REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Mateusz Ratajczak02.09.19 (08:17)

Zmiany w podatkach. Nowy miesiąc, nowe obowiązki

Niedziela pełna nowości dla podatników. Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów, ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym oraz biała lista podatników.
fotolia / Fotolia

Nowy miesiąc, nowa rzeczywistość dla podatników w Polsce. Od niedzieli obowiązują uszczelnione przepisy ustawy o podatku VAT. O nowych obowiązkach przypomina Polska Agencja Prasowa.

Jednego dnia zmienia się całkiem sporo. I tak na przykład część podatników nie może już korzystać ze zwolnienia w przypadku VAT - po wejściu w życie przepisów muszą rozliczać się z tego podatku. Co to oznacza? Mówiąc językiem przedsiębiorców, muszą zostać klasycznymi "VATowcami". W efekcie muszą wysyłać np. deklarację Jednolitego Pliku Kontrolnego. To sporo dodatkowych obowiązków.

REKLAMA

Mowa o firmach handlujących w internecie - np. sprzętem elektronicznym, kosmetykami i wyposażeniem RTV AGD. Do tej pory takie firmy korzystały z ogólnego zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 tys. zł rocznie). Od 1 września nie ma takiej możliwości, a firmy muszą zaznajomić się z VATem.

Zobacz także: Walka z wyłudzeniami VAT przynosi efekt. "Przestępcy się wystraszyli"

Dlaczego akurat takie branże znalazły się na celowniku Ministerstwa Finansów? Gdyż wśród sprzedawców akurat tych towarów dość często dochodziło do przekrętów.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, ze zwolnienia nie będą już też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli. Przepisy zmieniają się również dla firm działających w branży ściągania długów.

Oczywiście z perspektywy przedsiębiorcy są to dodatkowe obowiązki, ale i częściowo również korzyści. Podatnicy z tych branż zyskali możliwość odliczania VAT. Wcześniej tego robić nie mogli.

Od niedzieli jesteśmy również bliżej utworzenie jednej bazy podatników VAT - tak zwanej białej listy. Ma ona ułatwić firmom weryfikację kontrahentów. W ten sposób przedsiębiorcy będą sprawdzać, czy ich potencjalni klienci lub współpracownicy nie mają zaległości podatkowych.

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty - zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie właśnie od 1 września 2019 roku.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy. Będzie obejmował wszystkich podatników, natomiast skala prowadzonej działalności czy fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT nie będą miały znaczenia.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij