Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Tujaka
|

Zmiany w przepisach dotyczących praw jazdy. Egzamin co 12 miesięcy?

660
Podziel się:

Dariusz Chyćko, egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie, zasiadający w zespole doradczym przy ministrze infrastruktury, zapowiada duże zmiany w kursach na prawo jazdy. Jedną z propozycji jest narzucenie konieczności zdawania egzaminu teoretycznego co 12 miesięcy. Wszystko dlatego, żeby kierowca orientował się w zmieniających się przepisach.

Egzamin na prawo jazdy
Egzamin na prawo jazdy (PAP, Marcin Bielecki)

Dariusz Chyćko wraz z grupą ekspertów przygotowali projekty zmieniające ustawę. Według nich, w obecnie działającym systemie szkolenia i egzaminowania występuje zbyt dużo patologii. Jesli propozycje zmian zostaną przyjęte, to według nowego prawa głównym elementem ma być kandydat na kierowcę.

W rozmowie na antenie radia Tok fm Chyćko powiedział, że obecny system szkolenia kierowców zapomniał o tym ostatecznym odbiorcy. Egzaminator zauważył, że wszyscy myślą bardziej o tym, czy mają na czym jeździć, gdzie mają prowadzić zajęcia, w jaki sposób mają egzaminować. A gdzie w tym całym otoczeniu jest miejsce dla kandydata na kierowcę?

Egzamin teoretyczny co roku - dlaczego?

Według autorów propozycji zmian przepisów, coroczne zdawanie egzaminu z teorii to bardzo słuszne rozwiązanie, ponieważ przepisy zbyt często się zmieniają, a kierowcy nie mają chęci czy czasu albo zapominają o tym, że trzeba na bieżąco śledzić ich zmiany, więc nie może być tak, że zdaje się go raz i otrzymuje dożywotnie uprawnienia.

Korekty wymagają też pytania teoretyczne, które obecnie padają na egzaminach, a także należy zmodyfikować sposób szkolenia praktycznego. Według ekspertów z zespołu pracującego nad zmianami, kursanci powinni np. zwracać większą uwagę na naukę obserwowania ruchu drogowego.

W jakim kierunku mają iść kolejne zmiany?

Dariusz Chyćko pracuje nad tym, aby to kandydat był czynnym elementem całego systemu - by miał możliwość kontrolowania tego, co dostaje na szkoleniach czy w jaki sposób jest egzaminowany. Póki co nie podano wielu konkretów, ale kolejne posiedzenie zespołu doradczego zaplanowano na lipiec i być może wtedy zostaną wyjaśnione wszystkie zagadnienia.

Oprócz zmiany w przepisach, potrzebna jest też zmiana mentalności osób szkolących. Egzaminator uważa, że trzeba bardziej otworzyć się na ludzi, którzy przychodzą na egzaminy państwowe. Ponieważ w efekcie chodzi o bezpieczeństwo wielu obywateli. Cała sytuacja ma się poprawić, jeśli zrezygnujemy z kształcenia w zakresie "zadań egzaminacyjnych” a przejdziemy do kształcenia umiejętności.

Wedłu nas, zmiany są potrzebne, a te proponowane przez Dariusza Chyćkę i jego zespół wydają się być skierowane w dobrąstronę, bo chcą skończyć z uczeniem jak zdać egzamin, a skupić się przekazywaniu doświadczeń i praktycznej wiedzy.

Więcej o pomysłach zespołu, do którego należy pan Dariuch Chyćko można znaleźć na łamach seriwu internetowego Tok fm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(660)
beta.
5 lata temu
Kolejny egzamin kolejna wymiana Prawa Jazdy,kolejne wydojone pieniądze.
Dominika
5 lata temu
Zdawanje egzamonu co rok? haa okaże się że większość zawodowych kierowców nie będzie mogła jeździć. Skoro są tak genialne pomysly to może mature i odbone prac dyplomowych też co rok będziemy zdawać. Nie ma takiej możliwości by co rok zdawać. dokument wydany raz jest na całe życie. wyjątkiem mogą być osoby 70plus. niekiedy takie osoby faktycznie nie powinny jeździć i co jakiś czas sprawdzać sie. Jednak powtarzam uprawnień wydanych raz NIE MOZNA COFNĄĆ
Gość
5 lata temu
Bzdurny pomysł. Mało im jeszcze kasy za te egzaminy? Jeśli nikt nie pójdzie na coś takiego, nic nie zrobią.
Gość
5 lata temu
Można też wprowadzić coroczne egzaminy zawodowe dla osób wykonujących swój zawód, albo także egzaminy z wiedzy prawniczej dla ministrów, posłów i senatorów. Chodzi o wyciągnięcie pieniędzy,jeśli pacany to wprowadzą, to trzeba protestować.
ghuib
5 lata temu
Chyćko! Ja proponuje egzamin co pół roku ale dla instruktorów. Sposób w jaki teraz są uczeni nowi kierowcy jest niedopuszczalny, ponieważ to większość instruktorów nie ma nawet pojęcia o jeździe i uczy samych bzdur!!! Dawniej jak instruktor uczył to nie było takich problemów na drodze jak dzisiaj, praktycznie każdy kto zdał egzamin potrafił samodzielnie myśleć i jeździć.Teraz jest więcej godzin z jazdy, a i tak większość nie potrafi prawidłowo jeździć, dawniej instruktorzy zwracali uwagę aby podczas zmiany biegów kierujący nie tracił kontaktu wzrokowego z ulicą i innymi uczestnikami znajdującymi się na drodze, kazali zwracać uwagę na znaki, a teraz większość nowych kierowców jak nie spojrzy na dźwignię zmiany biegów to nie potrafi go zmienić, pedał gazu myli się z hamulcem, układ rąk na kierownicy też daje dużo do życzenia, nie uczą hamowania silnikiem, nie wyrabiają podzielonej uwagi podczas jazdy. Połowie instr. zabrać uprawnienia...
O3
5 lata temu
Uciążliwe, ale nie najgorsze, jeżeli mamy zatrzymać żniwo śmierci na drogach, to niestety jest to na razie ciekawy sposób-- do więzienia na długie lata, za zabójstwo samochodem, iść nie chcemy. Zatem udowadniajmy, że możemy poruszać się po drogach bezpiecznie dla innych.
ja
5 lata temu
następny yntelygent..
Rafał
5 lata temu
kolejny podatek na 500+?
gość
5 lata temu
to jest nie realne do wykonania przecież w jeden dzień nie zrobią około 1000 egzaminów osobom które będą musiały zdać po roku czasu
Zbenek 7 0
5 lata temu
To niech mądrale ustalą takie prawo które będzie stałe a nie czy lampki w rowerze mogą mrugać czy 50 w mieście do 23, cały rok 40 przy szkole nawet w wakacje i nawet po 21 gdy szkoła zamknięta i wiele bzdur które zaśmiecają człowiekowi głowę jak by było tego mało,mało stabilności więcej chaosu i karuzela się kręci
Matio
5 lata temu
Za mało kasy maja czy co ? Kazdy cieszy sie jak zda a pozniej sam sie doszkala jezdzac po drogach;) zacznijcie szkolic a nie zabierac pieniadze;)
hydraulik
5 lata temu
Puknijcie się gumowym młoteczkiem w czółko, przecież na egzamin musiało by się stawić kilkanaście milionów ludzi rocznie hahaha to po prostu fake news no chyba że stan umysłowy naszych "reprezentantów" w władzach jet już na tak tragicznym poziomie
Crocket..them...
5 lata temu
Biuro dziwnych kroków..każdy nowy krok..to potencjalna klęska w nadchodzących wyborach samorządowych
iki
5 lata temu
a kto ma za to płacić? jesli obywatel to delikatnie mówiąc KPINA w żywe oczy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić