o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Zmiany w podatkach. Nowy miesiąc, nowe obowiązki

33
Podziel się

Niedziela pełna nowości dla podatników. Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów, ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym oraz biała lista podatników.

Zmiany w podatku VAT wchodzą od 1 września
Zmiany w podatku VAT wchodzą od 1 września (Fotolia, fotolia)
bErYkgSt

Nowy miesiąc, nowa rzeczywistość dla podatników w Polsce. Od niedzieli obowiązują uszczelnione przepisy ustawy o podatku VAT. O nowych obowiązkach przypomina Polska Agencja Prasowa.

Jednego dnia zmienia się całkiem sporo. I tak na przykład część podatników nie może już korzystać ze zwolnienia w przypadku VAT - po wejściu w życie przepisów muszą rozliczać się z tego podatku. Co to oznacza? Mówiąc językiem przedsiębiorców, muszą zostać klasycznymi "VATowcami". W efekcie muszą wysyłać np. deklarację Jednolitego Pliku Kontrolnego. To sporo dodatkowych obowiązków.

Mowa o firmach handlujących w internecie - np. sprzętem elektronicznym, kosmetykami i wyposażeniem RTV AGD. Do tej pory takie firmy korzystały z ogólnego zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 tys. zł rocznie). Od 1 września nie ma takiej możliwości, a firmy muszą zaznajomić się z VATem.

bErYkgSv
Zobacz także: Zobacz także: Walka z wyłudzeniami VAT przynosi efekt. "Przestępcy się wystraszyli"

Dlaczego akurat takie branże znalazły się na celowniku Ministerstwa Finansów? Gdyż wśród sprzedawców akurat tych towarów dość często dochodziło do przekrętów.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, ze zwolnienia nie będą już też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli. Przepisy zmieniają się również dla firm działających w branży ściągania długów.

bErYkgSB

Oczywiście z perspektywy przedsiębiorcy są to dodatkowe obowiązki, ale i częściowo również korzyści. Podatnicy z tych branż zyskali możliwość odliczania VAT. Wcześniej tego robić nie mogli.

Od niedzieli jesteśmy również bliżej utworzenie jednej bazy podatników VAT - tak zwanej białej listy. Ma ona ułatwić firmom weryfikację kontrahentów. W ten sposób przedsiębiorcy będą sprawdzać, czy ich potencjalni klienci lub współpracownicy nie mają zaległości podatkowych.

bErYkgSC

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty - zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie właśnie od 1 września 2019 roku.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy. Będzie obejmował wszystkich podatników, natomiast skala prowadzonej działalności czy fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT nie będą miały znaczenia.

bErYkgSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Cattivo
2 lata temu
Kurcze, nie mogę znaleźć nr. PKD na wpisanie do działalności " ZŁODZIEJSTWO" Państwo odgórnie tak traktuje każdego przedsiębiorcę to może i nr. PKD by zrobili na to?
Sebix
2 lata temu
Co mnie to. W życiu nigdy nie pracowałem. Dawać mi 500plus
Alek
2 lata temu
Wyłudzanie podatkow przez rządy to bezprawie. Ludzie obudzcie sie! Czas się bronic!
bErYkgSX
gość
2 lata temu
W Państwi PIS każe się za przedsiębiorczość. ten kto sobie radzi i coś wypracuje , to musi za to zapłacić kare w postaci wyższych podatków i ew. kontroli. Tylko w utopijnym świecie kaczyzmu , wszyscy dostają pieniądze za nic w państwie w którym nie ma nawet ropy.
psychologia ....
2 lata temu
Matematyka .. tak samo taki logiczny ciąg.
Szkoda słów
2 lata temu
Łupienie przez rząd ciąg dalszy.
DANUSIA
2 lata temu
Zobaczymy jak ten rejestr będzie działał ? Jak znam życie to wielu przedsiębiorców będzie musiało pisać i udowadniać , że płacą vat . Bo w urzędach skarbowych jest taki bałagan , że ostatnio zwolniono Panią a w raz z nią zaginęły moje dokumenty . I to ja musiałam dostarczyć zaginione dokumenty i udowadniać , że płacę wszystko w terminie - SKANDAL I KATASTROFA
Przedsiębiorc...
2 lata temu
Mi już dziurek brakuje od zaciskania paska.
Już czas
2 lata temu
Nie wiem jak to rozumieć, ale rząd chyba celowo robi aby zniszczyć małe firmy. Najwyższy czas przenieść się do innego kraju chociażby do Słowacji gdzie o przedsiębiorcę się dba, a koszty prowadzenia firmy są 50% mniejsze.
ski
2 lata temu
CO się dziwicie, przecież muszą komuś zabrać by mieć dla kleru i dla siebie!!!
APEL !!!!
2 lata temu
Przedsiębiorcy najwyższy czas zrobić ogólnopolski protest w całej Polsce. Dość takiego traktowania nas przez rząd, dość wysokich podatków i ZUS. Miało się nam polepszyć, a jest coraz gorzej.
Idźprecz
2 lata temu
Rząd i jego urzędnicy nie są od tego, żeby ludziom życie ulepszać. Ich zadaniem jest ludzi tłamsić, gnębić, dokuczać i dlatego, to co można zrobić prosto, oni zawsze skomplikują, a później jeszcze nam wmawiają, że to w naszym interesie.
(O)ddaj forsę
2 lata temu
Wycisnąć ile się da ,patologia musi jakoś żyć.
bErYkgSP
pytam się
2 lata temu
kiedy zarobkowy zawód ksiądz zostanie opodatkowany?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić