o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Znana jest narodowość aresztowanego po ataku w Sztokholmie

6
Podziel się

Jeden z mężczyzn zatrzymanych w związku z zamachem w Szwecji to obywatel Uzbekistanu. Szwedzka prokuratura poinformowała o jego aresztowaniu. Kierujący ciężarówką wjechał w grupę ludzi, a następnie do jednego z dużych sklepów. Zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannych. Telewizja SVT podaje, że w aucie znaleziono ładunki wybuchowe.

Znana jest narodowość aresztowanego po ataku w Sztokholmie
(PAP/EPA)
bEJNzqkB

Szwedzkie media podają, że 39-latek z Uzbekistanu od kilku lat mieszkał na przedmieściach Sztokholmu. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut współudziału w zamachu terrorystycznym.

Podejrzany został zatrzymany w piątek wieczorem w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu, znajdującej się w granicach stołecznej aglomeracji. - Wobec niego zastosowano najwyższy w szwedzkim systemie prawnym stopień podejrzenia o popełnienie przestępstwa terrorystycznego i zabójstwa - poinformowała rzeczniczka prokuratury Karin Rosander.

bEJNzqkD

- Osoba ta została aresztowana jako ta, która kierowała ciężarówką. Mogą być z nią powiązane inne osoby, lecz tego obecnie jeszcze nie wiemy - powiedział Lars Bystrom.

Co znaleziono w ciężarówce?

Tymczasem szwedzka telewizja SVT podała, cytując źródła policyjne, że w uprowadzonej ciężarówce znaleziono materiały wybuchowe użyte w ataku w centrum Sztokholmu. Miała być to bomba domowej roboty. która nie wybuchła. Wcześniej SVT poinformowała o znalezieniu torby z materiałami wybuchowymi.

Szef szwedzkiej policji powiedział z kolei innej stacji telewizyjnej, że nie może potwierdzić informacji o znalezieniu w ciężarówce materiałów wybuchowych.

bEJNzqkJ

Szwedzka służba zdrowia poinformowała, że w szpitalu przebywa 10 osób. Według źródeł medycznych cztery osoby są poważnie ranne, dwie przebywają na intensywnej terapii, a jedno dziecko jest lżej ranne. Pięć osób opuściło szpital.

Użyta do ataku ciężarówka, należąca do browaru Spendrups, została wcześniej skradziona podczas dostawy towaru do restauracji. Pojazd przejechał wiele metrów po wyłączonej z ruchu samochodowego ulicy, potrącając i rozjeżdżając przechodniów. Na koniec uderzył w dom towarowy Ahlens. Wtedy ciężarówka się zapaliła, a z budynku zaczęły wydobywać się kłęby dymu

Świadkowie opowiadali, że po ataku zapanowały chaos i panika; ludzie w popłochu opuszczali rejon Drottninggatan. Telewizja publiczna STV podała informację, że w okolicy słychać było strzały, ale policja tego nie potwierdziła.

bEJNzqkK

Szwecja wzmocniła kontrole graniczne w następstwie piątkowego zamachu. W piątkowy wieczór premier Loefven powiedział, że cały naród jest zjednoczony w "żalu i gniewie" po ataku. Podkreslił też, że nienawiść nie wygra z wartościami wyznawanymi przez szwedzki naród.

- Tego rodzaju działania nigdy się nie powiodą - powiedział. - Nasze przesłanie jest zawsze jednoznaczne: nie pokonacie nas, nie będziecie nami rządzić, nigdy, przenigdy nie wygracie - dodał premier Szwecji.

bEJNzqle
KOMENTARZE
(6)
azaf666
5 lata temu
Kto jest za przywroceniem kary smierci dla terrorystow prosze dac lapke w gore .
eyo
5 lata temu
"nienawiść nie wygra z wartościami wyznawanymi przez szwedzki naród." kiedy pojmą pacany z tak liberalnych multi kulti krajów że nie da się przenigdy pogodzić ich tradycji i kultury z muzułmanami? To tak jakby próbować połączyć olej i wodę w jedno po prostu się nie da. Więc teraz dostanie maksymalny wymiar kary 3 lata w eleganckim więzieniu i po sprawie. Jak wyjdzie będzie mógł dalej mordować bo takie wartości ostatni wyznają szwedzi.
Otaku
5 lata temu
Trzeba go powiesić JAK NAJSZYBCIEJ by nie znaleźli się naśladowcy!!!
bEJNzqlf
pl
5 lata temu
mam paletę kredy do oddania, wystarczy wam na chodniki ???
Musli
5 lata temu
Wsadzic go do celi z Breivikiem
Europejczyk
5 lata temu
Teraz ich osądzą, zamkną, będą ich karmić, opierać, do lekarza prowadzić a nam podniosą podatki bo będzie mało pieniążków. A że namordowali ludzi? I co z tego? Rządzącym przecież krzywdy nie zrobili. ( KSIĄDZ JEST DLA PARAFI CZY PARAFIA DLA KSIĘDZA) Rządzący są z nami i dla nas czy PRZCIWKO NAM? Wszystkie ich działania wskazują że PRZECIWKO NAM.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić