o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Klaudia Stawska
|

Ziemia. Pole magnetyczne się zmienia - już niedługo możemy odczuć konsekwencje

1
Podziel się

Nowe badania doprowadziły naukowców do istotnych wniosków w związku z przebiegunowaniem Ziemi. To, że zjawisko występuje regularnie, wiadomo było od dawna, jednak najnowsze odkrycie zaskoczyło badaczy.

Pole magnetyczne Ziemi zmienia się - niektórzy naukowcy uważają, że możemy niedługo doświadczyć przebiegunowania
Pole magnetyczne Ziemi zmienia się - niektórzy naukowcy uważają, że możemy niedługo doświadczyć przebiegunowania (NASA)
bDJyxKwR

Zgodnie z posiadaną obecnie wiedzą ziemskie pole magnetyczne odwraca się co kilkaset tysięcy lat. Ziemia w swojej historii doświadczyła tego wielokrotnie, ale badania w tej dziedzinie są bardzo młode. Istotne jest to, że naukowcy spodziewają się, że kolejne przebiegunowanie magnetyczne może nastąpić niebawem.

Ostatnia zmiana pola magnetycznego biegunów Ziemi miała miejsce ok. 770 tys. lat temu. Jak wynika z najnowszych badań, prowadzonych przez geologa Brada Singera z Uniwersytetu Wisconsin w Madison i jego zespół, proces trwał znacznie dłużej niż początkowo zakładano. Przebiegunowanie Ziemi mogło trwać co najmniej 22 tys. lat - wcześniej uważano, że zmiana biegunów magnetycznych trwała zaledwie kilkadziesiąt lat.

bDJyxKwT

Singer wraz z zespołem poddali analizie przepływy lawy, osady oceaniczne i rdzenie lodowe Antarktydy oraz połączyli to z odczytami magnetycznymi i datowaniem radioizotopowych próbek lawy. Tym sposobem starali się odtworzyć pole magnetyczne Ziemi na przestrzeni ok. 70 tys. lat, koncentrując się na przebiegunowaniu Brunhes-Matuyama.

Zobacz także: Zobacz też: Naukowcy odtworzyli badane od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Badania wykazały, że sam proces trwał ok. 4 miesięcy, ale był poprzedzony długim okresem niestabilności, który trwał ok. 18 tys. lat. Dane potwierdziły dodatkowe odczyty z dna morskiego i rdzeni lodowych zawierających beryl. Większa ilość berylu jest wynikiem zwiększonego promieniowania, które dochodzi na Ziemię przez osłabioną przebiegunowywaniem atmosferę

bDJyxKwZ

Część naukowców zauważa, że zmiany w polu magnetycznym Ziemi już zachodzą. Powoli ulega ono osłabieniu i przemieszcza się, co jest elementem poprzedzającym zmianę biegunów magnetycznych planety. Chociaż wciąż brakuje nam dokładnych informacji, by przewidzieć, jak długi i kiedy faktycznie mogłoby nastąpić przebiegunowanie planety, to niewątpliwie oznaczałoby to chaos dla naszej cywilizacji.

bDJyxKxu
KOMENTARZE
(1)
jaca
10 miesięcy temu
ale głupoty
Najnowsze komentarze (1)
jaca
10 miesięcy temu
ale głupoty
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić