REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas20.10.19 (15:34)

Zrewolucjonizował leczenie raka piersi. W wieku 101 lat zmarł Bernard Fisher

Nie żyje dr Bernard Fisher. Jeden z największych chirurgów i specjalistów w leczeniu raka piersi zmarł w wieku 101 lat. Przez innych uczonych był opisywany jako człowiek, który swoją wiedzą i pasją do medycyny „potrafił oczarować w mgnieniu oka”.
Wikipedia

Fischer był pionierem w prowadzaniu nowatorskich metod leczenia raka piersi. Do osiągnięć profesora Uniwersytetu w Pittsburghu można zaliczyć m.in. ogromny wkład w zaprzestanie rutynowego stosowania wyniszczającej organizm mastektomii.

Należy go uważać za największego, rewolucyjnego naukowca w historii badań nad rakiem piersi. Całkowicie odwrócił temat i dzięki niemu piersi kobiet oraz ich życie mogą być dzisiaj ratowane - powiedział dr Michael Baum, emerytowany profesor University College London, który był szkolony przez dr Fishera w 2002 roku.

REKLAMA

Sławę Fischerowi przyniosły jego odważne działania. Badania kliniczne rozpoczął pod koniec lat 50. Dowiódł, że wczesne stadia raka można leczyć prostszymi operacjami, a leczenie chemioterapią lub lekami hormonalnymi może drastycznie przedłużyć życie pacjentów. W uważanej przez niego za radykalną mastektomii, węzły chłonne pod pachą oraz mięsień klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach nawet i żebra muszą być często całkowicie usunięte - donosi The New York Times.

Zobacz także: Leczenie raka w Polsce. "Profilaktyka jest kluczowa"

Statystyka i dowody, a nie wiara i przesądy. Bernard Fischer niejednokrotnie stykał się z krytyką starszego pokolenia lekarzy, które oskarżał o powielanie nieprawdziwych przekonań i teorii medycznych. Według niego wielu z nich opierało swoje metody leczenia na przestarzałych danych oraz uważało, że czym więcej operacji przeprowadzonych u pacjenta, tym lepiej. W wywiadach odnosił się często też do dewizy Stanów zjednoczonych „In God we trust”, co w tłumaczeniu na j. polski oznacza Bogu ufamy.

Bogu ufamy. Wszyscy inni muszą mieć dane – mawiał amerykański uczony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij