o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Żołnierze pójdą polować na dziki. Najbardziej kuriozalny pomysł rolniczego lobby powrócił

57
Podziel się

Jeśli myśliwi nie dają rady, wspomoże ich wojsko. W całej Polsce trwa właśnie łapanka na żołnierzy, którzy mają uprawnienia do polowania, odpowiednią broń i mogliby pomóc w odstrzale dzików. Mieliby dostać urlop i zostać wysłani na polowanie.

Żołnierze pójdą polować na dziki. Najbardziej kuriozalny pomysł rolniczego lobby powrócił
(Wikimedia Commons CC BY, st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ)
bEDgDvWt

Pismo w sprawie mobilizacji żołnierzy w województwie mazowieckim ujawnił Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej. Czytamy w nim, że prowadzone są prace analityczne dotyczące możliwości udziału Sił Zbrojnych RP w redukcji pogłowia dzików na obszarze woj. mazowieckiego.

Następnie pojawił się komunikat MON: "W związku z rozpowszechnianiem informacji zawartych w korespondencji wewnętrznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych informuję, że pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na celu jedynie wysondowanie jaka liczba żołnierzy posiada uprawnienia myśliwego". Co tylko potwierdziło "koncepcję" kuriozalnej akcji.

bEDgDvWv

- Nie bardzo w to wierzę, że jakiś oficer czy generał w ramach urlopu weźmie broń i pójdzie do lasu. Nasi myśliwi, również żołnierze, już są zaangażowani do polowań - mówi proszący o zachowanie anonimowości prezes wojskowego koła łowieckiego. Jak wyjaśnia, w Polskim Związku Łowieckim zrzeszonych jest około 120 tys. myśliwych. Ilu spośród nich jest czynnymi żołnierzami, dokładnie nie wiadomo. To ich, według koncepcji MON, możnaby nakłonić do polowania.

Wojsko przeciw dzikom

To część szalonego planu ministra Krzysztofa Jurgiela, który w tym roku zaplanował wytrzebienie ponad połowy żyjących w polskich lasach dzików. Konieczność tak szerokiej akcji przeciwko tym zwierzętom minister uzasadnia rozprzestrzeniającą się chorobą Afrykańskiego Pomoru Świń. Dziki zostały wskazane jako sprawcy rozprzestrzeniania się wirusa. Rolnicy pomstują, że po ujawnieniu przypadku choroby muszą uśmiercać całe stada świń.

Według założeń tego planu, na wschód od Wisły na jeden kilometr kwadratowy ma przypadać 0,1 dzika, na zachód 0,5 dzika. Z tego wynika, że z populacji 300 tys. dzików w Polsce miałoby zostać mniej niż 100 tys. zwierząt. W tym celu sojusznik Jurgiela minister ochrony środowiska Jan Szyszko, zmienił już regulaminy polowań i okresy ochronne dla zwierząt. Myśliwi mają wykonać plan, sięgając po wszelkie możliwe sposoby - w niektórych województwach nawet termowizję i noktowizory.

bEDgDvWB

Ale się nie udaje. - Dziki siedzą na polach kukurydzy, która po wyjątkowo deszczowej jesieni pozostaje nieskoszona. Maja tam kryjówkę, ostoję i żywności pod dostatkiem. To utrudnia realizację planu polowań - usłyszeliśmy w Polskim Związku Łowieckim.

Tymczasem już latem dało o sobie znać lobby rolnicze. W czerwcu Lubelska Izba Rolnicza wysłała do Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza apel o wsparcie kół łowieckich w odstrzale dzików. Następnie pojawił się pomysł, aby walka z dzikami była pierwszym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomysł upadł, gdy okazało się że żołnierze nie zostali przeszkoleni do polowań. Ponadto niektóre typy broni, a szczególnie amunicja pełno-płaszczowa nie nadają się do polowań, lub stwarzają niebezpieczeństwo zranienia postronnych osób.

Rozprawa z dzikami nie będzie jednak prosta. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Środowiska sukcesem - czyli upolowaniem dzika - kończy się co piąte wyjście do lasu i minimum kilkanaście godzin poszukiwań. To jednak odnosi się do doświadczonego myśliwego, a nie amatora. Resort środowiska oszacował też, że tak wielki odstrzał dzików, jak zaplanowano, wiąże się z kosztem (dojazdy i amunicja) około 150 mln złotych.

bEDgDvWW
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(57)
dfgjejere
4 lata temu
No tak nie ma wroga to trzeba go znaleźć, ja proponowałbym dziki przebrać w rosyjskie mundury i wtedy polować :) albo w talibów :)
Andrzej
4 lata temu
" pojawił się pomysł, aby walka z dzikami była pierwszym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej" jak Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera.
Zbigniew
4 lata temu
Piszę się od razu na coś takiego. Mam kb FN FAL z celownikiem optycznym Jest świetna szansa wypróbować to praktycznie.
bEDgDvWX
Xxxx
4 lata temu
Dajcie spokój tym dzikom.
ak001
4 lata temu
A może by tak użyć do tego celu Antkowych kosynierów, czy jak tam się to dziwne OT nazywa. Dać im widły i siekiery i niech ganiają świniaki po polach. Przynajmniej będzie z nich jakiś pożytek.
Farmer
4 lata temu
Wyeliminowanie połowy populacji nic nie da. Ile warchlaków jest w miocie? Szybko się populacja odbuduje...To nieuniknione przy tysiącach hektarów kukurydzy paszowej...
Kiki
4 lata temu
Ja amator mam problem żeby nie znaleźć dzika przez kilkanaście godzin.
anka
4 lata temu
wniosek z tego jeden ; chować się gdzie można bo przy okazji odstrzału dzików, zabiją także ludzi !!!!!!
L.
4 lata temu
Obłędna, opętana opozycja wszystko „wie”, a jeśli czegoś nie rozumnie, to sobie stworzy własną "prawdę". Obłędne, opętane trole.
L.
4 lata temu
Obłędna, opętana opozycja wszystko „wie”, a jeśli czegoś nie rozumnie, to sobie stworzy własną "prawdę". Obłędne, opętane trole.
Rolnik
4 lata temu
Dzik wchodzi do miast gdyż jest go za dużo.Żadnych wrogów w naturze i populacja się rozrasta.Wielki szkodnik w rolnictwie potrafiący zniszczyć całoroczną pracę .Musi czuć się zagrożony wtedy będzie siedział w lesie .Popieram odstrzał dla selekcji.
xxl
4 lata temu
może "minister od wojenki" wypróbuje armaty...
Jurand
4 lata temu
...przed Grunwaldem też było wielkie polowanie ...
bEDgDvWP
dziku
4 lata temu
dziczyzna na święta w sam raz
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić