy bronić.

- Każde pokolenie ma swoje Westerplatte, każdy ma porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Dzisiaj naszym Westerplatte jest obrona najbardziej zagrożonych wartości: konstytucji i wolności, solidarności ze słabszymi, obrona rządów prawa, niezawisłości sędziowskiej i przyzwoitości, prawdy w życiu publicznym. Musimy te wartości utrzymać i obronić w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych – to nasza powinność, obowiązek, nasza miara człowieczeństwa – to przesłanie Westerplatte 2017 - powiedział Adamowicz.

bDUByOXS
KOMENTARZE
(50)
Mirosław
4 lata temu
A co ma Lech Kaczyński do Westerplatte? Czy wszędzie trzeba wtykać ten Smoleńsk? Litości...
Henry
4 lata temu
Upadek obyczajów
Boże widzisz ...
4 lata temu
"oddali życie w katastrofie smoleńskiej wraz z 93 uczestnikami pielgrzymki do Katynia"
bDUByOXT
hevry
4 lata temu
masakra druga Białoruś
alfaiomega
4 lata temu
Z rozkazu Maciorewicza?
Najnowsze komentarze (50)
Schabowy
4 lata temu
Coś ten schabowy maciarewiczowi za bardzo smakował.
prawda
4 lata temu
Rezim Kaczynskiego zaczyna osiagac granice absurdu.....jest winien smierci brata i reszty pasazerow tego lotu....i zadne zabiegi socjotechniczne tego nie zmienia....kaczynski jest morderca 96 istnien ludzkich!!!!!!!!
Nie mogę uwie...
4 lata temu
Ta pani zapomina, że tłumaczenia "ja tylko wykonywałam rozkazy..." nie bylyi nie będą skuteczną obroną. Na pewno nie ma tych poleceń na piśmie. ten gest poniżył obecnych harcerzy wiernych zasadom i ślubowaniu oraz shańbił pamięć o tysiącach harcerzy, którzy walczyli i oddali życie za Polskę.
zenek
4 lata temu
Żal mi tego młodego człowieka. Na PiS to on chyba już nie zagłosuje.
opanowany
4 lata temu
A mi zablokowano obejrzenie tego filmu. Czy to zbieg okoliczności czy perfidna prowokacja?
wolnemedia
4 lata temu
Platfusy to kłamcy i oszuści !
NIE PLATFORMI...
4 lata temu
Dlaczego tak moderujesz według obcych ten artykuł?
ego
4 lata temu
Ludzie bez HONORU,
bDUByOXL
saimon1974
4 lata temu
Przyglądnijcie się wyborcy pisu jak ta władza traktuje obywateli (pomyślicie nas to nie dotyczy bo my ich popieramy) ale jak partia jarosława położy łapę na całym państwie i wyborcy już nie będą potrzebni to będziecie traktowani tak samo czyli z buta.
DUCH
4 lata temu
WYBRALIŚCIE WARIATÓW TO TERAZ NIE PŁACZCIE!!!!
det
4 lata temu
ten Lemański to nie jest syn tego kryptokomunistycznego "księdza" Lemańskiego ?
sfg
4 lata temu
a kiedy będą płacić 500 +
al
4 lata temu
to i tak dobrze że harcerza nie spałowali, i do więzienia nie wtrącili na 48 h.
.......
4 lata temu
.......Prezydent Gdańska robi ZGRZYTY .....może to NIEMIECKA ROBOTA ??? ....jest ustawa o takiej V kolumnie"" ...warto do niej zajrzeć !!!!!!!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić