Wróć na
Adam Bednarek
Adam Bednarek
|

Zjadają plastik i wytwarzają alkohol. Zaskakujące odkrycie naukowców

40
Podziel się

Przyjemne z pożytecznym? Na pierwszy rzut oka gąsienice barciaka większego mogą rozwiązać globalny problem, a przy okazji ucieszyć miliony. Naukowcy tonują jednak nastroje.

Robaki sposobem na walkę z plastikiem?
Robaki sposobem na walkę z plastikiem? (iStock.com, Cn0ra)
bCHjiUqd

Jak informuje serwis dzienniknaukowy.pl, zespół naukowców z Brandon University w Kanadzie odkrył, że larwy barciaka większego potrafią konsumować i metabolizować polietylen.

To jeden z najpopularniejszych tworzyw sztucznych - wykorzystuje się go do m.in. produkcji toreb foliowych czy butelek.

Naukowcy zauważyli, że larwy nie tylko konsumują tworzywo sztuczne, ale też efektem ubocznym całego procesu jest glikol etylenowy. Czyli rodzaj alkoholu, który wydalają gąsienice.

bCHjiUqf

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Oto przepis na superbohatera: larwy zjadają wszechobecny mikroplastik, tworząc przy okazji alkohol. Niestety, taki scenariusz póki co pozostaje w sferze marzeń.

Problemem nie są wyłącznie ograniczone możliwości robaków - wprawdzie larwy mogą żywić się plastikiem nawet przez tydzień (60 stworzeń zjadło w tym czasie 30 cm2 tworzywa), ale z czasem ich apetyt w trakcie jedzenia malał.

bCHjiUql

To jeszcze dałoby się rozwiązać. Główną przeszkodą jest fakt, że spożycie glikolu etylenowego grozi człowiekowi śmiercią. No cóż - waszym ulubionym, bo pomocnym stworzeniem na Ziemi dalej będzie polski jerzyk.

Oczywiście "moc" larw może okazać się rozczarowująca, ale naukowcy na pewno dalej będą analizować, w jaki sposób gąsienice mogą przyczynić się do redukcji plastiku na świecie.

bCHjiUqG
KOMENTARZE
(40)
Czytający
4 miesiące temu
"... pomocnym stworzeniem na Ziemi dalej będzie polski jerzyk".Przepraszam , nie bardzo rozumiem, co ten ptaszek ma do plastiku i alkoholu ???
ot i co..
4 miesiące temu
Należy przestać produkować bez opamiętania plastyk !!! To jest właściwa droga ! A nie szukać robaczków, które pomogą nam się z nim uporać..
Robaczki
4 miesiące temu
Najlepiej jak te śmieci zeżrą ci co je wyprodukowali,razem z tymi co je wrzucili do oceanu.
bCHjiUqH
Kicuś
4 miesiące temu
Czyżby alkohol można było wykorzystywać tylko do picia?
Jerzyk
4 miesiące temu
czegoś nie wiem ?
Najnowsze komentarze (40)
Lll
4 miesiące temu
A człowiek pije alkohol i wytwarza plastik.
Nadzieja
4 miesiące temu
Teraz wystarczy ustalić który enzym larwy barciaka powoduje depolimeryzację etylenu i jaka sekwencja DNA wytwarza ten enzym. A potem modyfikujemy jakąś bakterię czy drożdze (odporne na alkohole) i czyścimy wielką plamę Pacyfiku
Mój nick
4 miesiące temu
"To jeden z najpopularniejszych tworzyw sztucznych..." Że co??
serum
4 miesiące temu
MY się wytrujemy plastikiem, a po nas przyjdą naprute gąsiennice.
sceptyk
4 miesiące temu
Będzie to samo co z polskim wynalazcą co z plastiku otrzymywał parafinę, widocznie nie na rękę to było lobby śmieciowemu i paliwowemu ... zniknie pomysł
Nick
4 miesiące temu
Im mądrzejsi tym durniejsi najprościej przestać produkować to co już jest zapakować i w słońce i po problemie
smiecie
4 miesiące temu
Co za problem pakowac w szklo i papier? Po kiego w plastik wszystko wsadzac? Pamietam zasy jak plastikowych opakowan bylo mniej... wiec to realna sprawa. Ale nieee... liczy sie kasa.
Robert
4 miesiące temu
A może najwyższy czas aby producenci opakowań plastikowych mieli obowiązek ich odbioru i utylizacji? Nikomu nie opłaca się przetwarzać tego świństwa to niech ten przykry obowiązek spada na tego kto go wyprodukował i wprowadził do obrotu? Nikt nas konsumentów nie pyta w jakim opakowaniu życzymy sobie produkt, po prostu producent narzuca nam to co mu się bardziej opłaca i nie liczy się z zaśmiecaniem planety.
bCHjiUqz
PRAWDA BOLI
4 miesiące temu
ŻAŁOSNE DANIA OD LAT SPALA TEN SYF BEZ NARAŻENIA ŚRODOWISKA!!!!!!!!!!!! CHODZI TYLKO O KASE I KULTURE KTÓREJ JUŻ WIĘKSZOŚĆ PAŃSTW NIE POSIADA
Niki
4 miesiące temu
widziałem larwy żrące styropian, mole wsuwające zasłony z elastiku, więc to możne być prawda
szwagier
4 miesiące temu
Gdzie te larwy można kupić ????
zbbbbb
4 miesiące temu
Po co zdziwiać i cudować, przecież polietylen można spalić w tak czysty sposób jak gaz ziemny. Produktem spalania jest para wodna i dwutlenek węgla. Przy tym można produkować np. prąd, normalnie, jak w elektrowni.
??????
4 miesiące temu
A może go gazyfikować i przerabiać na benzynę? lub opał, ograniczając jednocześnie wydobycie ropy naftowej i węgla?
Aha
4 miesiące temu
Szkoda że nie robią bimbru?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić