o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Arkadiusz Stando
|

Ziemia ma trzeci biegun. Rozpuszcza się w niebezpiecznym tempie

32
Podziel się

Lodowce na Ziemi zajmują około 10 proc. całej powierzchni. Jeszcze kilka lat temu ta liczba wynosiła ponad 1,5 proc. więcej. Na naszych oczach znikają lodowce Wyżyny Tybetańskiej, a to będzie miało swoje konsekwencje.

Od lodowców himalajskich zależy życie miliardów ludzi
Od lodowców himalajskich zależy życie miliardów ludzi (123RF)
bDowgWlh

Około 15. proc całego śniegu i lodu pokrywającego naszą planetę znajduje się w dwóch graniczących ze sobą pasmach górskich. To znane każdemu Himalaje i Hindukusz. Są trzecim takim skupiskiem zmrożonej wody, dlatego glacjolodzy określają je trzecim biegunem Ziemi.

Trzeci biegun znacznie traci na masie. Od 1970 roku zniknęło aż 15 proc. lodowców w Himalajach i Hindukuszu. Nowe prognozy nie przynoszą pozytywnych wieści. Sytuacja jest równie kiepska, co w przypadku Grenlandii.

Według najnowszego raportu IPCC, dotyczącego kriosfery (terenów stale pokrytych lodem) i oceanów, do 2100 roku rozpuści się co najmniej 2/3 lodowców w regionie Azji. W tym samym okresie na całym świecie zniknie około 1/3 lodu, i to w przypadku pozytywnego scenariusza. Warunek? Spowolnienie globalnego ocieplenia do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur z ery industrialnej.

bDowgWlj

Od lodowców himalajskich zależy życie ponad 1,6 miliarda ludzi zamieszkujących tereny południowo-wschodniej Azji. Od ich życia bezpośrednio zależy też nasze. To w tych regionach powstaje spora część światowej żywności, elektroniki czy nawet ubrań.

Lodowce topniejące przy odpowiednim tempie są dla tych ludzi źródłem wody pitnej. Zasila ona rzeki takie jak Rzeka Żółta, Ganges, Indus, Mekong czy Brahmaputra. Głównym problemem jest to, że podobnie jak pozostałe dwa bieguny Ziemi, ten teren ogrzewa się trzy razy szybciej od reszty planety.

Jak naukowcy w ogóle są w stanie badać zmiany na Wyżynie Tybetańskiej?

Jak łatwo się domyślić, praca na terenie położonym ponad 4000 m n.p.m. nie należy do najłatwiejszych. Z tego względu przez wiele lat glacjolodzy nie byli w stanie dokładnie zbadać zmian zachodzących w tym regionie. Tu z pomocą przyszła nowoczesna technologia.

bDowgWlp

Satelity okazały się wręcz bezcenne. Naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku uzyskali dane jeszcze z czasów zimnej wojny. W tym okresie satelity szpiegowskie stale monitorowały również Tybet. Z pomocą tych danych, udało się stwierdzić, jak w latach 1970 - 2000 topnienie lodu znacznie przyśpieszyło.

Źródło: The Guardian

bDowgWlK
KOMENTARZE
(32)
hitokiri
rok temu
to niech indie i chiny cos z tym robia
ble ble ble
rok temu
co nas to obchodzi, idzie wojna a wtedy te sprawy nie mają znaczenia
jaro
rok temu
Może opryski z samolotów przyczyniają się do tego?
bDowgWlL
promyk
rok temu
A nikt nie zastanowił się, że od kilku lat jest zwiększona "aktywność" słońća? - przecież to jest mega mikrofalówka, z której energia dociera na Ziemię.
jk
rok temu
"rozpuszczają się lodowce" - w czym się rozpuszczają? Nie odróżniacie topnienia od rozpuszczania? Taki tu jest poziom.
Najnowsze komentarze (32)
t
rok temu
a więc wszystko jasne !!! musimy więcej pić. No i namówili !!! Lecę do monopolowego się zaopatrzyć.
BOno
rok temu
"Od lodowców himalajskich zależy życie ponad 1,6 miliarda ludzi zamieszkujących tereny południowo-wschodniej Azji. Od ich życia bezpośrednio zależy też nasze. To w tych regionach powstaje spora część światowej żywności, elektroniki czy nawet ubrań" ... miarą tragedii jest fakt ,że sieciówki będą musiały przenieść fabryki T-shirtów na wyżej położone tereny np. do Afryki ... KTO TO PISAŁ ...
Dramat
rok temu
Więcej bomb zrzucajcie więcej ich produkujcie i tych kopcących fabryk . Nędzne istoty niszczą własny dom i jeszcze zdziwieni są .
Avi01
rok temu
Jprd . Pisowski kraj . Ciemnogród w akcji
Sylwek
rok temu
"Ziemia ma trzeci biegun..." toż to odkrycie na miarę Nobla
ka-zet-ka
rok temu
Lodowiec to się topi a nie rozpuszcza.
rezun-one
rok temu
Ewolucja, ten proces zachodzi na ziemi nieprzerwanie. Człowiek ze swoimi śmiesznymi Bogami odchodzi w nicość, jak dinozaury.
ks
rok temu
Pytanie Ile % powierzchni lodowce zajmowały jeszcze 15 tys.lat temu??? Znaczna część obszaru dzisiejszej Polski była pod lodem. Lód też stopniał w zastraszającym tempie. I co byli za to odpowiedzialni jaskiniowcy???
bDowgWlD
dsa
rok temu
Miało być ocieplenie klimatu, tak agitują pseudoekologi, a dziś zimno jak diabli.
Ameno
rok temu
Czeka nas następny kataklizm. Różne choroby i wirusy które były nawet 1000lat temu albo i dłużej. A jeszcze jak dojdą wulkany które są aktywne i wybuchają. Od roku. Czasu już kilka wulkanów pluloo lawa a jeszcze sa następne aktywne jak wszystkie wybuchna to chyba ziemia planeta się rozpadnie. I będzie wielki huczny The end
Otaku
rok temu
IPCC kłamie. Lodo w lodowcach przybywa. Przyczyną jest ostatnia chłodna pogoda bo jest zimno.
ciocia klocia...
rok temu
Lód się nie rozpuszcza. Lód się topi redaktorku!
zgred
rok temu
Opowiadał stary góral: będzie Polska aż po Ural. Za Uralem będą Chiny. Was nie będzie takie syny!
hmm
rok temu
Przeciez sa tylko dwa bieguny...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić