o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Zmiany w OFE z nowym podatkiem w tle

147
Podziel się

Przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego projekt założeń likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zakłada wprowadzenie nowej daniny publicznej w wysokości 7,5% w skali roku, zarówno w 2020 jak i 2021 roku - pisze dla money.pl mec. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Środki z OFE mają trafić albo na indywidualne konta emerytalne, albo do ZUS, w zależności, co wybierzemy.
Środki z OFE mają trafić albo na indywidualne konta emerytalne, albo do ZUS, w zależności, co wybierzemy. (WP.PL)
bDUnqjKd

W związku z tym ogłoszone przez rząd przekazanie 100% środków z OFE na IKE jest celowym wprowadzaniem opinii publicznej w błąd. Opłata przekształceniowa której wczoraj premier nie poświęcił zbytniej uwagi to de facto nowy podatek, który zapłacą wszyscy członkowie OFE, którzy zdecydują się na przeniesienie swoich środków na IKE.

Zaprezentowane w dniu 15 kwietnia 2019 roku założenia dotyczące kierunku przekształcenia OFE są jeszcze dość ogólne, nie ma projektu ustawy (dopiero w maju ma trafić do konsultacji społecznych), ale już dzisiaj można przeanalizować najważniejsze punkty planowanej reformy systemu emerytalnego w Polsce.

Po pierwsze rząd zamierza zakończyć definitywnie funkcjonowanie OFE w kształcie jaki znamy od 1999 roku, tj. jako II filaru emerytalnego w Polsce. Założeniem rządu jest zastąpienie OFE Pracowniczymi Planami Kapitałowymi jako powszechnym programem oszczędzania na przyszłość.

bDUnqjKf

Obejrzyj: Mateusz Morawiecki o likwidacji OFE: "Zwracamy te pieniądze ludziom"

Warto podkreślić, że PPK nie mają charakteru emerytalnego i mogą tylko uzupełniać naszą przyszłą emeryturę przez określony czas (co do zasady 10 letni okres wypłaty środków z PPK po osiągnieciu 60 roku życia). Środki z OFE mają trafić na IKE, o ile członkowie OFE nie zdecydują się na złożenie deklaracji przeniesienia swoich środków na subkonto w ZUS.

Po drugie rząd zamierza wygasić docelowo Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które zarządzały środkami w OFE i przekształcić je w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Jeżeli na mocy ustawy o OFE zostaną zlikwidowane PTE, to nowelizacji będzie również wymagała ustawa o PPK, bowiem jedną z kategorii, które mogą oferować PPK, są właśnie PTE.

bDUnqjKl

Jak widać, rząd jeszcze połowie 2018 roku kiedy toczyły się prace nad ustawą o PPK nie miał pewności co się wydarzy z OFE i w jakim kierunku będą ewoluowały PTE, bowiem na etapie prac legislacyjnych do grupy oferentów PPK zostały włączone PTE. W związku z tym widać, że projekt likwidacji OFE nie został połączony z pracami nad PPK, o czym wczoraj mówił zarówno premier Morawiecki jak i minister Rafalska.

Poniżesz przedstawiłem w trzech wariantach, jaki wpływ na budżet państwa i warszawską giełdę mogą mieć transfery środków z OFE do IKE lub do ZUS-u.

Scenariusz nr 1
W sytuacji kiedy wszyscy członkowie OFE zdecydują się przenieść swoje środki na IKE, w wyniku konieczności dokonania opłaty przekształceniowej (Podatek Morawieckiego) do budżetu państwa w ciągu dwóch lat (2020/21) wpłynie około 24 mld zł. Środki te mogą posłużyć na realizacje celów budżetowych takich jak np. Emerytura Plus przed wyborami prezydenckimi (maj 2020).

Scenariusz nr 2
W sytuacji, kiedy połowa członków OFE zdecyduje się na przeniesienie swoich środków na IKE, a druga połowa do ZUS, to do budżetu państwa wpłynie około 12 mld zł. Natomiast do FRD 80 mld zł w postaci aktywów, które w większości są lokowane na warszawskim parkiecie.

bDUnqjKm

*Scenariusz nr 3 *
W sytuacji kiedy wszyscy członkowie OFE zdecyduje się przejść do ZUS, to całość zgormadzonych środków w OFE, tj. około 160 mld zł trafi do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a ZUS stanie się największym graczem na GPW. W takim wariancie żadne środki nie trafią do budżetu państwa w ramach opłaty przekształceniowej.

Warto jednak poczekać na projekt ustawy wygaszającej OFE, kiedy będzie się można odnieść do projektowanych przepisów, a nie zapowiedzi z konferencji prasowej. Biorąc pod uwagę ewolucje niektórych pomysłów partii władzy z etapu konferencji prasowych do etapu prezentowania projektu ustawy, wiele aspektów zmian w OFE które wczoraj zostały przedstawione mogą jeszcze zmienić podobnie jak było z podatkiem PIT dla 26 latków i 17% stawką podatkową dla pracowników.

bDUnqjKG
KOMENTARZE
(147)
qwe
2 lata temu
Macie swoje 500+ i inne dodatki dla pasożytów
dobre
2 lata temu
hahahahahaha to tak jakbym chciał z banku wypłacić swoje 1000 a zabrali mi 150 zeta
txt
2 lata temu
Po co ludzi informować. Złodziej tez nie informuje o kradzieży. Haniebne jest to, że w tzw. imieniu prawa okradają obywateli. Od końca drugiej wojny światowej jesteśmy okradani i dajemy na to przyzwolenie. W najbliższych wyborach okaże swoje poparcie sikając na kartę wyborczą!
bDUnqjKH
karolina
2 lata temu
na każdym kroku jesteśmy dojeni gdyż to jest dojna zmiana
RebuR
2 lata temu
NIE DLA pis PRZY URNACH.
Najnowsze komentarze (147)
karolina
2 lata temu
Przecież ten program jest dobrowolny, także kto będzie chciał to będzie odkładał pieniądze w tym ppk a kto nie to nie i tyle. Wiadomo, że lepiej jest mieć oszczędności, także kto rozsądniejszy to zostanie i będzie odkładał
ilona
2 lata temu
Ludziom to chyba nigdy się nie dogodzi. Ja żadnych dodatków od państwa nie mam i nie biorę, dlatego cieszy mnie że te ppk będzie wprowadzone i w końcu zwykły szary człowiek będzie mógł skorzystać na tym. Dodatkowa kasa zawsze się przyda,
1975
2 lata temu
Daniny? Podatek się wam "panowie komuniści i inne przypadki" nie podoba? "Przygarnęliście" pieniądze z OFE a teraz trudno je oddać, co? Syczycie z wściekłości! Oj nieładnie! A takie
finansista
2 lata temu
Tusk zabrał wszystko i jeszcze powiedział, że to nie są ludzi pieniędzy tylko złodziei. I jakoś artykułów na ten temat nie było, a gazeta wyborcza i TVN pochwalała to, a że rząd Morawieckiego oddaje pieniądze ludiom ale obsługa kosztuje 15%, to się robi tragedie, a dodatkowe Fundusze emerytalne ile pobierają.
jmp
2 lata temu
Zlodziejskie psy
smok smoleńsk...
2 lata temu
Czyli jak dalej niszczyć i dewastować kłamiąc "patrzcie jak budujemy"... z rozbiórkowych cegieł... dno, PIS i wodorosty!
ahy
2 lata temu
Przeciz wiadomo,zeby komus dac, to trzeba komus zabrac....
aAa
2 lata temu
Nowy lepszy bo 15% zamiast 18%.
bDUnqjKz
woy
2 lata temu
dojenie baranków zwyczajowo ciekawe kiedy sie ciemny lud kapnie lol
hn
2 lata temu
Myślcie co stanie sie z waszymi pieniędzmi gdy zamknięcie oczy. Łyknie je w całości ZUS.
emeryt
2 lata temu
naprzód zmusili naród do OFE teraz dalej okradaja bzdury gada pan premier ze odda ale 15 procent zabiera, po to ta zmiana aby rząd mógł zabrac 15% z tej kwoty a to są miliardy, i pójda na 500+ które spłaca całe społeczenstwo
Normalny
2 lata temu
Czyż nie czas wyjść na barykady?
B52
2 lata temu
POgan denerwuje nie podatek ale to że na tym nie połżą lepkiej łapy
yana
2 lata temu
Tęgie umysły kombinują jak "wydutkać" ludzi.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić